Český ministr zahraničí Jan Kohout, ministr pro evropské záležitosti Štefan...

Český ministr zahraničí Jan Kohout, ministr pro evropské záležitosti Štefan Füle a evropský komisař Jan Figeľ. | foto: Reuters

EU chce podpořit oběti holokaustu a navrácení jejich majetků dědicům

  • 102
Důstojné stáří všem lidem, kteří přežili holokaust, navrácení zabavených majetků a větší důraz na vzdělávací projekty týkající se nacistického vyvražďování národnostních menšin. K tomu se na mezinárodní konferenci k osudu majetku obětí holokaustu zavázali zástupci Evropské komise a českého předsednictví EU.

Zítra to stvrdí podpisem tzv. Terezínské deklarace. Nemovitý majetek obětí holokaustu by se podle ní měl vrátit jim nebo jejich potomkům buď ve formě věcné restituce, nebo finanční náhrady. Pokud dědice vlastníci nemovitostí neměli, měl by se majetek stát základem fondu, z něhož se budou mimo jiné platit vzdělávací projekty.

Deklarace také předpokládá založení Evropského institutu odkazu šoa v Terezíně. Ten by se měl stát jedním z hlavních nástrojů boje proti rasismu, xenofobii a antisemitismu v Evropě.

Signatáři se deklarací zaváží k lepší sociální péči o oběti holokaustu a k ochraně bývalých koncentračních táborů, které by měly všem budoucím generacím připomínat válečná zvěrstva. Holokaust by se měl také stát závaznou součástí školních osnov, aby mladé generace nezapomněly na temnou stránku evropské historie.

To by měly zajistit i pravidelné vzpomínkové akce a ochrana masových hrobů. Přeživším se signatáři rozhodli zajistit důstojné stáří včetně kontaktů s mladými lidmi, aby se nestali obětí sociální izolace.

Deklaraci podepíše 46 států

Dnes představenou deklaraci by měli účastníci konference podepsat zítra v Terezíně na Litoměřicku během vzpomínkového aktu, který připomene oběti nacistických koncentračních a vyhlazovacích táborů. Pod deklaraci připojí svůj podpis 46 států. Kromě evropské sedmadvacítky také Spojené státy, Izrael, Brazílie, Argentina, Uruguay či Austrálie. Deklarace sice není závazná právně, podle signatářů však představuje hlavně závazek morální.

Konference, na jejímž pořádání se podílí Nadace Forum 2000 ve spolupráci s akademickými institucemi, je závěrečnou akcí českého předsednictví EU. Má zhodnotit pokrok v navracení majetku obětí holokaustu od předchozí Washingtonské konference v roce 1998. K cílům setkání patří také případné návrhy na zlepšení dosavadních postupů při navracení uloupeného židovského majetku.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video