EU chce po Polsku vrátit darované peníze

Polsko má vrátit unii téměř tři miliony eur. Pokud tuto částku nepřevede do rozpočtu unie nejpozději koncem dubna, začnou Varšavě brzy nabíhat trestné úroky. Podle listu Gazeta Wyborcza konečné rozhodnutí v této věci ještě nepadlo, ale je velmi nepravděpodobné, že Evropská unie nakonec změní svůj postoj a peníze Polákům nechá.

"Byl by to špatný příklad nejen pro země Evropské unie, ale i pro obyvatele Polska - jde přece o peníze poplatníků," hájil tento nesmlouvavý postoj unie zdroj Evropské komise.

Celá aféra začala už loni na podzim. Tehdy unie zjistila porušování základních pravidel při výstavbě systému zvaného IACS. Ihned po zjištění, že se tam porušují pravidla pro vypisování veřejných zakázek či uzavírání smluv, unie z budování systému vycouvala. Nyní požaduje, aby Poláci za trest vrátili peníze, které unie už na výstavbu IACS vynaložila.

Pod tímto tlakem se snaží Poláci dát věci do pořádku: tento týden mají být prokuratuře předány dokumenty z kontroly přípravných prací na IACS. Ty prokazují nedodržování pravidel při vypisování i realizaci zakázek, například během koupě počítačového vybavení.

Kontrola odhalila i nedostatečný dozor ze strany dvou ministrů zemědělství bývalé pravicové vlády také tyto dokumenty má polský nejvyšší kontrolní úřad předat prokuratuře.

Celá aféra je velmi trapná, zejména proto, že přes IACS mají být rozdělovány dotace pro rolníky. Polsko nyní odhodlaně bojuje s Bruselem o to, aby jeho rolníci dostávali dotace unie v plné výši už od vstupu země do Evropské unie (EU jim chce zpočátku dávat jen čtvrtinu toho, co mají zemědělci v zemích patnácky).

Požadované vrácení peněz v hodnotě asi devadesáti milionů korun je prvním případem, kdy má kandidátská země vracet kvůli nepořádkům peníze unii.

Má to být nejen lekce pro Poláky, nýbrž i varování pro další uchazeče.
Od roku 1999, kdy kvůli finančním nepořádkům padla "vláda" Evropské unie, je totiž Brusel velmi citlivý na všechny zprávy o špatném hospodaření s penězi.

Zpráva o vracení peněz přichází v době, kdy polský tisk upozorňuje, že země "téměř určitě" ztratí dalších 33 milionů eur z unijního fondu PHARE za rok 2000.

"Na vlásku" prý visí dalších osmdesát milionů eur, protože asi šestině projektů, na něž Polsko chtělo pomoc unie, hrozí neúspěch. Už v červenci bude jasné, zda Polsko tyto peníze získá nebo zda mu uniknou stejně jako 34 miliony eur z rozpočtu PHARE pro rok 1998.


Video