EU chce odvrátit válku s Irákem

  • 113
Vojenská smyčka kolem Iráku se utahuje. Evropská unie se přesto pokouší o zažehnání války. Chce vyslat misi do sedmi arabských zemí. Londýn a Paříž se přitom postavily po bok USA, jež prosazují útok, a do koalice se míní zapojit i další země. Londýn povolává do zbraně 1 500 záložníků. Někteří vojáci už obdrželi protiantraxové injekce. Tvrdí však, že vakcína má vedlejší účinky, které zabíjejí.

Úřady vojáky ujišťují, že vakcína je bezpečná a k obavám není důvod. "Injekce dostala za dlouhou dobu už spousta lidí a nikdo si dosud nestěžoval," uvedl Lewis Moonie z britského ministerstva obrany.

Veteráni z obou stran Atlantiku však tvrdí, že třetina vojáků po podání vakcíny, která má chránit při případném útoku antraxem, onemocněla. Šest z nich, všichni Američané, dokonce zemřelo.

"Máme důkazy. Druhý a třetí parašutistický regiment injekce už dostal. Nejméně třetina vojáků trpí symptomy chřipky a cítí se velmi bídně," uvedl James Moore, pokladník britské Národní asociace veteránů ze války v Zálivu a jejich rodin.

Ke britským stížnostem se připojili i američtí veteráni. "Vakcína proti antraxu se ukazuje jako nespolehlivá a navíc nebyla testována," tvrdí Joyce Riley z Americké asociace války v Zálivu.

"Vakcína způsobuje ztrátu vědomí, záchvaty a potíže s motorikou. Člověk je náchylnější ke kožním onemocněním a trpí různými boláky," popsal vedlejší účinky Riley.

"Nejde o žádné vážné komplikace. Všechny podobné látky mají vedlejší účinky," brání očkování Lewis Moonie z britského ministerstva obrany.

SYNDROM ZE ZÁLIVU

Vojáci jsou opatrní poté, co tisice z nich po posledním střetu s Irákem na začátku 90. let 20. století začal trápit neznámý syndrom. Nevysvětlily ho ani výzkumy za 300 milionů dolarů.

Veteráni také upozorňují, že užití antraxu v případné nové válce s Bagdádem je nepravděpodobné. "Je jen nepatrné nebezpečí, že vojáci budou vystaveni nebezpečí antraxu. Myslím, že Saddám Husajn použije spíše yperit nebo něco podobného, než nespolehlivý antrax," podotkl Moore.

Londýn povolává záložníky
Veteráni si postěžovali na vakcínu poté, co britský ministr obrany Geoff Hoon oznámil, že kvůli možnému útoku na Irák povolává do zbraně 1 500 záložníků s tím, že mohou být povoláni další.

Británie uvolní do akce proti Iráku i 14 stíhaček, které doplní námořní síly. Ačkoli Londýn dává k dispozici prakticky vše, co může uvolnit, jeho příspěvek je zejména politický - umožňuje USA hovořit o mezinárodní koalici.

Velká Británie by již brzy mohla v Perském zálivu rozmístit 20 tisíc mužů. Už v sobotu vyrazí do Zálivu flotila bojových plavidel vedená letadlovou lodí Ark Royal a chystá se tam i bojová výsadková loď Ocean.

Do akce se chystají i další země
K Britům se poněkud nečekaně přidali i Francouzi. Francouzský prezident Jacques Chirac vyzval armádu, aby byla v případě války proti Iráku připravena na veškeré možnosti.

Také Turecko prohlásilo, že při válce USA proti Bagdádu vyšle více než 20 tisíc vojáků do Iráku, ačkoli by tam neměli přímo bojovat. Zamířili by do Kurdistánu, aby zajistili severní iráckou hranici.

Německá vláda se zase snaží najít východisko z patu. Do něj se dostala sama, když její šéf Gerhard Schröder během podzimní volební kampaně vyloučil jakoukoli účast své země na irácké válce.

EU chce odvrátit válku, vysílá delegaci
Irácká krize stále více nutí nerozhodnou Evropu, aby "ukázala barvu". V unii sice sílí volání po společném postupu, není však jasné, jak má vypadat. "Cílem řeckého předsednictví je dosáhnout společného postoje v této otázce," řekl řecký premiér Kostas Simitis, jehož země nyní předsedá EU.

Řecký premiér už o Iráku jednal s Francií, Německem i Británií, u nichž je prý "chuť ke spolupráci". Tyto tři země jsou nyní spolu se Španělskem v Radě bezpečnosti OSN. Dosažení shody mezi nimi by značně zvýšilo vliv Evropy na dění okolo Iráku.

Evropská unie na počátku února vyšle misi, která bude mít za úkol odvrátit válku s Irákem. Cílem bude sedm arabských zemí. Delegaci povede řecký ministr zahraičí George Papandreou.

Pohotovost má na 100 tisíc Američanů
Už dnes mají USA v oblasti Perského zálivu přes 60 tisíc mužů a v příštích týdnech tam posílají dalších 50 tisíc. Americké ministerstvo obrany se navíc rozhodlo přemístit do oblasti Perského zálivu také větší část bojových velitelských štábů, vybavených k řízené rozsáhlé pozemní, námořní a letecké války.

Součástí urychleného shromažďování amerických jednotek v oblasti je i příprava velitelského stanoviště na základně As-Sajlíja v Kataru na možnost, že prezident George Bush rozhodne, že k odzbrojení Saddáma Husajna bude nutná vojenská síla.

Britská letadlová loď Ark Royal se chystá v přístavu Portsmouth na cestu do Perského zálivu, kde by se mohla zúčastnit případné války proti Iráku. (7. ledna 2002)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video