EU chce o Temelínu jen informace

Temelín není věcí Evropské unie. Ale státy EU chtějí důkladné informace o jeho bezpečnosti. Na to včera kladli důraz zástupci unie po jednání s ministrem zahraničí Janem Kavanem. "Zdůraznili jsme význam výměny informací. Je důležité pokračovat v poskytování informací na toto téma," uvedl šéf francouzské diplomacie Hubert Védrine po jednání, při němž evropská strana sdělila zástupcům Prahy i své první hodnocení letošních českých příprav na vstup do EU.
"Jsme přesvědčeni, že Česká republika bude schopna poskytnout dostatek informací o bezpečnosti Temelína," připojil se k tomuto diplomatickému tlaku komisař pro rozšíření Günter Verheugen. I ten pak mluvil o "pozoruhodném pokroku" při celkových přípravách Česka na vstup do EU, což lze považovat za první závěry, jež se objeví v souhrnném hodnocení České republiky, chystaném na listopad.

Politicky nejzávažnějším tématem setkání byl však Temelín. Zástupci unie dali najevo, že česká strana nemůže brát tuto  elektrárnu jako věc, která se týká jen jí - a ministr Kavan se je snažil ujistit, že tomu rozumí. "Plně chápeme, že sousedé mají obavy," uvedl a konstatoval, že je na Praze, aby tyto země přesvědčila, že nebezpečí nehrozí.

"Ujistil jsem, že nedovolíme spustit Temelín do zkušebního provozu, dokud si nebudeme jisti, že jeho bezpečnost odpovídá přísným bezpečnostním kritériím, běžným ve státech Evropské unie," řekl ministr. Dodal, že "vyšel vstříc poznámce ministra Védrina, abychom i nadále pravidelně poskytovali jak Evropské komisi, tak - a to je naše dobrá vůle - i našim sousedům všechny relevantní informace týkající se Temelína".

Neochota dávat informace o Temelínu Rakušanům byla jedním z hlavních terčů kritiky Vídně na adresu Prahy.

Od svých protějšků se Kavan za tento vstřícný postoj dočkal výslovné podpory v diskusi o tom, nakolik je, či není využívání jaderné energie věcí čistě národní. "Je to národní rozhodnutí. Odpovědnost tu nesou národní orgány," řekl komisař Verheugen.

"V oblasti jaderné bezpečnosti neexistuje acquis communautaire," dodal ministr Védrine na okraj diskuse o bezpečnosti Temelína. Neexistence acquis čili evropského práva znamená, že Brusel se touto věcí nemůže zabývat.
Verheugen se k Védrinovu stanovisku připojil a řekl, že podle jeho "osobního názoru" otázka Temelína nezastaví jednání o vstupu České republiky do unie. Jeho slova zazněla nedlouho poté, co Vídeň pohrozila, že zablokuje jednání o energetické kapitole vstupních rozhovorů.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video