EU chce dát Česku pokutu za pleny

  • 288
Přesně na den za dva měsíce vstoupí Česká republika do Evropské unie. A už teď je jasné, že ji tam hned zpočátku čekají potíže. Porušila totiž dohodu a na poslední chvíli odmítla zdražit dětské pleny. Zdražení mělo být citelné - o čtrnáct procent.

Když to lidovci a sociální demokraté zjistili, propuklo zděšení: obě strany si zakládají na své "prorodinné" politice.

Poslanci proto v rozporu s dohodami ponechali citlivé zboží v nejnižší, pětiprocentní sazbě daně z přidané hodnoty. "Budeme kvůli tomu muset vyjednat s Bruselem dodatečně výjimku," vysvětlila Eva Nováková z ministerstva financí.

V Bruselu to vidí jinak: dohadování skončilo už před rokem. "Není to v souladu s evropskými zákony, a proto se bude muset český zákon změnit," řekla Katharina von Schnurbein z Evropské komise.

Pokud Česko neustoupí, čeká ho "vytýkací řízení" a následně pokuta v milionech eur. Česká vláda si tím hlavu neláme. "Kdyžtak zaplatíme pokutu. Bruselu bude trvat rok, než nám ji vyměří," prozradil strategii jeden z ministrů.

Studovat půjde všude, pracovat jen někde
Zájemcům o práci v Irsku či Británii se už teď vyplatí začít se sháněním místa. Tak, aby 1. května zbývalo už jen sbalit batoh a vyrazit.

Na první pohled to pozná úplně každý jen na letištích a na hranicích. Úderem půlnoci 30. dubna odpadnou pro občany Česka fronty při odbavování - i jim se otevře volný průchod pro cestovatele z EU. Na hranicích se Slovenskem naopak zavládne přísnější režim, v parlamentu leží návrh, aby už nebylo možné hranici přecházet kdekoli.

Lidé, kteří navštěvují autoškolu, se také mohou těšit na zbrusu nové řidičské průkazy, velké jako kreditní karty. Staré řidičáky však budou platit i nadále.

Vstup Česka do unie zaznamenají i ti, kteří po 1. květnu vyjedou na dovolenou do ciziny a zraní se nebo onemocní. Budou totiž moci bez obav zaklepat na dveře ordinace například v Německu a tamní lékař je v případě, že půjde o problém, který je neodkladný, ošetří na náklady české zdravotní pojišťovny.

Otevřou se cizí univerzity
Ostatní výhody členství v unii tak viditelné nejsou a ocení je jen ti, kteří se jich rozhodnou využít. Tak například letošní maturanti, kteří si věří a chtějí zkusit studia na pařížské Sorbonně či v britské Cambridgi (za stejných podmínek jako Francouzi či Britové), mohou své přihlášky do škol už posílat.

"Do jisté míry to bylo možné už dřív, nově však pro vysokoškoláky odpadnou rozdíly ve školném při studiu v zahraničí," vysvětluje Josef Beneš z ministerstva školství.

Za prací na britské ostrovy
Méně radostné jsou zprávy pro zájemce o práci v zahraničí. Kdo chce hned 1. května sbalit batoh a vyrazit za prací placenou v tvrdé měně, měl by už teď začít shánět místo v Británii nebo Irsku.

Jen tyto dva státy totiž za dva měsíce otevřou svůj pracovní trh pro občany nových členských zemí. Všechny ostatní státy se pojistily dvouletým odkladem, během kterého si budou muset cizinci obtížně vyjednávat speciální povolení.

Země unie se obávají přílivu levné pracovní síly ze zahraničí. Jakmile začnou lidé v unii pracovat, mají nárok také na sociální dávky, protože na ně v rámci daní odvádějí poplatky. Britská a irská vláda, které se jako jediné rozhodly to riskovat, aspoň omezily přístup nováčků k sociálním výhodám.


Video