Ulice švýcarských měst zaplavily v souvislosti s referendem plakátové kampaně...

Ulice švýcarských měst zaplavily v souvislosti s referendem plakátové kampaně (9. 2. 2014). | foto: Anja Niedringhaus

Švýcarsko už doplácí na imigrační kvóty, EU s ním odmítá jednat

  • 770
Evropská unie významně pohrozila Švýcarsku kvůli jeho imigrační politice. Po schválení imigračních kvót totiž v sobotu rozhodlo, že svůj pracovní trh neotevře nejmladšímu členovi Unie, Chorvatsku. Evropská komise proto přerušila jednání o programech, které zemi mohou přinést miliardy eur.

Omezení se týká programu studentských výměn Erasmus+ a vědeckého programu Horizont 2020. Evropská komise (EK) uvedla, že pokud o nich chce Švýcarsko dál jednat, bude muset změnit postoj k imigrantům. Zvláště pak těm, kteří pocházejí z členských států EU, vzkázala alpské zemi EK.

Oba programy jsou vázané na svobodu pohybu, Unie proto zaujala jednoznačné stanovisko. "O principu volného pohybu nebudeme vyjednávat," nechal se slyšet prezident EK José Manuel Barroso.

V rámci programu Horizont 2020 se během sedmi let rozdělí 80 miliard eur (zhruba 2,2 bilionu korun). Do Švýcarska dosud podle BBC na výzkumné granty putovalo 1,8 miliardy. Rozpočet vzdělávacího programu Erasmus+, v jehož rámci evropští studenti mohou vycestovat na zahraniční univerzity, je podle oficiálních údajů 14,7 miliard eur (402 milionů korun).

Bez podpisu nejednáme

Pokud Švýcarsko nenajde cestu, jak urovnat své rozepře s Unií, k těmto prostředkům se nedostane. "Mělo přijít další kolo jednání, ale my jsme řekli, že k němu nedojde, dokud Švýcarsko ten protokol s Chorvatskem nepodepíše," citoval deník Times mluvčí EK Pie Ahrenkilde Hansenovou.

Narážela tím právě na fakt, že Švýcarsko v sobotu odmítlo toto privilegium poskytnout i Chorvatům, kteří se členy EU stali loni, a měli by tak mít stejná práva jako občané ostatních členských zemí. Už 9. února pak Švýcaři Evropu šokovali referendem, v němž velmi těsně schválili imigrační kvóty, které se dotknou i občanů EU (více čtěte zde). Hlasování prosadila nacionálně-konzervativní Švýcarská lidová strana (SVP), která bojuje proti údajně masovému přistěhovalectví. Konkrétní limity zatím stanoveny nebyly.

Švýcarsko sice není členem EU, ale váže ho s ní řada smluv. Je také součástí Schengenského prostoru. Vztahy alpské země s EU referendum o imigračních kvótách zkomplikovalo. Podle EK Švýcarsko nejen poruší svůj závazek volného pohybu občanů EU na svém území, ale zpochybní i celou síť smluv s Unií.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue