EU bojuje proti stresu na pracovišti

Evropská unie zahájila v úterý informační kampaň zaměřenou na prevenci před stresem na pracovišti. Podle odborníků je stres po bolestech zad druhým nejzávažnějším zdravotním problémem sužujícím v členských zemích unie zaměstnance. Stres navíc připravuje na zdravotních a dalších nákladech ročně země EU nejméně o 20 miliard eur.

Stresem profesionálního původu trpí v EU asi 28 procent pracujících. Postiženy jsou přitom více ženy než muži. Nejčastějšími faktory stresu jsou pocit přetížení a jednotvárnosti a také to, že postižení se nemohou podílet na náplni a organizaci své práce, uvedli odborníci EU.

Stres v zaměstnání spojený se strachem, depresí, apatií i různými nemocemi, hlavně kardiovaskulárními, je podle nich příčinou více než 50 procent pracovní absence.

Odborníci zároveň připustili, že na vytváření stresu mají podíl i faktory mimo pracoviště, především sociální a finanční aspekty. S odvoláním na studie v zemích EU však zdůraznili, že rozhodující podíl na stresu mají pracovní podmínky.
 
Na unijní ani na národní úrovni dosud neexistuje v "patnáctce" legislativa, která by se problémem stresu na pracovišti výslovně zabývala.

Při tlaku na zaměstnavatele je však možné se odvolávat na direktivu EU, podle které "je povinností zaměstnavatelů zajistit bezpečnost a zdraví pracujících ve všech ohledech spojených s prací", připomíná agentura v tiskových materiálech, které budou rozesílány v rámci kampaně.

Základní dokumenty kampaně jsou přístupné na internetové adrese http://osha.eu.int/ew2002/.

,

Video