EU: Belgie převzala štafetu

Na Belgii nyní hodně záleží, jaká bude další česká cesta do EU. Není to však jediný úkol, který má malá země u průlivu La Manche vyřešit za půl roku, kdy bude stát v čele Evropské unie. Nejvíce práce odvedou Belgičané při jednání s uchazeči o vstupu do EU. Zatím není jasné, co vše kromě uzavření řady obtížných kapitol dokážou zvládnout, i když jejich ministr zahraničí Louis Michel prohlašuje: "Musíme zahájit skutečný zápas o rozšíření EU."

Od belgického předsednictví očekávají uchazeči i po Göteborgu velké průlomy. A Belgie je musí přesvědčit, že pokrok záleží i na nich - na rychlé reformě jejich zastaralých státních aparátů, na vytvoření fungujícího soudnictví či na důkladné (a nákladné) ochraně hranic s nečleny EU.

Belgičani zavedou v unii euro
Největším úkolem Belgičanů však bude hladké zavedení nové evropské měny. Lidé ji dostanou do rukou už za šest měsíců - velká část z nich však zatím vůbec netuší, kdy přesně to bude, a většina unie ani neví, jak dlouho budou platit peníze, které se používají dnes.

Nové peníze nejsou jediné téma, které musí Belgičané dovysvětlit v celé unii. Po odmítnutí reformní smlouvy z Nice musí Brusel také obhajovat a vysvětlovat tento dokument. Je to tím složitější, že belgický premiér Guy Verhofstadt se v Nice proti této smlouvě ostře bránil.

Brusel si může ulehčit situaci přípravou dokumentu o budoucnosti unie. V něm může vzít ohled na obavy a odpor řady lidí vůči Evropské unii - takový otevřený postup by mohl otupit odpor vůči jiným krokům EU.

Belgie se pokouší vést unii jinak než její předchůdci. Belgičané dávají na srozuměnou, že deklarace o příští EU by se měla nést v duchu dalšího posilování unijních orgánů - i o tom musí přesvědčit své partnery. Připomínají také, že nejednají jen za sebe, ale chtějí být mluvčí skupinky menších zemí - spolu s Nizozemím a Lucemburskem.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video