Tělo muslimského bojovníka, který padl u Idale

Tělo muslimského bojovníka, který padl u Idale | foto: Reuters

Etiopie vstoupila do války se somálským „Talibanem“

  • 91
Etiopské letouny bombardovaly dvě hlavní letiště v Somálsku. Ta kontrolují místní muslimští radikálové, kteří se snaží uchvátit moc v zemi. Somálská prozatímní vláda sice oznámila uzavření hranic, ale zamezit přílivu zahraničních islámských extremistů do země se jí sotva podaří.

První z dnešních akcí etiopského letectva byla namířena proti mezinárodnímu letišti v metropoli Mogadišu. Nejméně jeden člověk utrpěl zranění, poškozena byla ranvej a jedna z budov používaná islámskými bojovníky.

Podle Addis Abeby bylo cílem operace "ukončit lety zakázané somálskou prozatímní vládou" a přerušit dodávky zbraní extremistům. O několik hodin později Etiopie bombardovala i největší vojenské letiště ve městě Baledogle, asi 90 kilometrů od Mogadiša.

V neděli etiopský premiér Meles Zenawi oznámil, že Addis Abeba byla nucena vstoupit do války se somálskými muslimskými radikály, aby byla zachována suverenita země. Extremisté ze somálského Svazu islámských soudů totiž Etiopii vyhlásili svatou válku, dodal Zenawi. Etiopie tak poprvé otevřeně přiznala aktivní účast v konfliktu.

"Porazíme etiopské vojáky v naší zemi," prohlásil krátce po etiopském útoku na mogadišské letiště místopředseda výkonného orgánu Svazu islámských soudů Abdirahman Janaqow. "Naše oddíly jsou v pohotovosti a jsou připraveny zemi bránit."

Somálská vláda, kterou radikálové obklíčili v jejím sídle v provinčním městě Baidoa, informovala, že uzavírá veškeré pozemní, vzdušné i námořní hranice země, aby zabránila pronikání zahraničních bojovníků do země. Předseda vlády Ali Mohammed Gedi odhadl, že v zemi působí osm tisíc zahraničních extremistů.

"Žádáme mezinárodní společenství, především sousední státy, aby nám pomohly toto nařízení uplatňovat," řekl mluvčí vlády, která v současné době nemá nad hranicemi žádnou kontrolu. Například na tři tisíce kilometrů dlouhém pobřeží nepůsobí žádná stráž ani námořnictvo.

Vládní mluvčí rovněž potvrdil, že prozatímní vláda schvaluje dnešní etiopské útoky na letiště.

Pod velením Al-Kajdy?
Převážně křesťanská Etiopie se obává, že by v jejím sousedství mohl vzniknout islámský fundamentalistický stát v čele se Svazem islámských soudů, jehož přísná interpretace koránu připomíná ideologii afghánského hnutí Taliban.

Americká vláda soudí, že se do čela somálských islámských milicí dostali čtyři vysocí činitelé teroristické sítě Al-Kajda, kteří údajně stáli za pumovými útoky proti americkým velvyslanectvím v Keni a Tanzanii v roce 1998.

Experti se obávají, že zapojení Etiopie do bojů v Somálsku by mohlo znamenat rozšíření konfliktu do celé oblasti Afrického rohu.

Etiopie a Somálsko svedly za posledních 45 let spolu dvě války o spornou společnou hranici. Vůdcové Svazu islámských soudů tvrdí, že chtějí do "Velkého Somálska" začlenit také etnické Somálce žijící ve východní Etiopii, severovýchodní Keni a Džibutsku.

Nové boje propukly ve středu poté, co v úterý vypršelo ultimátum, jež dali radikálové etiopským jednotkám na odchod ze Somálska. Podle povstalců v bojích zahynuly stovky lidí, humanitární organizace hovoří o desítkách obětí.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video