Šéf Hnutí ANO Andrej Babiš a předseda poslaneckého klubu strany Jaroslav...

Šéf Hnutí ANO Andrej Babiš a předseda poslaneckého klubu strany Jaroslav Faltýnek na tiskové konferenci (30. října 2013) | foto: Dan Materna, MAFRA

Kodex ANO: 7 000 měsíčně na klub, za odbojné hlasování pokuta 52 tisíc

  • 487
Etický kodex hnutí ANO, které uspělo ve sněmovních volbách, stanovuje pro poslance mimo jiné sankce, pokud se rozhodnou hlasovat v rozporu se závazným většinovým postojem svého klubu. Zároveň jim zapovídá vstup do jiného poslaneckého klubu během funkčního období.

Hnutí ANO se etickým kodexem snaží řešit to, co mu kritici vyčítají nejvíce - potenciální nekonzistentnost jednotlivých poslanců a možnost, že se během poslanecké práce a na sporných zákonech rozštěpí (více o rozdílných názorech zvolených poslanců jsme psali zde).

Etický kodex hnutí ANO

Od pátku je etický kodex ANO veřejně dostupný. Vešel se na jednu stránku, má čtyři články a první z nich je rozčleněn do čtyř bodů.

Co tedy vlastně všech 47 nově zvolených poslanců ANO slíbilo?

Hned v prvním bodě je povinnost oznámit jakýkoliv, i jen hrozící střet zájmů. Také závazek projednat před podáním návrhy zákonů či pozměňovacích návrhů s vedením poslaneckého klubu - a pokud se klub usnese na prohlášení nějakého hlasování za závazné, podřídit se rozhodnutí klubu. Poslední zmíněný bod v praxi uplatňují i jiné politické strany.

Popsáno doslova to zní takto: "Usnese-li se klub na závazném jednotném hlasování, je poslanec povinen toto usnesení akceptovat, rozhodne-li se neakceptovat usnesení klubu, seznámí se svým postojem předsedu klubu."

Zní to trochu chaoticky - jak by mohl poslanec neakceptovat rozhodnutí, jestliže je povinen jej akceptovat? Odpověď je na konci kodexu: pokud vedení klubu shledá poslance "vinným" z porušení kodexu, může ho to stát až jeden měsíční plat (ten bez náhrad činí zhruba 52 tisíc korun). Hnutí případnou vybranou pokutu poukáže na dobročinné účely. Teoreticky.

Inspirace u ČSSD

S etickým kodexem se ANO inspirovalo u ČSSD. Ta po předminulých volbách přijala kodex, podle nějž se poslanci mají držet zásad veřejného zájmu, otevřenosti a svědomitosti.

Kodex zakazoval poslancům zaměstnávat jako asistenty osoby blízké nebo si u nich pronajímat kancelář a obsahoval závazek proti přeběhlictví. Za přestoupení pravidel mohla poslancům strany hrozit pokuta do výše jednoho platu, stejně jako u ANO ve prospěch dobročinných účelů, uvedla ČTK.

Praktická vymahatelnost kodexu je totiž jemně řečeno sporná. Podle nejvyššího zákona země - Ústavy - je poslanec povinen vykonávat mandát "podle svého nejlepšího vědomí a svědomí". V minulosti například Věci veřejné zavázaly své poslance k poslušnosti pod hrozbou sedmimilionové pokuty, i přes nevídaný rozpad poslaneckého klubu ale od odpadlíků nevymohly ani korunu.

Hnutí také nemá žádnou páku, jak poslance vystrnadit ze Sněmovny - mandátu se zvolený zastupitel musí vzdát sám. Je však možné pobyt ve Sněmovně poslanci znepříjemnit například jeho vyšachováním z klubů či komisí (a tedy zbavit případných příplatků) či přesazením "na hanbu" do sněmovních lavic, v nichž v minulosti seděli například Jiří Paroubek, Kristýna Kočí či Jaroslav Škárka.

Půl milionu pro klub měsíčně

Každého ze 47 poslanců ANO bude měsíčně stát sedm tisíc korun příspěvek do klubovní pokladničky "z výdajů na odborné a administrativní práce na činnost odborných poradců celého klubu". Každý poslanecký klub navíc získává od státu měsíčně 24 500 korun paušálně a 3 550 Kč za každého poslance. Obě složky dohromady přinesou poslaneckému klubu ANO měsíčně asi 520 tisíc korun.

"Nevím, jestli není trochu ohýbání zákona to takhle soustřeďovat, ale zkušenost z minulého období ukázala, že je dobré sledovat, jakým tématem se poslanci zabývají, jaké odborné analýzy zadávají, aby se nestalo to, že dva či tři poslanci zadali analýzu na stejné téma nebo analýzu, která už je v knihovně parlamentního institutu," řekl iDNES.cz někdejší předseda poslaneckého klubu TOP 09 a Starostů, opětovně do Sněmovny zvolený Petr Gazdík. Systém na takovou kontrolu právě TOP 09 a Starostové podle jeho slov zavádějí.

Kodex ANO dále zapovídá odměňování "osoby blízké" v roli například poslaneckého asistenta, což byl v minulosti tradiční nešvar poslanců napříč stranami. Nechybí poměrně očekávatelně ani závazek nepřestoupit během volebního období do jiného poslaneckého klubu.

Zástupci ANO už před volbami připravili pro své kandidáty morální kodex, v němž slíbili například to, že se při trestním stíhání vzdají imunity. Kodex nepodepisovali, chtěli se tak odlišit od Věcí veřejných.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue