Poslanci hnutí ANO (30. 10. 2013)

Poslanci hnutí ANO (30. 10. 2013) | foto: Dan Materna, MAFRA

Najdi čtyři rozdíly. ANO zkopírovalo etický kodex sociální demokracie

  • 67
Když poslanci hnutí ANO podepisovali etický kodex hnutí ANO, ve skutečnosti se zavazovali dodržet věty, které napsal v roce 2005 Lubomír Zaorálek z ČSSD. Z jeho návrhu etického kodexu pro Sněmovnu totiž vycházela v roce 2010 sociální demokracie. ANO její tři roky starý etický kodex z velké části "opsalo".

Zpravodajské servery, které o etickém kodexu hnutí ANO informovaly (původní článek na iDNES.cz najdete zde), přinesly nanejvýš citaci agentury ČTK, že kodex podobný závazku poslanců ANO měla v roce 2010 sociální demokracie. Na žádost jednoho ze čtenářů jsme míru inspirace ověřili do hloubky.

Podobnost je více než náhodná (etický kodex ANO na webu hnutí najdete zde, etický kodex ČSSD z roku 2010 zde).

Faktické rozdíly jsou jen čtyři: ANO vyžaduje sedmitisícový měsíční příspěvek na chod klubu, podřízení se závaznému hlasování hnutí, konzultaci poslaneckých návrhů s vedením a dbaní na dobré jméno klubu.

Pokuty nebudou,

naznačili Babiš a šéf klubu Faltýnek

Dle čl. 4 etického kodexu ANO se poslanec zavazuje zaplatit sankci až do výše měsíčního platu (poslanci berou 52 tisíc korun bez náhrad), pokud vedení klubu rozhodne, že porušil kodex (podle něhož musí například akceptovat jednotný postup u hlasování prohlášeného za závazné).

Předseda hnutí Andrej Babiš ale popřel, že by poslancům hrozila více než 50tisícová pokuta za hlasování proti klubu (poslanecký plat bez náhrad je 52 tisíc).

"V tisku píšou takový nesmysly, že skutečně to slyším poprvé. Určitě ne, určitě ne," řekl Babiš na otázku ČT, zda tedy po nikom žádné peníze vymáhat nebude.

"Ta sankce je právně nevymahatelná, je to spíš v morální rovině," připustil pro iDNES.cz i předseda poslanců ANO Jaroslav Faltýnek.

Ve všem ostatním - možné pokutě do výše jednoho měsíčního platu, struktuře kodexu (čtyři body, první rozčleněný do čtyř odstavců), obsahu i doslovných formulacích je zjevné, že se hnutí ANO inspirovalo u ČSSD v míře větší než malé.

Předseda poslaneckého klubu hnutí ANO Jaroslav Faltýnek se ale brání tezi, že by hnutí tři roky starý kodex ČSSD pokládalo za natolik výstižný a dobře napsaný, že by ho jednoduše "okopírovalo".

"To říkáte vy. Já jsem ho ani neviděl, tak jak jsme ho mohli okopírovat?" reagoval nejprve na telefonický dotaz iDNES.cz. Připustil nicméně, že nemůže mluvit za všechny tvůrce kodexu ANO. "Nevím, jestli ho četl někdo z kolegů, dělalo na tom asi pět lidí a já jsem dostal na stůl až tu konečnou verzi," vysvětlil.

Etický kodex poslance politického hnutí ANO 2011 se zvýrazněním částí, převzatých přesně z kodexu ČSSD z roku 2010. Kliknutím na snímek zobrazíte celý kodex.

Redakce iDNES.cz proto Faltýnkovi poskytla čas na porovnání míry shody obou kodexů a šéf poslanců pak inspiraci sociálními demokraty připustil.

Šéf poslanců ANO Jaroslav Faltýnek

Poslanec Jaroslav Faltýnek (ANO).

"Vůbec mě neudivuje, že morálku chápe podobně i ČSSD, ostatně už před ní ji podobně chápal Mojžíš, Kristus a zakladatelé Spojených států."

"Naši poslanci podepsáním etického kodexu slíbili, že se budou chovat slušně a v souladu s morálkou. Vůbec mě neudivuje, že morálku chápe podobně i ČSSD, ostatně už před ČSSD ji podobně chápal Mojžíš, Kristus a zakladatelé Spojených států. Jsem přesvědčen, že tyto zásady budou dodržovat naši poslanci líp, než poslanci ČSSD a jiných stran. Ale je dost dobře možné, že jsme částečně vycházeli i z kodexu ČSSD," sdělil písemně iDNES.cz.

Nevadí to. Vždyť o to nám šlo, říká Zaorálek

Kořeny tři roky starého etického kodexu sociální demokracie (a tedy i kořeny kodexu ANO) lze vystopovat v roce 2005, kdy sociální demokrat Lubomír Zaorálek navrhl sedmibodový kodex, zamýšlený pro celou Sněmovnu. Návrh se zabýval i regulací lobbingu ve Sněmovně a přiznáváním poslaneckých darů.

Na hnutí ANO se nyní místopředseda ČSSD Zaorálek nezlobí. "V zásadě bych neměl nic namítat. Náš záměr byl, aby to byla taková první výzva, ke které by se ostatní strany přidávaly. To by nám nemělo vadit, protože o to nám šlo," řekl Zaorálek iDNES.cz.

Doplnil nicméně, že si časem po roce 2005 začal uvědomovat, že kodex není samospásný. "Ony tam měly být další věci, ale my jsme je nedokázali prosadit nebo jsme nevěděli, jak to udělat, aby to fungovalo. Z hlediska počátečních ambicí je kodex z roku 2010 trochu torzem," říká Zaorálek a zmiňuje třeba bod o omezení lobbistů ve Sněmovně.

Problém podle něj byl v tom, že nešlo upravovat pravidla pro lobbing, aniž by tato činnost byla definována ze strany vlády. Zaorálek se k tomu snažil získat administrativu tehdejšího premiéra Mirka Topolánka, nakonec na to ale nedošlo.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video