Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Etická komise řeší údajné plagiátorství prorektora

  3:58aktualizováno  3:58
Západočeskou univerzitou hýbe obvinění tamějšího prorektora Ivo Budila, že ve své knize opisoval bez uvedení zdroje. Případ špičkového vědce nyní řeší etická komise. Publikace vyšla už před šesti lety. Dvě zasedání zatím verdikt nepřinesla. Jde ale o hodně, včetně prestiže školy.

Ivo budil čelí kritice kvůli údajnému opisování ve své knize Za obzor Západu | foto: Jiří BergerMF DNES

Západočeská univerzita v Plzni nedávno schválila etický kodex pracovníků a už musí řešit problém, který nemá ve vysokých patrech jejího vedení obdoby. Prorektor Ivo Budil, věhlasný odborník v oblasti humanitních věd, čelí obvinění, že některé pasáže své knihy opsal odjinud.

Budil to odmítá a poukazuje na řádné citování. Jeho nadřízený, rektor Josef Průša, kvůli množícím se dohadům sestavil začátkem července etickou komisi, která se tento týden sešla podruhé.

"Chci odpověď na otázku, zda se dopustil profesor Budil akademické nepoctivosti (plagiátorství)," řekl iDNES.cz rektor. Závěr osmičlenného etického panelu bude pro vedení doporučením, na Průšovi bude konečný verdikt.

Podle odborníků může kladná odpověď ohrozit dobré jméno filozofické fakulty. Nynější prorektor má přitom na jeho zvuku značnou zásluhu, sám se podílel před pár lety na založení této instituce.

Údajné důkazy o opisování se objevily na webu
Trnem v oku Budilových kritiků je jeho kniha Za obzor Západu, která vyšla v roce 2001 a mapuje vývoj antropologického myšlení od středověku do počátku minulého století. Jejím rukopisem se autor habilitoval v oboru sociologie.

Publikace, která šest let přežila bez úhony a dokonce získala ocenění, je opatřená desítkami stran odkazové a doporučené literatury. Přesto se našly pochybnosti u některých částí. Jejich srovnání s originálem pramenů se objevila letos na internetu.

"Kniha má přibližně osm set stránek a zveřejněné analýzy se týkají 0,76 procenta obsahu. Na základě toho stavět obvinění z plagiátorství mi připadá diskutabilní. Nechť to ovšem posoudí etická komise," sdělil iDNES.cz Ivo Budil.

Sociolog Miloslav Petrusek v červnu v Lidových novinách žádal vyvození jednoznačného závěru. Také naznačil vlastní podíl na situaci, protože v roce 2001 předsedal habilitační komisi, která Budilovi udělila docenturu, i když se vůči práci objevily pochyby kvůli neúplnému citování.

Budila toto vyjádření překvapilo. "V průběhu habilitačního řízení se choval jinak. Dokonce na závěr poděkoval za řádné doplnění citačních odkazů," řekl iDNES.cz.

Na obranu plzeňského prorektora vystoupila řada odborníků. Petruskovy výtky zpochybnili antropologové Tomáš Hirt a Marek Jakoubek tvrzením, že sám ve své knize opisoval z jisté encyklopedie bez odkázání.

Obhájci Budilovy práce připomínají zejména fakt, že není přípustné, aby byl označován za plagiátora - etická komise o jeho případu teprve jedná.

Budil vysvětloval špatné citování už dříve
Budil se potýkal s obviněním ze špatného citování už v únoru. Kanadský vědec českého původu David Z. Scheffel v Sociologickém časopisu uvedl, že narazil na Budilův článek, ve kterém našel místa opsaná ze své starší práce, kterou vytvořil s Josefem Kandertem.

Ivo Budil v témže čísle přiznal, že došlo k chybě v komunikaci s editory sborníku, ve kterém text vyšel. Připustil, že šlo o nepatřičnost, a obratem se autorům veřejně omluvil s poukazem na to, že článek neměl vědecké ambice.

Kdo je Ivo Budil

Narodil se v roce 1965.
V roce 1990 absolvoval Přírodovědeckou fakultu Karlovy univerzity. Zabýval se tzv. paleolaryngologií, která studuje anatomické podmínky vzniku lidské řeči.
V první polovině devadesátých let získal doktorát na Filozofické fakultě UK.
Na Západočeské univerzitě v Plzni působí od roku 1996. Stál u zrodu tamější Fakulty humanitních studií, později filozofické.
Na Fakultě sociálních věd UK se v roce 2001 stal docentem pro obor sociologie.
Loni byl jmenován profesorem antropologie na Masarykově univerzitě v Brně a Akademie věd ČR mu udělila titul "doktor historických věd".
Je prorektorem pro výzkum a vývoj ZČU a vede katedru antropologie.
Působil také na univerzitách v Lyonu a Aix-en-Provence ve Francii a na baltimorské John Hopkins University.
Na ZČU vyučuje předměty týkající se historie antropologie a také střetů kultur a civilizací.
Vedle spousty odborných studií a článků napsal například knihy Mýtus, jazyk a kulturní antropologie, Za obzor Západu a Od prvotního jazyka k rase.
Je členem řady významných institucí a jeho knihy patří k učebnicím sociální a kulturní antropologie.

zdroj: www.zcu.cz

Autor:


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Milan Chovanec na sjezdu ČSSD v Brně (10. března 2017)
Chovanec chtěl omluvu od Pelikána za slova, že policie ovlivňuje volby

Slova ministra spravedlnosti Roberta Pelikána, že policie se žádostí o vydání Andreje Babiše snaží ovlivnit volby, vyvolala spor s ministrem vnitra Milanem...  celý článek

Premiér Bohuslav Sobotka přichází na středeční schůzi vlády ve Strakově...
Minimální mzda vzroste na 12 200 korun, rozhodla Sobotkova vláda

Minimální mzda se od ledna 2018 zvýší z 11 tisíc na 12 200 korun. Rozhodla o tom vláda, informoval na Twitteru premiér Bohuslav Sobotka. Od nástupu do funkce...  celý článek

Prezidentská standarta (ilustrační snímek)
Šéf Senátu Štěch ve středu vyhlásí termín prezidentských voleb

Předseda Senátu Milan Štěch ve středu v 9 hodin vyhlásí termín následujících prezidentských voleb. Ty se musejí uskutečnit počátkem příštího roku. Nejzazší...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.