Agent Holeček, pod krycím jménem Čeřich, se měl infiltrovat mezi kněžskou emigraci v Římě.

Agent Holeček, pod krycím jménem Čeřich, se měl infiltrovat mezi kněžskou emigraci v Římě. | foto: Radek Kalhous, MF DNES

„Estébák“ musí vrátit medaili, rozhodla Akademie

  • 116
Akademie věd vymazala jméno teologa Františka Jindřicha Holečka ze seznamu osobností, které získaly medaili profesora Jana Patočky. Důvodem je jeho údajná estébácká minulost. Akademie reagovala na petici, o které v prosinci informoval server iDNES.cz.
"Akademická rada dnes vymazala jméno doktora Holečka ze seznamu oceněných osobností," řekl iDNES.cz předseda Akademie věd České republiky Václav Pačes.

"Dopisem pana Holečka oficiálně požádáme o navrácení medaile profesora Jana Patočky."

Ať Holeček vrátí medaili, vyzvala petice
V prosinci obdržel Václav Pačes petici s podpisy 29 osobností z řad vědců a umělců. Signatáři v ní žádali, aby Akademická rada anulovala své rozhodnutí z 11. dubna 2000, kdy Holečkovi udělila pamětní medaili filosofa Jana Patočky.

Václav Pačes tehdy v rozhovoru pro iDNES.cz slíbil, že dá podnět k vytvoření komise, která do konce ledna kauzu Holeček prošetří. - více zde

"Předseda komise pan Petr Nejedlý koncem prosince s doktorem Holečkem po telefonu mluvil, on sám nabídl, že nám diplom a plaketu pošle zpět, ale zatím to neudělal." Podle Pačese prý Holeček sice přímo nepřiznal, že s StB spolupracoval, ale prý nechce dělat Akademii problémy.

Na Univerzitě Palackého, kde nyní Holeček působí jako odborný asistent na katedře církevních dějin teologické fakulty, říkají, že škola nemá žádné právní odůvodnění v této věci jednat.

Nicméně se bude chtít s případem seznámit. "Páter Holeček je v Římě, takže informace od něj nyní získat nemůžeme. Mohu pouze konstatovat, že teolog Holeček nekandiduje a nekandidoval na žádnou vedoucí funkci," říká prorektor univerzity Jakub Dürr a dodává, že studenti i pedagogové o jeho minulosti vědí.

Čeřich špicloval kněze v Římě
Signatáři petice se odvolávali na spis, který o Holečkově (krycí jméno Čeřich) spolupráci vedla StB. Podle něj Holečka rozvědka vyslala v roce 1981 do Itálie, aby se infiltroval mezi kněžskou emigraci a informoval o její činnosti.

Iniciátoři petice považovali za obzvlášť závažné, že medaile, kterou Holeček dostal, nese jméno profesora Jana Patočky, filosofa a mluvčího Charty 77, který se sám stal obětí komunistické zvůle.

Akademie v roce 2000 Holečka ocenila za jeho "vědeckou a vědeckoorganizační práci, kterou vykonával jako sekretář Komise pro studium problematiky spojené s osobností, životem a dílem Mistra Jana Husa při České biskupské konferenci".

Akademie: Holečkův vědecký přínos byl nemalý
Kritikové Holečkova ocenění tvrdí, že jeho dílo vědeckým přínosem nebylo, Akademická rada nicméně dnes jeho význam potvrdila. "Medaile mu je odebrána kvůli údajné spolupráci s StB, ale Rada se usnesla, že jeho vědecký přínos byl nemalý," řekl Pačes.

František Jindřich Holeček v současné době přednáší na Teologické fakultě v Olomouci. Redakce iDNES.cz se jej pokoušela kontaktovat, ale jeho vyjádření se získat nepodařilo.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video