Jiří Karásek v časech pořízení snímku ztrpčoval život umělcům, dnes je advokátem.

Jiří Karásek v časech pořízení snímku ztrpčoval život umělcům, dnes je advokátem. | foto: Archiv MF DNES

Estébáci, kteří špiclovali umělce, se dnes živí právem

  • 340
Kavárenské schůzky s Josefem Dvořákem a Václavem Neckářem, výslechy Jiřího Suchého nebo sledování chartistů. To byla práce příslušníků komunistické Státní bezpečnosti, jejichž spisy v archivech prostudovala MF DNES.

Jiří Karásek a Rudolf Kotál byli muži, kteří aktivně drželi naši zemi v nesvobodě a dostávali za to plat. Co dnes estébáci dělají? A jak vypadala jejich kariéra?

„Kotál byl ze dvou vyšetřovatelů ten zlej. Démonický typ, vypadal jako jezuita. Vyhrožoval, že když jim občas neprásknu něco o umělcích, zakážou mi psát do časopisu Melodie,“ vzpomíná kritik Jan Rejžek na výslech u Státní bezpečnosti.

Z učně doktorem práv
Estébácký major Kotál se musel snažit. „Je třeba rozšířit agenturní síť nejméně o dva tajné spolupracovníky a pět důvěrníků. K nejzávažnějším projevům nepřátelství k socialistickému zřízení dochází v divadlech Baráčnická rychta, Malostranská beseda, Nerudovka a Žižkovské divadlo,“ zuří ve zprávě z roku 1982 Kotálův nadřízený Jiří Karásek. Ten byl náčelníkem oddělení StB, které mělo špiclování umělců na starosti.

Ve stejné zprávě také svým podřízeným přikazuje, ať šikanují populárního písničkáře. „Realizovat v akci Asanace Vl. Třešňáka,“ stojí v dokumentu.

Dnes je osmapadesátiletý Karásek advokátem sídlícím v Praze 2. Ačkoli se vyučil frézařem, během závratné kariéry v StB dosáhl až na titul doktora práv. Po revoluci sice coby právník nefiguroval v žádné významné kauze, úplným „nýmandem“ ale také není. Jako nezávislého právního experta ho občas cituje deník Právo.

„Nebudu se s vámi bavit. Pište si, co chcete, stejně jsou to blbosti,“ odpověděl Karásek MF DNES na žádost o rozhovor a zavěsil telefon. Advokátní komora Karáskovu minulost nezkoumá, na tuto práci se totiž nevztahuje lustrační zákon.

„Takoví lidé snižují prestiž celého advokátního stavu, ale vyloučit je nemůžeme,“ posteskla si mluvčí komory Iva Chaloupková.

A tak dnes lidem nabízí své právní služby člověk, který se mnoho let podílel na týrání disidentů.

V roce 1979 dostal například 1 500 Kčs za „iniciativní plnění úkolů“ při akci VONS. „Policajti nás naložili do aut a uprostřed noci vysadili na neznámém místě daleko od civilizace. Každého někde jinde,“ vzpomíná na éstébáckou akci chartista Jiří Gruntorád.

Karáskův spis ukazuje, že bojovat za nesvobodu vlastní země mělo mnohá úskalí. Vysoké nasazení sice tomuto estébákovi vyneslo vyznamenání Za službu vlasti, ale kvůli práci se mu rozpadlo manželství.

„Dochází k hádkám kvůli jeho pozdním příchodům. Žádala jsem, aby změnil zaměstnání, což on odmítl s tím, že jsem věděla, koho si beru,“ uvedla u rozvodového stání jeho žena.

Jindy zase Karásek nasadil v zájmu totality vlastní zdraví. To když zavál průvan a odnesl tajné dokumenty z jeho kanceláře na střechu vedlejší budovy. „Ve snaze zabránit úniku státního tajemství jsem se na střechu spustil, aniž bych znal její charakter. Při chůzi po střeše se prolomila jedna ze skleněných výplní a tím došlo k mému zranění,“ popisuje dramaticky Karásek v hlášení události ze 13. 7. 1973.

Podnikání s miliardovým podvodníkem
I Karáskův kolega z „protiuměleckého“ oddělení Rudolf Kotál našel po revoluci nové uplatnění. V roce 1997 vedl Loterii života Loto, firmu podvodníka Petra Smetky, který v projektu na stavbu levných domků H-Systém okradl klienty o jednu miliardu korun.

Právě loterie Loto byla firmou, kam Smetka poslal zhruba desetinu z podvodně získaných peněz, přes sto milionů. „H-Systém zkrachoval a Smetka uléval peníze do svých dalších firem, aby o ně nepřišel. Jednou z nich byla i tato loterie,“ říká advokátka ošizených klientů Hana Marvanová. Loterie Loto brzy skončila neúspěchem a Smetka si dnes ve vězení odpykává dvanáctiletý trest.

Nebyl celý projekt jen zástěrkou, jak peníze převést na soukromé účty? „Dnes už to nelze zjistit, loterie soudu nedoložila účetnictví,“ říká advokátka. Už se tedy nejspíše nedozvíme, kolik z této částky mohlo případně zůstat Kotálovi, který byl v Lotu předsedou představenstva. „Z těch sto milionů jsem nedostal ani desetník, dodnes mi Smetka dluží poslední plat,“ tvrdí dnes pětapadesátiletý Kotál. Sám v souvislosti se Smetkovými podvody obžalován nebyl.

„Dnes dělám právní poradenství v soukromé firmě, ve státní správě bych slušnou práci nesehnal,“ říká bývalý major StB. Jak vůbec žije? V podivném utajení. Na zvonku u jeho domu v Kamenných Žehrovicích není jmenovka, sousedi ho prý nevidí, jak je rok dlouhý.

„Brzy ráno odjede a vrací se až večer. Vidím ho akorát na Silvestra, kdy mi přinese štamprli a prohodí něco o tom, že naše děti v dnešní době nic dobrého nečeká,“ říká nejbližší soused František Rudolf. Kotála neznají ani štamgasti z místní hospody.

„Je to úžasný chlap, nejlepší, kterého jsem si pro svou dceru mohla přát,“ chválí Kotála jeho tchyně Lada Neumannová. S minulostí se evidentně netrápí. „Ve Státní bezpečnosti dělal jen to, co mu zadali nadřízení, to přece v práci děláme všichni! Chtěl od nich odejít, ale neměl by to pak dobré kvůli počítání důchodu,“ argumentuje.

Lidé z jeho ulice líčí, jak po revoluci kolovala po vsi zpráva, že měl Kotál pletky se Státní bezpečností. „Ještě vzpomínám na vymlácená okna,“ říká Kotál. Co přesně u tajné policie dělal, nikdo ze sousedů, které MF DNES oslovila, nevěděl.


Koho sledovali

Slavní umělci, na které se zaměřili Karásek a Kotál

Josef Dvořák

Herec byl důvěrníkem s krycím jménem Komik. V letech 1979 až 1981 se scházel s Karáskem a donášel na své umělecké kolegy, především na Jiřího Suchého.

Václav Neckář

Důvěrník Bacil chodil na kafe s Kotálem. Řekl mu například, že se v bytě u Kubišové scházejí „pravicoví exponenti“.

Vlastimil Třešňák

Protirežimní písničkář, kterého mučil estébák Josef Kafka, Karáskův podřízený.


,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video