Esesák Malloth zemřel na rakovinu

  • 60
Terezínský dozorce Anton Malloth, odsouzený loni v Německu na doživotí, je mrtev. Esesák zemřel na rakovinu koncem října, ale bavorské ministerstvo spravedlnosti oznámilo jeho smrt až nyní. Devadesátiletý muž zesnul v Mnichově na svobodě, když byl dočasně propuštěn kvůli stáří a nemocem. Československý soud odsoudil Mallotha k trestu smrti už v roce 1948.

V únoru byl Malloth dočasně propuštěn na svobodu kvůli vysokému věku, léčbě zlomeniny kyčle a rakoviny, na níž nakonec zemřel.

"Pan Malloth zemřel deset dní poté, co byl propuštěn z věznice," sdělila agentuře AFP kancelář státního zastupitelství.

Esesák ležel na klinice poblíž Mnichova. Státní zastupitelství pravidelně zkoumalo, zda odsouzený může znovu trest nastoupit.

Malloth se chtěl vyhnout trestu v České republice, což uvedl i v žádosti o udělení německého pasu.

Správní soud v Mnichově požádal o vypracování expertízy, která měla vyjasnit spletitý problém Mallothova občanství. V Německu byl odsouzenec považován za člověka bez státního občanství.

Malloth - Ital, Němec, Ital
Malloth se narodil v roce 1912 v rakouském Innsbrucku. Nejdříve byl italským občanem, v roce 1939 si zvolil německou státní příslušnost a po válce se jí zřekl.

V roce 1952 opět získal italské občanství, a tím údajně definitivně přišel o německé. Italské úřady mu ale podle dřívějších informací občanství v roce 1956 zase odebraly, neboť zamlčel svou minulost ve službách nacistických elitních oddílů SS.

V roce 1988 Itálie Mallotha vypověděla do Německa a od té doby žil v domově důchodců v Pullachu u Mnichova. Pobyt mu zajistilo sdružení Tichá pomoc, podporující bývalé nacisty.

KAUZA MALLOTH

30. 5. 2001 - Terezínský dozorce dostal doživotí

15. 5. 2001 - Český svědek popsal, jak Malloth bil vězně

26. 4. 2001 - Svědek přirovnal Mallotha k ďáblovi

24. 4. 2001 - Munk: Malloth se choval krutě

23. 4. 2001 - Dozorce z Terezína se dostal před soud

15. 6. 2000 - Němci zatkli bývalého dozorce z Terezína

21. 6. 1999 - Stíhání dozorce z Terezína bylo zastaveno

21. 6. 1999 - Vrah z Terezína by mohl být vydán Praze

21. 6. 1999 - K vydání Mallotha, vraha z Terezína, chybějí důkazy

Soud: Malloth si zaslouží doživotí
Doživotní trest potvrdil dozorci v únoru nejvyšší německý soud v Karlsruhe. Původně ho k němu v květnu 2001 odsoudil už nižší soud v Mnichově.

Odvolací senát vyslechl opakované námitky obhájců, že Malloth už není schopen líčení a vazby. Odsouzený byl ve vazbě od května 2000, část času strávil v mnichovské vězeňské nemocnici.

Obhájci považovali svého mandanta, který nebyl k novému líčení předvolán, za "lidskou trosku" a "živoucí mrtvolu" a žádali osvobození. Malloth už loni na jaře při procesu v Mnichově nebyl schopen líčení sledovat, i když ho lékařské expertízy posoudily jako způsobilého.

Soud rozhodl - doživotí
Malloth už byl roku 1948 odsouzen v nepřítomnosti k trestu smrti v tehdejším Československu, ale později byl rozsudek zrušen, aby mohl být souzen v Německu.

Německá prokuratura sice několikrát proti Mallothovi otevírala vyšetřování, ale pak ho zase zastavovala pro rozpornost důkazů. Vyšetřování bylo znovu obnoveno předloni po získání nových svědectví v ČR a Rakousku.
 
Někdejší příslušník nacistických oddílů SS byl loni odsouzen nejméně za jednu prokázanou vraždu židovského vězně kvůli tomu, že se špatně zařadil při nástupu vězňů. "Malloth si v Terezíně osvojil ideologii rasové nenávisti. Cítil se být pánem nad životem a smrtí," uvedl soudce nejvyššího soudu Armin Nack.

V roce 1943 zbil jiného židovského vězně a několikrát po něm vystřelil. Protože nebylo možné doložit, že v tomto případě vězeň zemřel, byl čin kvalifikován jako pokus o vraždu. Za tyto dva činy senát Mallotha odsoudil k doživotnímu trestu.

Obžaloba ho také vinila, že v zimě 1945 nařídil polévat dva vězně ledovou vodou, až mučení podlehli. Nepodařilo se však prokázat, že trýznění osobně inicioval.

Procesy s nacisty v Německu nekončí
Kauzy bývalých nacistických důstojníků Antona Mallotha a Julia Viela se řadí mezi poslední tohoto druhu v Německu.

Prokuratura v Hamburku nicméně oznámila, že vznese obžalobu proti třiadevadesátiletému Friedrichu Engelovi, který se za války jako šéf jednotek SS v italském Janově podílel na popravách rukojmích. Italská justice ho už před třemi roky odsoudila v nepřítomnosti k doživotí.

S bývalým důstojníkem nacistických oddílů SS Juliem Vielem (83), kterému loni německá justice uložila 12 let vězení za vraždu sedmi židovských vězňů z terezínského ghetta na Litoměřicku, se chystalo líčení v Karlsruhe.

Kvůli špatnému zdravotnímu stavu byl ale Viel propuštěn z vězeňské nemocnice a přeložen do normálního zdravotnického zařízení, kde podlehl na konci února rakovině. - více o smrti Julia Viela.

Snímek, k jehož reprodukci svolil Památník Terezín, ukazuje příslušníka SS Antona Mallotha (druhý zprava) s dalšími terezínskými dozorci na jezdecké vyjížďce. (23. dubna 2001)

Snímek, k jehož reprodukci svolil Památník Terezín, ukazuje příslušníka SS Antona Mallotha. Bývalý dozorce věznice gestapa v terezínské Malé pevnosti Anton Malloth byl přivezen na invalidním vozíku do soudní síně v Mnichově, kde s ním začal proces. (23.dubna 2001)

Bývalý dozorce z terezínské Malé pevnosti Anton Malloth před zahájením soudního procesu, který začal v Mnichově, 23. dubna 2001

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue