Odsvěcený kostel sv. Michaela v Praze

Odsvěcený kostel sv. Michaela v Praze | foto: Michal Šula, MAFRA

V bývalém kostele chce majitel pokoje. Jako veřejný dům, děsí se radní

  • 85
Odsvěcený kostel sv. Michaela na pražském Starém Městě provází značně nestandardní osud. Nejdříve ho prodal stát, pak v něm vznikl hudební klub. A nyní v něm mají vzniknout pokoje, které nápadně připomínají prostory, kde se nabízí erotické služby. Radní se bouří a pokouší se soukromému majiteli plány překazit.

Kdysi patřil mezi nejdůležitější kostely Starého Města. Pohřbívali v něm významné univerzitní děkany či rektory a pravděpodobně i pražské purkmistry. Po josefínských reformách sloužil mimo jiné jako sklad, na konci 20. století v něm vznikla nevkusná expozice o českých dějinách.

Posléze zde soukromý majitel zřídil hudební klub, jehož diskotékový program mnohdy zpestřuje striptýzová show.

To je stručný popis osudu bývalého farního kostela sv. Michaela v Praze 1. Osud, který památkáři řadí mezi nejsmutnější kauzy přístupu ke kulturnímu dědictví v naší moderní historii.

V těchto dnech se začíná psát další kapitola v životním příběhu barokního kostela nedaleko Staroměstského náměstí. Jeho majitel, společnost Michal Praha, by zde rád zřídil "výstavní prostory, prodejní galerii a ubytovací zařízení malého typu". Tak hovoří dokumentace ke stavebnímu povolení, která leží na stavebním úřadě Prahy 1. Záměr investora vyvolává obavy nejen mezi památkáři, ale i na pražském magistrátě.

"Zdá se, že by požadované stavební úpravy mohly bohužel umožnit ještě efektivnější, ale hlavně legální provoz současně fungujícího striptýzového kabaretu," podotkl architekt Václav Králíček z magistrátní Kanceláře pro památky UNESCO.

Co konkrétně vede kritiky k tomu, že se domnívají, že by zde měl vzniknout veřejný dům nabízející erotické služby? Chrámový prostor byl už v minulosti přepatrován a využíván pro čistě světské účely. Nyní by podle projektu mělo v podkroví vzniknout šest velmi prostorných hotelových pokojů vždy s postelí a krbem a s vícemístnou vanou nebo vícemístnou sprchou za prosklenou stěnou. Už samo zařízení pokojů napovídá nestandardnímu využití a vyvolává pochybnosti.

Projekt čeká na povolení stavebního úřadu

"Zaručeně se nejedná například o ubytovnu zaměstnanců a těžko se může jednat o regulérní hotel. Pokoje jsou příliš těsně svázány s tamním společenským sálem, a to provozně i akusticky. Nutné hotelové zázemí odpovídající luxusu pokojů v objektu úplně chybí," píše se v dokumentu, který zpracovala pracovní skupina primátora pro revitalizaci Staroměstského náměstí.

Desítky odborníků různých profesí, sdružených v poradním orgánu magistrátu nazvaném Metropolitní ozvučná deska (MOZD), se nedávno shodly, že si kostel, ač odsvěcený, jednoduše zaslouží jiné využití.

"Kostel sv. Michaela tvoří s Týnským chrámem a kostelem sv. Mikuláše jakýsi duchovní trojúhelník Staroměstského náměstí. To, že z kostela sv. Michaela už nejspíš nikdy nebude kultovní místo, ještě neznamená, že tam musí být bordel," tvrdí jeden z členů Ozvučné desky, Tomáš Benedikt Mohelník, provinciál řádu dominikánů.

Jak už bylo řečeno, nyní projekt čeká na povolení od stavebního úřadu Prahy 1. Stavební úřad tvrdí, že z projektové dokumentace není zřejmé, že by investor chtěl v bývalém kostele provozovat erotické služby.

Dvě historická schodiště do pohřebiště se zabetonují

"Toto ubytovací zařízení má sloužit, dle informace zástupce investora, jako možnost ubytování návštěvníků galerie nebo pro ostatní návštěvníky Prahy," podotýká mluvčí Prahy 1 Veronika Blažková a dodává, že stavební úřad nemůže předjímat, jaké bude skutečné využití dotčených prostor.

Vyjádření majitele se získat nepodařilo. Dle obchodního rejstříku je jím prostřednictvím firmy Michal Praha Jerri Nowikovsky, který podle současných provozovatelů zdejšího klubu sídlí ve Vídni. Na jeho obhajobu je však nutné říct, že dnes jde v zásadě už jen o "obyčejný dům", ač byl kdysi významným sakrálním místem.

Minimálně pocitově by se však měl zachovat nepopiratelný duchovní rozměr zdejší krypty s ostatky významných Pražanů. Ale i ta je prý v dosti nedůstojném stavu. Aby projekt vyhověl požadavkům památkářů - oddělit kryptu od komerčního provozu, mají se zabetonovat dvě historická schodiště spojující pohřebiště s chrámovým prostorem.

Magistrát nyní vymýšlí, jak plány investora zhatit. Z pozice vlastníka sousedního pozemku se proto přihlásil do stavebního řízení na Praze 1.

"Městu se tak otvírá alespoň nějaká šance pokusit se přehodit výhybku a najít pro místo nějaké kulturnější využití," komentuje situaci Mohelník.

"Využijeme všechny možnosti, byť jsou opravdu omezené, aby tady veřejný dům nevznikl," říká k tomu primátor Bohuslav Svoboda.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video