Do ulic vyrazily v noci tisíce Turků - do ulic Ankary i dalších měst. Lidé tak dali po pátečním zmařeném pokusu o převrat najevo svou podporu prezidentu Recepu Tayyipu Erdoganovi a jeho straně. Demonstranti drželi v rukou turecké vlajky a zaplavili ankarské náměstí Kizilay a Taksim v Istanbulu.
V Istanbulu se v neděli konal pohřeb šesti osob usmrcených během pokusu o převrat. Mezi pohřbívanými byl i Ilhan Varank, bratr Mustafy Varanka, který byl poradcem prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Pohřbu se účastnily tisíce lidí. Prezident byl jedním z těch, kteří nesli Varankovu rakev.
Někteří z přítomných vyzývali podle agentury AP k trestu smrti pro Fethullaha Gülena, žijícího v USA, kterého mnozí vládní představitelé považují za iniciátora celého puče. Gülen však podíl na akci popírá. Stejné výzvy se objevily i na setkání tureckého prezidenta s příznivci před jeho istanbulskou rezidencí.
Na výkřiky „chceme trest smrti“ Erdogan údajně odpověděl: „Vaši žádost nemůžeme ignorovat. V demokracii cokoli lidé chtějí, dostanou.“
O trestu smrti bude podle něj jeho vláda jednat s opozičními stranami. „Nebudeme toto rozhodnutí odkládat. Ti, kteří se pokusili o převrat v této zemi, musí zaplatit,“ řekl. Turecko nikoho nepopravilo od roku 1984 a nejvyšší trest byl zrušen v roce 2004 v rámci snahy Ankary o vstup do Evropské unie.
„Budeme pokračovat v očištění státních institucí od virů, které se tu šíří. Bohužel je to jako rakovina, tento virus zahalil celý stát,“ dodal podle BBC na pohřbu Erdogan.
Online reportáž |
Turecký prezident se zúčastnil i dalších smutečních ceremonií. Během proslovu na pohřbu svého přítele Erola Olçaka a jeho šestnáctiletého syna mu dokonce vytryskly slzy, popisovala turecká média. Oba muži byli zabiti v pátek, když protestovali u mostu přes Bospor.
Počet obětí vzrostl
Počet obětí zmařeného pokusu o vojenský převrat v Turecku se zvýšil na 290, oznámilo v neděli ministerstvo zahraničí. Mezi mrtvými je více než 190 občanů a přes 100 pučistů, dalších nejméně 1 400 osob utrpělo zranění. Probíhá i rozsáhlé zatýkání. Ve vazbě skončilo už kolem 6 000 příslušníků armády a justice, mezi nimi i vysoce postavení generálové a soudci. V neděli večer se objevila také zpráva o 149 zatčených policistech.
Podle turecké diplomacie není pochyb, že za převratem stáli stoupenci duchovního Fethullaha Gülena, který žije v USA. Ten veškerá obvinění odmítl a v sobotu prohlásil, že existuje rovněž možnost, že byl převrat v zemi zinscenovaný (více čtěte zde).
Vláda má sice podle premiéra Binaliho Yildirima situaci v zemi již pod kontrolou, ještě v sobotu večer se však turecké bezpečnostní složky u istanbulského letiště střetly s pučisty, kteří se bránili zadržení. Zazněly varovné výstřely, pučisté je však neopětovali a byli zatčeni, uvedla agentura Reuters s odvoláním na nejmenovaného tureckého představitele. Střety probíhaly i na letecké základně Konya v centrální části země, situace tam je ale již pod kontrolou.
Masová demonstrace na podporu Erdogana se konala i v neděli večer: