Erdogan promlouvá k lidem v Istanbulu (15. července 2017)

Erdogan promlouvá k lidem v Istanbulu (15. července 2017) | foto: AP

Srazím hlavy strůjcům puče. Erdogan slíbil zavedení trestu smrti

  • 117
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v sobotním projevu slíbil zavedení trestu smrti a strůjcům loňského pokusu o puč vzkázal, že jim srazí hlavy. Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker v reakci uvedl, že Turecko si podobnými kroky může zavřít dveře do Unie.

Erdogan přednesl v sobotu před půlnocí projev k desetitisícům lidí, kteří se v Istanbulu zúčastnili pochodu k Mostu mučedníků, aby si připomněli výročí pokusu o převrat.

Haló, tady Erdogan!

Erdogan v sobotu promlouval bez přehánění k většině Turků. Svůj krátký vzkaz totiž protlačil i do signálu mobilních operátorů. Kdokoli se chtěl v sobotu večer někam dovolat, místo vyzváněcího tónu uslyšel hlas tureckého prezidenta.

„Jako prezident vám posílám gratulace k 15. červenci a Dni demokracie a jednoty. Přeji mučedníkům a hrdinům (kteří potlačili loňský pokus o převrat) mnoho zdraví a blahobyt,“ sděloval ve vzkazu Erdogan. Až po jeho slovech se ozval vyzváněcí tón.

„Lidé tu noc neměli zbraně, měli vlajky, a co je důležitější, měli svou víru,“ řekl Erdogan. „Jsem vděčný všem občanům, kteří bránili svou zemi,“ dodal.

Prezident uvedl, že 250 lidí sice přišlo při pokusu o převrat o život, ale země svůj boj o budoucnost vyhrála. „Pučisté, kteří té noci uzavřeli most, chtěli ukázat světu, že mají kontrolu,“ prohlásil Erdogan. Postavily se jim ale „miliony lidí, kteří vyšli do ulic bránit čest našeho národa“.

Erdogan dále pohrozil, že strůjcům puče „srazí hlavy“. „Nikdo, kdo zradí tento národ, nemůže zůstat nepotrestán,“ uvedl prezident. Při pozdějším projevu před parlamentem při ceremoniálu v Ankaře Erdogan řekl, že počítá s obnovou trestu smrti v zemi. „Až (návrh příslušného zákona) projde parlamentem - a já věřím, že ho parlament schválí - a dostane se ke mně, bez váhání ho podepíšu,“ řekl.

Erdogan také prohlásil, že mluvil o organizátorech pokusu o převrat s premiérem Binalim Yildirimem. „Až se objeví u soudu, měli by přijít v kombinézách jako vězni z Guantánama,“ řekl.

Kritika ze strany Junckera

Juncker v listu Bild am Sonntag v reakci na projev uvedl, že pro EU je důležité, aby Turecko bylo demokratickou, stabilní a hospodářsky úspěšnou zemí. Turecko „by se mělo Evropě spíše přibližovat, ne se od ní vzdalovat,“ napsal.

Turecko zahájilo přístupové rozhovory s EU před 12 lety. Juncker v německém listě připomněl, že EU představuje „jednotu hodnot“ a že pokud Turecko obnoví trest smrti, zavře si tak jeho vláda definitivně dveře k členství v unii.

Juncker kritizoval také poměry, jaké v Turecku po puči byly nastoleny v podobě pronásledování statisíců lidí a věznění údajných stoupenců pučistů.

„Lidská práva, svoboda tisku a právní stát se nesrovnávají se zavíráním lidí do vazby ani s mnohaměsíční izolací novinářů, aniž je proti nim vzneseno obvinění,“ napsal Juncker. Narážel na případ německo-tureckého novináře Denize Yücela, kterého Ankara obvinila z terorismu a drží od února ve vazbě. Německo obvinění vznášená proti němu považuje za smyšlená a usiluje o jeho propuštění.

15. července 2016

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue