Plný zásah. Turecká policie v Ankaře proti demonstrantům nasadila vodní děla

Plný zásah. Turecká policie v Ankaře proti demonstrantům nasadila vodní děla (6. června 2013) | foto: Reuters

Nespokojencům zlomíme ruce, obul se turecký premiér do demonstrantů

  • 8
Turecký premiér Tayyip Erdogan se po návratu ze zahraniční cesty do Istanbulu tvrdě obořil na protivládní demonstranty. Jejich protesty jsou na hraně zákona a musejí okamžitě přestat, řekl Erdogan na letišti davu 10 tisíc příznivců. Své stoupence vyzval ke klidu.

Erdogan se vrátil ze čtyřdenní návštěvy v severní Africe a na letišti se pozdravil se stoupenci a aktivisty vládnoucí Strany spravedlnosti a rozvoje (AKP). Lidé mávali tureckými vlajkami a skandovali heslo "Tayyipe, zemřeme pro tebe!".

Turecké nepokoje

Premiér v projevu zaujal vůči opozici bojovné stanovisko. "Tyto protesty se pohybují na hraně zákona a musejí bezodkladně přestat," řekl. "Ruce, které lidé vztáhli na policii, musejí být zlomeny," řekl za souhlasného pokřiku shromážděných.

"Tvrdí se, že prý jsem premiérem jen padesáti procent. Není to pravda. Sloužíme všem 76 milionům Turků od východu na západ," uvedl Erdogan s odkazem na výsledky voleb z roku 2011, v nichž získal polovinu všech voličských hlasů.

Své příznivce ale premiér vyzval ke klidu. "Zachovejte klid, zodpovědnost a zdravý rozum. Teď se všichni rozejdeme domů," prohlásil předseda vlády, jemuž stála po boku manželka a skupina ministrů jeho vlády.

Desetitisíce lidí tou dobou na centrálním istanbulském Taksimském náměstí provolávaly Erdoganovi hanbu. Účastníci mohutných protivládních demonstrací, které tureckými městy zmítají už týden, požadují Erdoganovu rezignaci, demisi policejních šéfů Istanbulu a Ankary, propuštění zadržených a záruky svobody slova a shromažďování.

Premiér těsně před příletem do vlasti označil demonstrující davy za přisluhovače teroristů. Ještě před odletem z Tunisu prohlásil, že vláda neustoupí od stavebních projektů v centru Istanbulu, kvůli nimž protesty původně začaly. Prohlásil, že demonstranti se nechali zmanipulovat teroristickými skupinami a kritizoval osoby, které se zapojily do násilností.

Na Taksimském náměstí se ve čtvrtek podle svědků sešlo až 100 tisíc lidí.

Podle agentury Reuters jde o pestrou směsici demonstrantů od levicových radikálů přes nacionalisty, sekulární Turky až po ochránce životního prostředí.

Erdogan navzdory protestům zůstává daleko nejoblíbenějším tureckým politikem, zejména na konzervativním venkově. Jeho AKP při posledních třech volbách získávala stále větší počet hlasů a parlament nyní ovládá ze dvou třetin. Erdogan je považován za neústupného politika. Nemá žádného zdatného soka uvnitř své strany ani mimo ni, napsala agentura Reuters.

Protesty proti Erdoganově vládě trvají v Turecku už týden a půl. Demonstrantům se nelíbí demolice jednoho z mála zelených parků v centru Istanbulu a výstavba sporného obchodního centra, z níž má údajně mít prospěch premiérova rodina.

Co však začalo jako demonstrace kvůli životnímu prostředí, proměnilo se brzy na vzpouru části země proti autokratickému chování Erdoganovy islámské Strany spravedlnosti a rozvoje.

Během nepokojů zemřeli už tři lidé a další 4 tisíce utrpěli zranění. Naposledy podlehl svým zraněním policista zasahující v přímořském městě Adana na jihu země, ačkoliv za jeho smrt nemohou přímo demonstranti.

Zranil se totiž nešťastnou náhodou, když při zásahu proti demonstraci spadl do podjezdu, který byl ještě ve výstavbě.

Podle tureckého tisku zadržují úřady desítky lidí, včetně 11 cizinců, vesměs turistů, proti kterým se chystá obvinění z podněcování nepokojů. Mezi zatčenými jsou podle listu Radikal čtyři Američané, dva Britové, Francouz, Ind a Řek.

Demonstranti už zformulovali i další své požadavky. Kromě Erdoganovy omluvy a demise chtějí rezignaci policejních šéfů Istanbulu, Ankary a dalších měst, propuštění zadržených osob, posílení svobody projevu a samozřejmě zastavení plánů na realizaci kontroverzního developerského projektu v centru Istanbulu.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue