Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan navštívil Evropský parlament (5. října...

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan navštívil Evropský parlament (5. října 2015) | foto: Reuters

Chci prezidentský systém, přiznal Erdogan. To nedopustíme, hřímá opozice

  • 310
Turecko by mělo přejít na prezidentský systém, prohlásil otevřeně turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Inspiraci by podle něj mělo hledat ve Francii. Opozice se po jeho slovech bouří. „Náš lid chce posílení parlamentní demokracie, ne vás jako jediného muže,“ varuje Erdogana.

Erdogan míní, že politický systém vlády „dvou hlav“ - prezidenta a premiéra, přičemž oba se do funkce dostali díky přímé volbě - musí skončit. „Musíme odstranit tuhle dualitu. Jinak mohou vznikat problémy bez ohledu na to, jak máte jeden druhého rád nebo jak dlouho jste spolu v minulosti pracovali,“ řekl ve čtvrtek reportérům Erdogan, když se vracel z návštěvy Kataru zpět do Turecka.

Inspirovat by se podle něj země měla u Francie, ve které panuje poloprezidentský systém. Zjednodušení by z Erdoganova pohledu přinesla také možnost, aby se prezident hned po zvolení nemusel vzdát své stranické příslušnosti. Každá změna by také musela projít referendem, píše Today’s Zaman.

Právě francouzský model na rozdíl od přechodu k úplnému prezidentskému systému by však byl ideálním řešením „parlamentního systému na mrtvém bodě“, namítá istanbulský zastupitel za AKP a předseda parlamentní ústavní komise Mustafa Şentop. „Pokud by totiž prezident a premiér pocházeli z různých stran, vznikaly by problémy,“ řekl.

Erdogan už teď mění systém v prezidentský, varuje opozice

Svou poznámkou Erdogan značně popudil opozici. „Náš národ už dlouho požaduje posílení parlamentního systému. Stejně tak chce po každém, aby se pohyboval v mezích ústavy. Když Erdogan říká‚ ať tato dualita zmizí, myslí tím něco jiného než národ. Jednoduše tím říká ‚nechte mě být tím jediným mužem‘,“ prohlásil v pátek představitel hlavní opoziční Lidové republikánské strany Levent Gök.

Poslední vývoj v Turecku podle něj ukazuje nepatřičnost, s jakou se moc hromadí v rukou jednoho muže a politický systém se postupně mění v prezidentský. „Nedovolíme, aby prezident vytvářel zástupnou agendu, když bychom měli diskutovat o způsobech, jak posílit parlamentní demokracii a oddělení mocí,“ dodal Gök.

Podle listu Hürriyet také nařkl tureckého premiéra Ahmeta Davutoglua, že se k prezidentově touze po prezidentském systému jasně nevyjádřil. „Když říkal dvojhlavý systém, prezident pravděpodobně mínil sebe a premiéra. Kde se v této definici vidíte vy, pane premiére?“

K uskutečnění své touhy chybí Erdoganovi křesla v parlamentu. Po listopadových parlamentních volbách má sice jeho vládní Strana spravedlnosti a rozvoje (AKP) znovu většinu, posílit pravomoci prezidenta však může jen změnou ústavy a k tomu potřebuje podporu 367 poslanců z 550. Má jich však jen 317. Alespoň 330 zákonodárců by pak bylo nezbytných k vypsání referenda o novém základním zákonu (o volbách více zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video