Irák. Předávání symbolického klíče od věznice v Camp Cropper

Irák. Předávání symbolického klíče od věznice v Camp Cropper | foto: AP

Éra amerických věznic v Iráku skončila. VIP vězně si ale nechali

  • 1
Americká armáda předala iráckým kolegům poslední z věznic, na niž ještě dohlížela. Do odchodu svých sil budou Američané střežit už jen zbývajících 200 Iráčanů, prominentních osob a údajných teroristů. Ty by měla irácká stran převzít do konce roku 2011.

Poslední věznicí pod dohledem Američanů byl Camp Cropper, nacházející se u mezinárodního letiště nedaleko Bagdádu. Z tamních 1800 vězňů převzali Iráčané 1600. Zbylí, k nimž patří 26 bývalých prominentů jako někdejší ministr zahraničí Tárik Azíz, zůstanou na žádost Iráčanů v rukou amerických stráží. Azíze už začátkem týdne převezli na jiné místo.

Američané budou až do odchodu svých posledních vojáků střežit také podezřelé z členství v Al-Kajdě. Věznice Camp Cropper zůstane v provozu pod dohledem Iráčanů ještě nejméně dva roky, bude ale přejmenována na Camp Al Karch.

Prosím, žádné týrání

Při předávací ceremonii v Camp Cropperu předal zástupce velitele amerických vězeňských operací v Iráku generál Jerry Cannon iráckému ministru spravedlnosti Darovi Núr Addínovi obrovský symbolický klíč a vyjádřil přesvědčení, že pod iráckým dohledem nebude docházet k týrání vězňů.

Američané přiznali také některé minulé chyby, napsala agentura Reuters.

"Abychom byli zcela upřímní, poučili jsme se ze svých zdejších zkušeností," citoval Reuters prohlášení mluvčího amerických sil v Iráku generálmajora Stephena Lanzu. Právě týrání vězňů některými americkými vojáky, které se dostalo na veřejnost, zasadilo v minulosti vážnou ránu americké reputaci v Iráku.

Irácká ministryně lidských práv Vidždán Mišílová ujistila, že její ministerstvo bude schopné monitorovat zacházení s vězni v Cropperu a dalších bývalých amerických věznicích. Předání kontroly nad nimi Iráčanům podle ní znamená konec systému vojenské justice, za níž vojáci zatýkali lidi jen z bezpečnostních důvodů spíše než kvůli zločinům.

Vládu zpátky Iráčanům

"Nyní nastala určitá vláda práva," řekla Mišílová při předávací ceremonii.

"To je pro nás něco velmi významného, velmi historického, že vracíme správu všech těchto zařízení od Američanů anebo cizích zemí Iráčanům." Za uplynulých sedm let zatkly americké síly v Iráku bezmála 90 tisíc lidí, především údajných sunnitských povstalců nebo členů šíitských milicí.

Dlouhé měsíce nebo i roky pak byli tito lidé drženi ve věznicích jako Camp Cropper nebo Camp Bucca. Tato věznice v jihoirácké pouštní oblasti u hranic s Kuvajtem byla loni zavřena. Řadu měsíců strávilo v americké vojenské věznici i několik novinářů, včetně fotografa a kameramana Reuters, aniž jim bylo sděleno, z čeho jsou obviňováni.

Azíz se dobrovolně Američanům vzdal v dubnu 2003, tedy krátce po invazi, při níž padl diktátorský režim Saddáma Husajna.

Poslední vězně předají příští rok

Irácký soud loni poslal dnes čtyřiasedmdesátiletého muže na 15 let do vězení za rozhodnutí z roku 1992, kdy irácká vláda nechala popravit 42 obchodníků za údajné obohacování.

Ani Cannon ani Núr Addín ale nezveřejnili, proč bude pod americkým dohledem ponecháno oněch zbylých 200 iráckých vězňů a podle čeho byli vybráni. I je ale převezmou Iráčané do konce prosince 2011, protože to je nejzazší termín pro stažení americké armády z Iráku. Částečné stahování začalo už letos a od konce srpna v Iráku zůstane jen 50 tisíc ze současných téměř 80 tisíc Američanů.

Vrak auta. Výbuch bomby v ulicích Tikrítu

Irák nemá ani čtyři měsíce po volbách novou vládu a stále se potýká s násilím. V Tikrítu, poblíž kterého se narodil Saddám, dnes vybuchla nálož.

Cílem útočníků byla policejní hlídka, ale mezi šesti oběťmi jsou kromě policistů také tři civilisté. V centru města výbuch poničil tři desítky obchodů. Předtím zemřeli dva lidé při pumovém útoku na autobus v Bagdádu.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video