Ministr zahraničí Jan Kohout míří do Izraele a Palestiny. Sejde se s židovskými politiky i palestinským premiérem Salamem Fajádem.

Ministr zahraničí Jan Kohout míří do Izraele a Palestiny. Sejde se s židovskými politiky i palestinským premiérem Salamem Fajádem. | foto: iDNES.cz

Epizoda Kavan je za námi, říká Kohout před cestou do Izraele

  • 22
Šéf diplomacie Jan Kohout dnes večer zamíří do Izraele a Palestiny. Návštěva bude reflektovat vztah EU k dění na Blízkém východě po nedávných mírových projevech Baracka Obamy a Benjamina Netanjahua. "Epizoda Kavan už je za námi," říká Kohout o nedávné tajné schůzce exministra Kavana se členy radikálního hnutí Hamas.

Oficiální důvod cesty Jana Kohouta do Svaté země nezní příliš dramaticky: na programu krátké návštěvy - ještě ve funkci ministra zahraničí předsednické země EU - bude vyjasnění pozic mezi EU a Izraelem, potažmo Palestinou. Ministr chce také přivézt čerstvé informace na zasedání G8 v italském Terstu, které začíná 25. června.

Je v tom i kus symboliky: právě krátká válka mezi izraelskou armádou a palestinskými ozbrojenci z hnutí Hamas české předsednictví v lednu "uvítala". Blízkovýchodní otázkou předsednictví symbolicky i končí.

Kohout ale není jediný český představitel v tomto regionu v posledních dnech: nedávno jel sondovat mírový proces předseda Sněmovny Miloslav Vlček. A výprava dostala punc ostudy, když jeho poradci Jan Kavan - bývalý ministr zahraničí - Vladimír Laštůvka a Helena Opolecká tajně jednali se zástupci radikálního Hamasu. Nešťastný Vlček je pak propustil. - čtěte Za Hamas máte padáka, řekl Vlček Kavanovi a spol.

"Epizoda Kavan už je za námi," věří nicméně Jan Kohout. Izraelští politici, s nimiž se chce sejít - ministr zahraničí Avigdor Lieberman, jeho předchůdkyně Cipi Livniová nebo ministr obrany Ehud Barak - podle Kohouta otázku Kavanovy akce nenastolí. "Jan Kavan není poslanec, byl v Izraeli jako technický personál, byla to spíš marginálie," soudí Kohout.

Jan Kavan, ministr zahraničí z let 1998-2002, se přitom vrátil do Česka s informacemi, které vůbec marginálně nezní: "Palestinci nám řekli, že se do 7. července, nebo nejpozději do září, dohodnou. Do roku 2010 proběhnou volby a obě strany (Hamas i Fatah - pozn. red.) je budou respektovat," prohlásil a dodal, že Hamas hovoří o míru s Izraelem. - více o Kavanově obhajobě setkání se členy Hamasu čtěte zde

Server Týden.cz s odvoláním na vedoucího Vlčkovy kanceláře Ivana Přikryla oznámil, že celá cesta české delegace - bez letenek - stála půl milionu korun. Peníze stát vezme z rozpočtové kapitoly výdajů na předsednictví. 

HNUTÍ HAMAS

Hnutí islámského odporu (Hamas) vzniklo z idejí egyptského Muslimského bratrstva v roce 1987. Ve své chartě deklaruje cíl zničení Izraele ozbrojeným bojem. V roce 2006 přímočarý Hamas nečekaně vyhrál palestinské volby nad zkorumpovaným Fatahem. O rok později Hamas vyhnal konkurenty z Fatahu z pásma Gazy, Fatah si udržel kontrolu nad Západním břehem Jordánu.

EU považuje Hamas za teroristickou organizaci. Hnutí zdůrazňuje i své civilní aktivity, například budování škol a sociálního systému. Stálo za mnoha útoky na izraelské cíle. Občas se objeví slova o ochotě Hamasu uzavřít "dlouhodobé příměří" s Izraelem.

Že Kavanova schůzka s poslanci Hamasu nevzbudila rozruch, nicméně naznačuje česká ambasáda v Tel Avivu. "Izraelská média se tomu příliš nevěnovala," řekl iDNES.cz pracovník velvyslanectví Daniel Volf.

Blízký východ v červnu učinil dva kroky ke vzniku samostatného palestinského státu: nejdříve toto řešení letitého konfliktu zdůraznil americký prezident Barack Obama ve svém projevu k muslimům v Káhiře. O deset dní později poprvé sousloví "palestinský stát" použil premiér Izraele Benjamin Netanjahu, který má jinak spíše pověst tvrdého muže, co se vztahu k Palestincům týče.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video