Ilustrační snímek

Ilustrační snímek

Epileptikům má pomoci nový lék i speciální centra

  • 0
Nemocní epilepsií mají novou naději na zlepšení svého zdravotního stavu. V Česku se začne podávat lék Retigabin, který v klinických testech pomohl u testovaných snížit frekvenci epileptických záchvatů o třetinu. U některých pacientů počet záchvatů klesl dokonce až na polovinu.

Přípravek byl Evropskou lékovou agenturou schválen už před rokem, do Česka se však dostává až nyní. Tuzemským pacientům by měl být podáván výlučně v šesti specializovaných léčebných centrech.

"Zhruba 70 procent pacientů je s vysokou úspěšností léčeno pouze pomocí medikamentů a často u nich lze zcela odstranit epileptické záchvaty. Zbývajících 30 procent, u kterých tato léčba nezabírá, se musí podrobovat alternativním způsobům léčby, jako je ketogenní dieta nebo neurochirurgická léčba," řekla vedoucí Centra pro epileptologii a epileptochirurgii pražské Thomayerovy nemocnice Jany Zárubové.

Epilepsie

Epilepsií je postiženo asi jedno procento světové populace, což v Evropě představuje asi 6 milionů lidí. V České republice tuto nemoc má asi 70 tisíc osob. Je to chronické neurologické onemocnění, které má široké spektrum projevů a následků. Nemoc může ustat po několika záchvatech v dětství, v těžších variantách však může znamenat i těžkou mentální retardaci a jiné trvalé následky. Epilepsie se nejčastěji začíná projevovat u dětí a seniorů, ale může postihnout kohokoli a v jakémkoli věku.

Právě na tyto případy by měl nový medikament nejvíce účinkovat, protože působí na základě zcela nových účinných mechanismů.

Odborníci chtěli, aby lék mohla předepisovat i zhruba padesát lékařů, kteří mají k léčbě epilepsie licenci. Při jednání s pojišťovnami požadovali, aby stejné právo měla i odborná pracoviště ve velkých nemocnicích. Nepodařilo se to prosadit kvůli postoji pojišťoven.

"Počet pracovišť, která ho mohou psát, byl určen nikoli na základě racionálního uvažování, ale jen aby se ušetřilo," řekl k tomu primář dětské neurologie Thomayerovy nemocnice Jan Hadač.

Centrum v pražské Thomayerově nemocnici funguje už téměř dvacet let. Míří sem nejen pacienti z celé ČR, ale i ze zahraničí. Velkou část klientely tvoří nemocní s obtížně léčitelnou epilepsií nebo ti, u nichž se zvažuje možnost epileptochirurgického zákroku. Vedle medicínských aspektů se centrum věnuje i boji s přetrvávajícími předsudky o nemocných, kteří narážejí na bariéry při kontaktu s úřady, ve škole a zejména při hledání zaměstnání.

Podobných center by do budoucna mohlo být v Česku více. Tato střediska by mohla mimo jiné předepisovat specializované léky, které by na běžných pracovištích nebyly dostupné. "Pracoviště by podle našeho názoru měla získat status centra vysoce specializované péče. Rozhodnutí je nyní v rukou Ministerstva zdravotnictví," doplňuje Zárubová.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue