Vedoucí Národní referenční laboratoře Martina Havlíčková (uprostřed), v pozadí ministryně zdravotnictví Dana Jurásková a hlavní hygienik Michael Vít.

Vedoucí Národní referenční laboratoře Martina Havlíčková (uprostřed), v pozadí ministryně zdravotnictví Dana Jurásková a hlavní hygienik Michael Vít. | foto: René Volfík, ČTK

Epidemioložka Havlíčková: K panice kvůli prasečí chřipce není důvod

  • 28
Česko má první případ úmrtí na prasečí chřipku. Podle epidemioložky Havlíčkové ale není důvod k panice. "Každý rok v ČR zemře 1 500 až 2 000 osob na chřipku a v souvislosti s chřipkou," uvedla vedoucí Národní referenční laboratoře pro chřipku Martina Havlíčková v on-line rozhovoru se čtenáři iDNES.cz.

Ve čtvrtek podlehla v karlovarské nemocnici onemocnění 31letá žena. Byla však těžký kardiak, měla i umělou ledvinu. - čtěte: Česko má první oběť prasečí chřipky, ve Varech zemřela mladá žena.

ČR žádná mimořádná opatření přijímat nebude, podle Havlíčkové zatím není ani důvod vyhlašovat stav nouze, jak se to stalo v USA. Velmi rychle však podle lékařky může počet obětí prasečí chřipky převýšit počet obětí sezónní chřipky.

On-line rozhovor

Odpovědi epidemioložky Havlíčkové zde

Virus A(H1N1) se šíří velice rychle a nemocnost tak může několikanásobně narůst během týdne. "Je nutné počítat s tím, že změna může přijít nejen brzy, ale hlavně rychle," varovala lékařka a dodala, že prasečí chřipka bude mít na chronické pacienty přinejmenším stejný dopad jako ta sezónní, určitě nebude mírnější.

Havlíčková však odmítá katastrofické scénáře. "Chřipka není hemoragická (krvácivá) horečka. Nevím, jestli tazatele rozesmutním nebo rozveselím, ale soudím, že se nás zachrání drtivá většina," napsala jednomu ze čtenářů.

Prasečí chřipku poznáte jen virologickým vyšetřením

Prasečí chřipka se podle Havlíčkové svým průběhem klinicky nijak neliší od běžné sezónní chřipky. "Podobný průběh mohou někdy způsobit i některé nechřipkové respirační viry. Jasného rozlišení lze docílit pouze virologickým vyšetřením," uvedla.

Odborníci radí lidem nechat se naočkovat proti sezónní chřipce. Vakcín proti prasečí chřipce je totiž omezené množství. "Je velmi rozumné se chránit před viry sezónní chřipky. Její letošní podíl na nemocnosti je velmi obtížně odhadnutelný, může však být nezanedbatelný. Očkování doporučuji," napsala Havlíčková jednomu čtenáři.

Chřipkový speciál

Vše o pandemii prasečí chřipky čtěte zde

V případě, že někdo cestuje do rizikových oblastí, doporučila by Havlíčková očkování i malým dětem. "Očkovat proti běžné chřipce je i u nás možné u dětí od 6ti měsíců věku a v tomto případě bych ji doporučila," poradila čtenářce, která se chystá s 1,5roční dcerou do Spojených států.

Zároveň je podle ní možné použít "nespecifické, nefarmakologické postupy", mezi které patří důsledné dodržování hygienických pravidel, vyhýbání se rizikovým místům, přísun vitamínů a pitný režim. "A při jakékoliv známce horečnaté infekce konzultovat lékaře," dodala.

Omezený význam má podle ní nošení roušky z preventivních důvodů, tedy aby se člověk sám nenakazil. "Běžná chirurgické rouška slouží hlavně tak, že omezí množství vylučovaným případných choroboplodných zárodků směrem od nositele roušky ven. Má tedy smysl si vzít roušku, když sám kašlu a smrkám," popsala lékařka.

Vakcín proti prasečí chřipce bude v Česku omezené množství, budou očkováni vybraní zdravotníci, lidé důležití pro chod státu a chroničtí pacienti. "(Vybraní) se vše včas dozví prostřednictvím svého praktického lékaře," uvedla Martina Havlíčková.

Pandemická vakcína se "z logiky věci testuje ve zkráceném řízení, aby byla k dispozici tehdy, když je zapotřebí, a ne až po odeznění všech pandemických vln". "Nežádoucí účinky doprovázející očkování se nijak významně neliší od očkování běžnou sezónní vakcínou a v naprosté většině případů jsou lokálního charakteru," zdůraznila Havlíčková.

"Vedle očkování je možnost včasného podání antivirotik všude tam, kde se u chronických pacientů dá očekávat komplikovaný průběh," napsala čtenáři, kterého zajímalo, jakou mají možnost chroničtí pacienti, kteří nedostanou vakcínu.

Průběh epidemie nikdo neodhadne

Jaký bude mít epidemie prasečí chřipky u nás průběh, se dá těžko odhadnout. "Záleží na tom, jestli se viry prasečí a sezonní chřipky zkombinují, nebo jestli to bude 'kdo s koho'. Nový virus však určitě bude mít tendenci se hodně šířit," popsala Havlíčková.

Vlna výskytu prasečí chřipky se podle ní může objevit už před epidemií sezonní chřipky, řádově během týdnů. "Teď máme období relativního klidu, kdy případů není mnoho, pomalu už to však začíná mít stoupající tendenci, byť jen velmi mírnou," uvedla Martina Havlíčková.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video