Epidemie SARS spěje ke konci

  • 4
Epidemie smrtelného plicního onemocnění SARS je možná u konce. Oznámili to zástupci Světové zdravotnické organizace. Podle údajů organizace onemocnělo touto virovou chorobou na 8 435 lidí, 789 zemřelo a 6 581 se uzdravilo. Infekce slábne i v Číně, kde má původ.

"Počet nových případů ukazuje na zastavení nákazy. Věříme, že v Číně je šíření choroby pod kontrolou, i když není zcela pod kontrolou na Tchaj-wanu," řekl čínský regionální poradce Světové zdravotnické organizace (WHO) Hitoši Ošitani.

Ve středu bylo podle něj zaznamenáno sedm nových případů - po jednom v Číně, v Kanadě a na Tchaj-wanu a čtyři ve Spojených státech.

Z Tchaj-wanu, který je třetí nejpostiženější oblastí po kontinentální Číně a Hongkongu, hlásí zdravotníci dva nové případy. Čtvrtek je tak 12. den v řadě, kdy na Tchaj-wanu zaznamenali méně než pět nově nemocných.

Podle expertů epidemie překonala svůj vrchol minulý týden. "Je správné říci, že vrchol epidemie je překonán. Platí to všeobecně, ale zejména v Číně," prohlásil koncem minulého týdne ředitel pobočky WHO Henk Bekedam.

Články o  epidemii SARS

Epidemii může rozpoutat  i jediný případ
Odborníci z WHO nicméně varovali, že to neznamená, že svět má definitivně vyhráno. "Musíme zůstat ve střehu," uvedl Bekedam a varoval před laciným optimismem.

Jak se ukázalo na příkladu Kanady, jeden jediný opomenutý případ může epidemii znovu rozpoutat. WHO musela před nedávnem právě Kanadu znovu zařadit na seznam zemí zasažených epidemií po několika dnech překonané nákazy.

V Číně, kde byla choroba SARS loni na podzim poprvé zaznamenána, nebyly minulý čtvrtek registrovány žádné nové případy onemocnění. Stalo se tak již druhý den po sobě. Pouze dva nakažení v severočínské provincii Šan-si nemoci podlehli.

Přestože se WHO netajila určitou skepsí ohledně tvrzení čínských úřadů, že v posledních dnech nemají žádné nové případy, lidé v nejlidnatější zemi světa si vydechli a život se postupně vrací do normálních kolejí.

Peking opět ožívá
V pevninské Číně zemřelo od loňského listopadu na SARS přinejmenším 343 lidí a kolem 5 330 dalších se virem nakazilo. Pekingské listy informovaly své čtenáře, že období strachu a "mobilizace" pozvolna končí. Začátkem týdne se v metropoli znovu otevřely veřejné knihovny, kina a divadla.

Opatření však naznačují, že ještě dlouhou dobu nebude nic jako v období "před SARS". Úřady se rozhodly, že řada preventivních opatření zůstane zachována, aby se zabránilo možnosti nové vlny infekce.

Například právě kina musí u vchodů nainstalovat zařízení na měření teploty a kontrolovat veškeré návštěvníky. Jejich počet má být po určitou dobu omezen. Jenom v Pekingu stále zůstává kolem dvou tisíc lidí v karanténě.

Odborníci z WHO také konstatovali, že neshledali žádné známky nekontrolovaného šíření smrtelné choroby ani ve čtyřech dosud nejpostiženějších provinciích Číny. Poukázali však také na nepřipravenost a slabou vybavenost zdravotnických zařízení na ohromném čínském venkově. "Pokud by se virus rozšířil na venkově, jednalo by se o skutečnou katastrofu," sdělil jeden ze zaměstnanců WHO agentuře AP.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video