Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Epidemie krvácivého průjmu se šíří Německem až k českým hranicím

  • 149
Životu nebezpečná bakterie způsobující krvácivé průjmy se rozšířila na celém západu Německa, evidují tam přes 140 velmi vážných případů nákazy. První nemocní se už objevili také v ostatních částech Spolkové republiky, včetně Saska a Bavorska, které leží při hranicích s Českou republikou.

Nákaza bakterií zvanou enterohemoragická Escherichia coli (EHEC) vypukla zhruba v polovině května na severu Německa. Postihuje především dospělé ženy.

Německé úřady v současnosti registrují přes 460 potvrzených infekcí nebo podezření na ně. Přes 200 z nich připadá na severoněmecký Hamburk, kde se ve velmi vážném stavu nachází téměř 60 pacientů. Do této kategorie spadá v současnosti podle Institutu Roberta Kocha v celém Německu 138 lidí. Dvě třetiny z nich jsou ženy.

Potvrzeny jsou dvě oběti nákazy. Vedle třiaosmdesátileté ženy z Dolního Saska, která jí podlehla už v sobotu, testy prokázaly její podíl na smrti devětaosmdesátileté ženy hospitalizované v Oldenburgu ve Šlesvicku-Holštýnsku. Kromě nich mohla být příčinou úmrtí ještě dvou žen se symptomy infikace EHEC, u nichž se čeká na výsledky laboratorních zkoušek.

Čeští hygienici situaci sledují, každý den jim chodí zprávy od německých kolegů. "Na epidemii jsme připraveni. Lékařům jsme rozeslali informace o nákaze," řekl iDNES.cz náměstek ministra zdravotnictví a hlavní hygienik Michael Vít.

Vít podotkl, že pokud budou lidé dodržovat základní hygienická pravidla pro úpravu stravy, nebezpečí jim nehrozí.

Nikdo zatím neví, jak se člověk průjmem nakazí

U zatím poslední oznámené možné oběti, osmdesátileté pacientky ze Šlesvicka-Holštýnska, laboratorní zkoušky spojitost mezi její smrtí a bakterií vyvrátily. Zdroj nákazy zůstává nadále neznámý.

Ve středu večer vydal Institut Roberta Kocha varování před konzumací syrových rajčat, salátových okurek a listového salátu ze severu Německa. Podle jeho zjištění konzumovali nemocní tyto potraviny výrazně častěji než zdraví jedinci. Zda je tato zelenina hledaným zdrojem či šiřitelem nákazy, ale institut neuvedl.

Jednou z možných variant je přenos ze zeleniny znečištěné infikovanou močůvkou. EHEC se totiž vyskytuje ve výkalech hospodářských zvířat, které se používají na hnojení. Proti tomuto podezření se však ohradili němečtí zemědělci.

"Všechno jsou to spekulace," poznamenala k tomu ministryně zemědělství Ilse Aignerová. Za hlavní problém označila to, že není známo, odkud nebezpečná bakterie pochází. Spolu se zdravotníky apelovala na dodržování hygienických zásad, jako je pečlivé mytí rukou a potravin.

Němečtí experti se domnívají, že nákazu může mít na svědomí vzácný druh EHEC, který je odolný vůči řadě antibiotik. Spekuluje se dokonce o mutaci této bakterie. "Existuje 42 různých původců EHEC. Musíme teď zjistit, zda se jedná o zvláště jedovatou variantu, nebo je to dokonce EHEC číslo 43," řekl středečnímu vydání deníku Bild přední odborník na tuto bakterii Helge Karch z münsterské univerzity.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video