Enigma přináší další překvapení

Jedna britská odbornice zřejmě odhalila hlavní principy fungování tajného německého šifrovacího stroje Enigma ještě před začátkem druhé světové války. Podle nové knihy, která vyšla v Británii, jí ale její tehdejší nadřízení řekli, že teorie se kterou přišla, je nepravděpodobná a prostoduchá.

Ve zveřejněných výňatcích z knihy Action This Day se píše, že jedna luštitelka šifer, známá pouze jako Mrs BB" , byla na dobré cestě odkrýt tajemství šifrovacího stroje mnohem dříve, než se to nakonec opravdu podařilo. Kdyby se jí to tehdy opravdu podařilo, mohla se pravděpodobně zkrátit druhá světová válka.

Kód používala německá armáda
Luštitelé šifer, mezi nimi i otec moderních počítačů Alan Turing, se koncem třicátých let minulého století snažili přijít na kloub šifrování strojem Enigma. To byl hlavní způsob komunikace německé armády.

Podle editorů knihy Michaela Smithe a Ralpha Erskinea přišla Mrs BB" s hypotézou, že Němci mají spojenou klávesu A s rotorem A, klávesu B s rotorem B a tak dále. Její hypotéza byla ve své době odmítnuta, ačkoli později se ukázalo, že byla pravdivá.

"Jedna luštitelka, Mrs BB, velmi vážně uvažovala o tom, že spojení je založeno na identitě (A s A a tak dále)," napsal historik Erskine. Podle něho však jeden z kolegů Mrs BB odmítl její hypotézu pravděpodobně kvůli tomu, že nevěřil, že by Němci byli tak hloupí".

Šifrování strojem Enigma, který vypadal jako starý psací stroj, nakonec rozluštil tým asi deseti tisíc odborníků, mezi nimiž byli šachoví mistři, matematici či úředníci civilní správy.

Spojenci mohli odposlouchávat tajná hlášení
Rozluštění kódu umožnilo Spojencům odposlouchávat tajná vojenská sdělení nacistů týkající se navádění lodí, ponorek a vojenských jednotek na všech válečných frontách. Urychlil se tak jak soudí odborníci - konec války.

Enigma straší dodnes
Záhady kolem Enigmy však pokračují dodnes. Jeden z dosud dochovaných exemplářů šifrovacího stroje byl loni v dubnu ukraden z britského muzea v Bletchley Park Museum. Muzeum nakonec muselo o několik měsíců později zaplatit lupiči za vrácení historicky velmi vzácného přístroje 25 tisíc liber. To je v přepočtu téměř jeden a půl milionu korun.

Expozice, odkud byl přístroj ukraden, je v objektu, který za války sloužil jako ústředí supertajného týmu pracujícího na rozbití nerozluštitelné německé šifry. Podle některých zdrojů se na celém světě dodnes dochovalo přes 70 funkčních exemplářů Enigmy. Nicméně stroj uchovávaný v expozici britského Bletchley Park Museum je mimořádný svým vybavením - používala jej nacistická vojenská výzvědná služba Abwehr. Další obdobný exemplář je vystaven už jen v americkém Marylandu.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video