Endeavour přistál v Kalifornii

  • 1
Raketoplán Endeavour nakonec po dvou dnech odkladů přistál na Edwardsově letecké základně v kalifornské Mojavské poušti. Na Floridě to totiž už potřetí nedovolilo počasí. Astronauti tak 196 dny strávenými v kosmu pokořili rekord Spojených států v délce pobytu ve vesmíru. Americké maximum dosud činilo 188 dnů. Absolutním rekordmanem je ruský kosmonaut Valerij Poljakov, který v letech 1994-1995 prožil na stanici Mir 438 dní.

Raketoplán, pilotovaný velitelem Kenem Cockrellem, dosedl oproti plánu o 29 vteřin dříve v 19:57:41 SELČ na dráhu číslo 22. Ta leží na dně vyschlého Rogersova jezera.

Let STS-111 trval 13 dní 20 hodin 34 minut a 52 sekund. To je o dva dny déle, než počítal původní plán.

Čtvrtá dlouhodobá expedice na Mezinárodní vesmírné stanici tak ve vesmíru strávila 195 dní 19 hodin a 39 minut. Držitelem amerického rekordu dosud byla Shannon Lucidová, která v roce 1996 strávila na palubě ruské vesmírné stanice Mir 188 dní.

Původně měl vesmírný koráb dosednout na zemský povrch v Kennedyho vesmírném středisku na floridském mysu Canaveral. Kvůli oblačnosti a hrozícímu dešti však NASA přistání přesunula. Na Edwardsově základně přistál raketoplán naposledy loni v květnu

Cena za přistání v Kalifornii
Cenou za přistání v Kalifornii zřejmě bude přibližně jednoměsíční odklad dalšího letu Endeavouru. Ten by tak místo 6. října odstartoval až počátkem listopadu. Dvaadvacátého října má [totiž odletět kosmická loď Sojuz-TMA 1, která nahradí dosluhující záchranný člun Sojuz-TM 34.

Ten se vrátí na Zemi 1. listopadu. Z bezpečnostních důvodů musí předchozí raketoplán odletět od stanice nejpozději dva dny před startem Sojuzu.

Raketoplán se vrátil z úspěšné mise k Mezinárodní vesmírné stanici, z níž přiváží zpátky na Zem tříčlennou posádku ISS - americké astronauty Daniela Bursche a Carla Walze a jejich ruského velitele Jurije Onufrijenka.

Přistávací manévr
V Kalifornii bylo v době zahájení přistávacího manévru bezoblačné počasí. Vítr v nárazech dosahoval jen 33 kilometrů v hodině.

Stroj byl otočen zádí proti směru letu a nad západní částí Indického oceánu zažehly v 18:50:27 SELČ palubní počítače na dobu 2 minut a 55 vteřin oba velké manévrovací motory OMS.

Ty snížily rychlost raketoplánu o 92 metrů za sekundu. Endeavour pak začal sestupovat směrem k atmosféře. Její horní hranici proletěl ve výši 122 kilometrů po devatenácté hodině.

Raketoplán měl dostatek paliva, vzduchu, vody a potravin, aby mohl zůstat na orbitální dráze do čtvrtka.

ÚTERÝ
O další den odložil americký Národní úřad pro letectví a vesmír přistání raketoplánu Endeavour. Ani v úterý totiž manévr nedovolilo počasí nad floridským mysem Canaveral.

NASA přistání raketoplánu odvolala kvůli bouřkám v okolí kosmodromu a pro silný vítr na základně Edwards.

PONDĚLÍ
Kvůli špatnému počasí na Floridě se americký Národní úřad pro letectví a vesmír rozhodl o v pondělí o prvních čtyřiadvacet hodin odložit přistání raketoplánu Endeavour.

Na Zemi měl dorazit kolem 18. hodiny SELČ. "Nemůžeme ho nechat přistát kvůli silnému větru dosahujícímu kolem přistávací dráhy 50 kilometrů v hodině," upřesnil mluvčí Kennedyho vesmírného střediska na floridském Mysu Canaveral. "Přistání raketoplánu bylo zrušeno," sdělil s tím, že v oblasti je navíc silná oblačnost a hrozí bouřky.

Stroj měl dvě možnosti přistát - a to v 18:59:06 SELČ nebo o jeden oblet Země později - ve 20:36:10 SELČ.

NEDĚLE
Neděli strávili astronauti na palubě Endeavouru přípravami na přistání. Piloti Cockrell a Lockhart prověřili systémy družicového stupně, zatímco zbytek osádky uklízel obytné prostory.

Pasažéři - vracející se čtvrtá dlouhodobá expedice na stanici ISS - intenzivně cvičila, aby jejich těla, zesláblá 194 dny pobytu v beztíži, mohla lépe vzdorovat přetížení během sestupu atmosférou i zemské tíži po přistání.

Piloti Cockrell a Lockhart prověřili systémy družicového stupně, zatímco zbytek osádky uklízel obytné prostory.

Nová osádka stanice Valerij G. Korzun, Peggy A. Whitsonová a Sergej J. Treščev, měla částečně odpočinkový den po hektickém týdnu předávání stanice.

Nyní budou kromě nutné obsluhy systémů stanice vybalovat náklad, který raketoplán ke stanici přivezl.

Úspěšná mise Endeavouru na ISS skončila
Úspěšné splnění všech plánovaných úkolů třech montážních výstupů do volného prostoru, které uskutečnili Američan Franklin Chang-Diaz a Francouz Phillipe Perrin, opět posunulo výstavbu Mezinárodní vesmírné stanice kupředu.

Nedostatky, na které astronauti při misi narazili, podle mluvčího řídicího střediska nebude obtížné odstranit. Mezi nejzávažnější patřilo zjištění, že si nerozumějí řídicí počítače v laboratorním modulu a na mobilní základně. Neumějí si předat zásobování staničního manipulátoru elektrickou energií. Programátoři musejí proto příslušné programy opravit.

Čerstvá posádka orbitální stanice, kterou raketoplán přivezl, se bude věnovat úklidu a komplexním prověrkám přístrojů ISS. Přistání Endeavouru je podle upřesněného plánu naplánováno na pondělí 17. června v 17:49 SELČ.

Astronauti vyměnili vadný kloub
Na začátku třetího a posledního plánovaného výstupu do volného prostoru se museli astronauti Franklin Chang-Diaz a Phillipe Perrin potýkat s několika závadami. Jejich čtvrteční výstup naplánovaný na 17:16 SELČ se zdržel o půl hodiny. Přesto astonauti raketoplánu Endeavour, který právě kotví u Mezinárodní vesmírné stanice, splnili úkol vycházky a vyměnili porouchaný zápěstní kloub staničního manipulátoru SSRMS kanadské výroby.

Zhruba půlhodinové zpoždění kosmonauti nabrali kvůli drobným technickým problémům s hlasovým spojením a s vývěvou vyčerpávající vzduch z přechodové komory Quest. Celkem trval jejich výstup 7 hodin a 17 minut.

Kanadská ruka číslo 2 byla poruchová od samého počátku.

Příčinou je zřejmě přechodně se vyskytující zkrat. Pokaždé, když k závadě došlo, řídicí počítač zablokoval celou ruku, což samozřejmě komplikovalo montážní práce, jichž bude v budoucnosti na stanici ještě mnoho.

I když tři další možnosti ovládání SSRMS pracovaly bez závad, vedení projektu Mezinárodní vesmírné stanice v březnu letošního roku definitivně rozhodlo poškozený kloub vyměnit.

Výměna kloubu
Téměř dvě hodiny trvala astronautům příprava pracoviště a nářadí ve volném prostoru. Teprve kolem 19. hodiny SELČ mohl Perrin vystoupit na plošinu na konci manipulátoru RMS raketoplánu Endeavour. Nejdříve musel úchopový mechanismus tepelně odizolovat, aby se elektronické i mechanické systémy nepoškodily při dlouhodobém odpojení proudu. V 19:36 SELČ byla dodávka proudu pro SSRMS zastavena a astronaut rozpojil konektory mezi úchopovým mechanismem a zápěstním kloubem.

Více než hodinu trvalo kosmonautům, než odmontovali přibližně dvoumetrákový a přemístili ho do nákladového prostoru raketoplánu.

Minutu po 21. hodině SELČ již byli oba astronauti zpátky u staničního manipulátoru i s náhradním kloubem a mohli usadit nový WRJ na své místo. Ve 21:55 SELČ oznámili svým kolegům na stanici i odborníkům ve středisku MCC-H v Houstonu, že montáž mají hotovou, a že tedy předávají staniční manipulátor k odzkoušení. Starý zápěstní kloub bude nyní převezen na Zem, kde ho technici rozmontují, aby zjistili jeho závadu.

Potíže pominuly, astronautům se opět daří
V pořadí druhý výstup kosmonautů mise raketoplánu Endeavour k Mezinárodní vesmírné stanici skončil plným úspěchem. V předchozích dnech musela posádka stanice řešit poruchu gyroskopu, který udržuje stabilitu komplexu a čelit planému požárnímu poplachu. "Oba kosmonauti splnili všechny úkoly v rekordním čase," řekl mluvčí NASA John Ria-Petty. Teď na palubě panuje euforie.

Mluvčí NASA upozornil, že na dokončení montáže bylo podle plánu vyhrazeno šest a půl hodiny, kosmonauti hodinu a půl ušetřili. (O startu Endeavouru a nedávných problémech na ISS čtěte ZDE)

Franklin Chang-Diaz a Philippe Perrin splnili svůj hlavní úkol. Dokončili práce na mobilní základně MBS pro staniční manipulátor. Propojili všechny kabely: silové pro dodávku elektrické energie, datové pro přenos povelů z řídicího počítače i pro odesílání telemetrických údajů o stavu systémů základny zpět na stanici a v neposlední řadě i kabely přenášející videosignál z televizní kamery, která je součástí výbavy MBS.

"Chtěl bych říci několik slov Kanaďanům," řekl Perrin na adresu výrobců mobilní báze MBS a celého mobilního obslužného systému MSS. "Dali jste dohromady zázračný kus techniky a všechno fungovalo naprosto fantasticky. Jsem pyšný na MBS. Díky všem, kdo na tomto projektu pracovali!"

DÁLE ČTĚTE

Předávání velení ISS přerušil alarm

"Chlapi, taky vy jste dnes odvedli bezvadnou práci," odpověděl z houstonského střediska kanadský astronaut Bob Thirsk, který právě sloužil u pultu spojení.

"Nezvládli bychom to sice bez odborníků tady na Zemi, ale bez vás už určitě ne. Projevila se vaše profesionalita a vaše dovednosti. Kanada vám děkuje."

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video