Vykládání nosníku

Vykládání nosníku - Vykládání amerického raketoplánu Endeavour pokračovalo přesunem téměř 14 metrů dlouhého nosníku na Mezinárodní vesmírnou stanici, 27.listopadu 2002 | foto: ČTK

Endeavour konečně přistál

  • 53
Na Zemi se ve 14:37 hodin místního času (20:37 SEČ) vrátil americký raketoplán Endeavour. Kvůli nepříznivému počasí přistál v Kennedyho vesmírném středisku na mysu Canaveral na Floridě o 3 dny později. Stalo se poprvé, že NASA volila raději tak dlouhý odklad, než aby přikázala přistání na jiném místě v USA či ve světě. Raketoplán měl zásoby kyslíku i zásob nejméně do neděle.

Kdyby raketoplán přistál jinde než na Mysu Canaveral, musel by jej na Floridu přepravit Boeing 747. Taková operace stojí zhruba 900 000 dolarů v rámci USA, z ciziny je ještě dražší. Navíc se nejméně o týden zpozdí příprava dalšího letu.

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír ve čtvrtek řekl, že je vrstva mraků nad přistávací plochou na Mysu Canaveral příliš hustá a nízká. Aby se ušetřilo palivo, nedovolilo řízení letu s přistávacím manévrem ani začít. Experti odložili přistání raketoplánu už ve středu.

Posádka měla zásoby kyslíku a všeho potřebného nejméně do neděle. Pokud by se ani do té doby počasí neumoudřilo, musel by vesmírný koráb přistát na jiném místě.

Raketoplán letí při přistávacím manévru tak rychle, že i lehký déšť může ohrozit ohnivzdorné destičky na jeho plášti. Stejně tak se NASA obává blesků, které by mohly vyřadit z provozu palubní počítače.

Připraveny jsou alternativní přistávací plochy v Kalifornii a Novém Mexiku. Pokud ale stroj přistane jinde než na Mysu Canaveral, musí se přepravit na Floridu na trupu Boeingu 747. Taková operace stojí asi 900 tisíc dolarů a o týden zpozdí přípravu raketoplánu na další let.

Od Mezinárodní vesmírné stanice ISS se Endeavour odpojil v pondělí večer. Astronauti na ISS absolvovali tři výstupy do volného kosmu.

Po půlročním pobytu na oběžné dráze se domů vrací tříčlenný rusko-americký tým. Nová posádka bude na stanici do března.

Z ISS se vracejí ruští kosmonauti Valerij Korzun a Sergej Tresčev a americká astronautka Peggy Whitsonová. Nové osazenstvo vesmírné stanice tvoří Američané Kenneth Bowersox a Donald Pettit a Rus Nikolaj Budarin.

PŘEDCHOZÍ VÝVOJ:
Astronauti vzdali beztížný dík
Astronauti si na Den díkůvzdání "vyrazili" do volného prostoru. Místo oslav montovali potrubí chladicího zařízení. Hlavní úkol připadl americkému indiánovi Johnu Herringtonovi.

"Nikdy jsem si nemyslel, že budu v životě něco takového dělat," přiznal. O něco později obdivoval východ Měsíce nad Indickým oceánem. "Rád bych si to vyfotil, ale mám plné ruce práce."

Michael Lopez-Algeria před výstupem do vesmíru zaslal pozdravy ke Dni díkuvzdání do kontrolního střediska. "Postrádáme naše rodiny a litujeme, že musíme na svátek pracovat, ale je to pro dobrou věc," prohlásil astronaut.

První výstup do prostoru
Sedm hodin montovali astronauté v otevřeném kosmu čtrnáctitunový nosník. Zapojili kabely a elektřinu. Nový díl se stal páteří orbitálního komplexu. Na závěr výstupu si dvojice v beztížném stavu zaskotačila, uvedl ve čtvrtek mluvčí řídícího střediska.

Segment za 390 milionů dolarů obsahuje počítače, elektroniku, chladící zařízení a další část "miniželeznice", která bude na stanici fungovat. Nosník v budoucnu ponese i masivní solární panely, které budou ISS dodávat energii.

"Hurá, život je hezký," volal Herrington, když po práci poskakoval na nosníku. Astronaut je prvním severoamerickým Indiánem, který se vypravil do vesmíru. Pochází z kmene Čikasaů.

Spolu s Lopezem-Alegriou, Američanem hispánského původu, pak chvíli žertovali s řídícím střediskem na Zemi.

Nosník o délce 13,5 metru vyndali kosmonauti pomocí robotického ramena na raketoplánu. Náklad převzalo rameno na stanici. To ho umístilo k obdobnému nosníku, který vynesly na ISS předchozí lety.

První část operace trvala čtyři hodiny. I když předměty ve vesmíru vpodstatě nemají váhu, zachovávají si svou hmotnost. Každý neplánovaný náraz by mohl mít ničivé účinky.

Endeavour se spojil s ISS
Raketoplán Endeavour odstartoval v neděli v 1:50 hodin SEČ. Odlet z Kennedyho vesmírného střediska na mysu Canaveral měsíc oddalovalo špatné počasí a technické závady. Cílem mise jsou další práce na vesmírné stanici ISS.

Mezinárodní posádku raketoplánu tvoří sedm lidí, včetně prvního astronauta z řad amerických Indiánů. Dva Američané a jeden Rus vystřídají na ISS dosavadní tým. Ten je ve vesmíru už od června.

Endeavour se s mezinárodní stanicí spojil v pondělí s půlhodinovým zpožděním oproti plánu. Stanice ISS byla v té době ve výše 397 kilometrů, zhruba nad územím jihovýchodní Austrálie.

V okamžiku startu Endeavouru se vesmírný komplex nacházel nad Rakouskem. Na ISS už od června pobývá posádka tvořená ruskými kosmonauty Valeriem Korzunem a Sergejem Tresčevem a americkou astronautkou Peggy Whitsonovou.

Raketoplán sužovala řada problémů, které několikrát odložily start. Naposledy se 11. listopadu dvě hodiny před startem objevily potíže na kyslíkovém systému. Pokazila se také mechanická ruka.

NASA naposledy zrušila odlet v pátek večer. Na vině byl déšť a vítr ve Španělsku. V Zaragoze a Morónu jsou totiž nouzové přistávací dráhy, které by musel Endeavour využít, pokud by byl jeho let na orbitu z jakéhokoli důvodu přerušen.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video