Raketoplán Endeavour na startovací rampě | foto: NASA

Endeavour čeká šestnáct dní vesmírné dřiny, u ISS bude přelidněno

  • 1
Až raketoplán Endeavour za pár dní přiletí k ISS - dá-li počasí a technika - sejde se v orbitálním komplexu třináct lidí. Víc jich ve vesmíru v dějinách kosmonautiky zatím nebylo. Při dlouhé misi s pěti výstupy do kosmu astronauti dokončí výstavbu japonské laboratoře Kibo.

Mise, na níž se má Endeavour vydat ve 13:17 SELČ, je druhá nejdelší, kterou NASA kdy naplánovala. Někdy zůstaly raketoplány ve vesmíru déle - třeba když návratu na Floridu bránilo počasí. To se naposledy stalo Atlantisu na konci května. - čtěte více o přistání Atlantisu

"Prvních patnáct let, co létaly raketoplány, dlouhá mise znamenala tak týden," poznamenal letový ředitel mise Endeavouru Paul Dye. První let delší než patnáct dní se konal až v roce 1995 - shodou okolností ho letěl také Endeavour. Jinak ale dlouhé lety byly spíše doménou Columbie.

Raketoplán k ISS dopraví třetí a poslední část velké japonské laboratoře Kibo. Astronautům její instalace zabere čtyři z pěti chystaných výstupů do volného prostoru. Také vymění baterie na nejstarším poli solárních panelů.

"Je to výstup, volnější den, výstup, volnější den - a tak to půjde pořád," přiblížil charakter mise Dye.

Raketoplán Endeavour na startovací rampě

Do práce se zapojí tři robotické paže

Příliš odpočinku ale nebudou mít ani astronauti uvnitř stanice a raketoplánu. V provozu budou všechny tři mechanické paže (jedna na raketoplánu, původní paže stanice a nová paže na laboratoři Kibo), podle NASA někdy i zároveň během jednoho dne. Premiéru v ovládání zařízení na ISS si také odbude japonské pozemní řídicí středisko situované na sever od Tokia.

"Let bude ve skutečnosti výstavní skříní pro všechny účastnické země. Všechny vesmírné agentury - americká, ruská, kanadská, japonská i evropská - budou mít při příletu raketoplánu na stanici své zástupce," uvádí NASA. Endeavour navíc přiveze šest Američanů a jednu Kanaďanku.

Kibo se po dokončení stane největší laboratoří na ISS. Posádka stanice v ní bude například studovat účinky nehostinného vesmírného prostředí na vzorky, vliv mikrogravitace na medicínu nebo biotechnologie.

Kapitánem Endeavouru bude zkušený Mark Polansky, který se účastnil už dvou letů k Mezinárodní vesmírné stanici. Na palubě bude i Kanaďanka Julie Payette, která byla ve vesmíru v roce 1999. Při tehdejším letu vůbec poprvé raketoplán přistál u ISS.

Astronauti z raketoplánu Endeavour

Předpověď počasí pro start je nadějná

Předpověď počasí na Floridě je dobrá, což je důležitá zpráva. V červnu totiž bude mít NASA jen pár příležitostí ke startu raketoplánu, připomněl server Astro.cz.

"Sedmnáctého června odstartuje k Měsíci sonda LRO, mise, jež má pro NASA vysokou prioritu. Startovat bude ze stejného kosmodromu jako Endeavour a ten jí musí jít z cesty. A 21. června se zavírá startovací okno pro let k ISS, další se otevírá až 11. července," napsal server.

Patnáctidenní a delší mise raketoplánů

Nejmladší stroj flotily raketoplánů Endeavour NASA postavila po tragédii Challengeru v roce 1986. Po zkáze Columbie v roce 2003 od ní převzal pomyslnou štafetu vesmírného "maratonce".

Březen 1995, Endeavour: 16 dní, 15 hodin. Nejdelší let Endeavouru.
Únor 1996, Columbia: 15 dní, 17 hodin.
Červen 1996, Columbia: 16 dní, 21 hodin.
Listopad 1996: Columbia, 17 dní, 15 hodin. Nejdelší let dosud.
Červenec 1997: Columbia, 15 dní, 16 hodin.
Listopad 1997, Columbia: 15 dní, 16 hodin
Duben 1998, Columbia: 15 dní, 21 hodin.
Leden 2003, Columbia: 15 dní, 22 hodin. Zničen při návratu.
Říjen 2007, Discovery: 15 dní, 2 hodiny.
Březen 2008, Endeavour: 15 dní, 18 hodin
Listopad 2008, Endeavour: 15 dní, 20 hodin.

Červen 2009, Endeavour: 16 dní, 5 hodin (plánováno).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video