Emmerová: Chorobopis není pro pacienty

  • 75
Podle ministryně zdravotnictví Milady Emmerové není chorobopis dokumentem, do kterého by měli nahlížet pacienti. Ministryně tvrdí, že tento spis je příliš složitý, a proto by se do něj měli kromě lékařů dívat spíš nemocniční ombudsmani, uvedla ministryně pro Českou televizi.

"Dala bych přednost tomu, kdyby pacient mohl nahlédnout jen do propouštěcí zprávy. Chorobopis pro něj není adekvátní informací," řekla ministryně v pořadu České televize Otázky.

"Pacient by z takového dokumentu poznal leda to, jestli lékař píše čitelně," uvedla ministryně.

S tím stínový ministr zdravotnictví Tomáš Julínek nesouhlasí. Má proto připravenou novelu zákona, která by pacientům umožnila kopírovat si údaje z vlastního chorobopisu, uvedla ČTK.

"I chorobopis se dá napsat srozumitelně," uvedl a dodal že jiná je situace v případě úmrtí, kdy jsou údaje zemřelého i po smrti chráněny.

Posledním veřejně známým případem o zdravotní dokumenty byl případ Liběny Hlinkové, která získala dokumenty po svém zemřelém manželovi Ivanovi jen díky karlovarskému hejtmanovi Josefu Pavlovi. Ten si dokumenty od nemocnice vyžádal a Hlinkové je předal. - více zde

Hlavní problém: nadužívání léků
S nemocničními ombudsmany, tedy ochránci práv pacientů, kteří by podle Emmerové mohli mít právo i nahlížet do chorobopisů, počítá nová zdravotnická koncepce, kterou ministerstvo zveřejní v pondělí na tiskové konferenci.

Některé její rysy ale už Emmerová naznačila. Kromě zmiňovaných ochránců pacientova práva by se měli pacienti připravit na zavedení zdravotních knížek. Ty by mimo jiné měly vyřešit i nadužívání léků, které ministryně označila za jeden z největších problémů českého zdravotnictví.

"Pomocí zdravotních knížek by se měly limitovat počty léků. Není únosné, aby zejména starší lidé užívali i patnáct druhů léků," řekla ministryně a dodala, že takové množství ani nemůže být pro člověka prospěšné.

S tím souhlasí i stínový ministr zdravotnictví za ODS Tomáš Julínek, který uvedl, že lidé si často léky vyzvednou, ale pak je neužívají. Tomu je podle něj třeba zabránit.

Julínek: Koncepce nás vrací k socialistickému zdravotnictví
V prostředcích, jak toho docílit, se už ale oba odborníci liší. Julínek prosazuje větší zodpovědnost pacienta za své zdraví a hlavně se chce zasadit o to, aby lidé měli možnost volby.
 
"Paní ministryně nás vrací do doby minulé, do jurského parku, a chce aby poměry zůstaly u socialistického zdravotnictví," řekl Julínek v pořadu České televize Otázky.

Julínek navrhuje zavedení systému, kdy si pacient bude moci sám vybrat, zda zůstane u podobného modelu jako dosud, nebo zda bude mít větší volbu, bude rozhodovat, na co jeho peníze ve zdravotnictví půjdou a bude si také na zdravotnictví přispívat.

Spoluúčast Emmerová odmítá
To ovšem Emmerová odmítá. Podle ní by si pacienti neměli ani v budoucnu na zdravotnictví připlácet. Nepočítá ani s tím, že by se zvýšily odvody ze státní kasy. Chce se zaměřit hlavně na výdaje. To ale podle Julínka povede k dalšímu omezení nabídky ve zdravotnických zařízeních.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video