Milada Emmerová (65 let), ČSSD, Plzeňský kraj

Milada Emmerová (65 let), ČSSD, Plzeňský kraj

Chci dodatečně 250 tisíc za vedení kraje, žádá exhejtmanka Emmerová

  • 143
Exhejtmanka Plzeňského kraje Milada Emmerová chce, aby jí současné vedení kraje dodatečně vyplatilo odměnu zhruba 250 tisíc korun za působení v čele kraje. Politička, která se věnuje naplno už jen poslaneckému mandátu, má na vyplacení tří hejtmanských platů nárok.

Její spolustraníky ovšem zarazilo, že na odměně trvá. Z odměny pro Emmerovou se stalo politické dilema a zároveň problém, jaký socialisté od doby, kdy ovládli Plzeňský kraj, řešit nemuseli.

Emmerová napsala současnému hejtmanovi Milanu Chovancovi dopis, v němž ho vyzvala, aby zastupitelé dodatečné vyplacení odměny zvážili. Je přesvědčena, že si peníze za svou práci, kterou odvedla jako hejtmanka od roku 2008 do září 2010, zaslouží.

Co říká zákon

Možnost získat odměnu dává zákon hejtmanům, kteří se vzdali funkce nebo byli odvoláni. Zastupitelé přitom mohou schválit částku do výše tří hejtmanských platů. Ty se v případě Emmerové pohybovaly kolem 80 tisíc korun.

Většina radních kraje zřejmě neví, jak se k návrhu postavit, nebo to nechtějí přiznat. Může za tím být i obava z reakce veřejnosti. Jak horký to je brambor, dokládá skutečnost, že krajská rada k věci nezaujala stanovisko.

Hejtman Milan Chovanec sice prohlásil, že on by o odměnu nežádal, ale zda bude pro vyplacení prémie své předchůdkyni, říct nechce. Hejtman tvrdí, že klíčový bude výsledek jednání klubu zastupitelů ČSSD. "Svůj názor sdělím nejprve klubu a potom na zastupitelstvu. Uvidíme, jestli s ním obstojím," prohlásil Chovanec.

Předseda klubu zastupitelů a náměstek hejtmana Jaroslav Bauer se také zdráhá říci jasné slovo. "Nemám na to vyhraněný názor," uvedl Bauer.

Milada Emmerová

67letá politička, členka ČSSD (před rokem 1989 v KSČ), původním povoláním lékařka.

V roce 1996 se stala poslankyní parlamentu. V roce 2004 byla ve vládě Stanislava Grosse jmenována ministryní zdravotnictví, ale po roce ji nový premiér Jiří Paroubek odvolal.

V době působení na ministerstvu rezignovala na poslanecký mandát. V senátních volbách v roce 2004 neuspěla.

Do vysoké politiky se vrátila v roce 2008, kdy stála v čele kandidátky ČSSD do krajských voleb a po vítězství strany se stala historicky první českou hejtmankou. Na funkci rezignovala loni v září poté, co byla díky vysokému počtu preferenčních hlasů zvolena v parlamentních volbách poslankyní.

Opoziční ODS bude spíš proti vyplacení odměny. "Zdá se mi to nevkusné. Zvlášť v době, kdy se snažíme šetřit na všech frontách," řekl Miroslav Jaroš (ODS). Ten pokládá za nešťastné, že s nápadem hlasovat o odměně přišla Emmerová sama. "Pokud by návrh předložilo vedení kraje a zdůvodnilo ho, tak by to vypadalo lépe," sdělil Jaroš.

Předsedkyně klubu zastupitelů KSČM Zdeňka Hornofová řekla, že ona je pro peníze pro bývalou hejtmanku schválit. "Zákon to umožňuje a já osobně bych souhlasila. Jsem přesvědčena, že si bývalá hejtmanka všechny peníze nenechá a jako dary pošle určité peníze dál," uvedla Hornofová.

A jak se na kuriózní situaci dívá předchůdce Emmerové Petr Zimmermann z ODS? Říká, že je to čistě problém ČSSD zejména proto, že socialisté mají jednobarevnou krajskou radu a nejvíc hlasů v zastupitelstvu.

"Jakmile se taková záležitost rozpatlá, tak to nevypadá dobře. Vidím to jako malichernou půtku v ČSSD," konstatoval Zimmermann. Ten se domnívá, že socialisté měli otázku případné odměny Emmerové vyřešit při jejím odchodu z hejtmanství. "Teď se budou dohadovat. To, že se to řeší dneska, mi připadá nedůstojné. Začne to dostávat úplně jiné obrysy," konstatoval Zimmermann.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video