Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Emise můžeme snížit i bez třetí jaderné elektrárny, spočítal ministr Miko

  • 38
Ministerstvo životního prostředí představilo plán, jak snižovat emise, aniž by bylo třeba převádět část výroby do nové atomové elektrárny. Podle ministra Ladislava Mika lze pomocí téměř tří desítek opatření dosáhnout poklesu emisí o 28 milionů tun ročně.

Ministr životního prostředí Ladislav Miko poslal do veřejného připomínkového řízení téměř tři desítky zákonných a exekutivních úkolů, které mají emise skleníkových plynů výrazně snížit.

Dokument počítá například se zavedením další uhlíkové daně, vytvořením plánu pro snižování emisí oxidu uhličitého v průmyslu, zavedením práva provozovatele bioplynové stanice na připojení k rozvodné síti a garanci cen. Plán počítá také s větší podporou pěstování biomasy. Většina z úkolů je datována na rok 2010.

ČESKO "ŠPINÍ" NEBE VÍC NEŽ ZBYTEK EU

ČR produkuje přes 14 tun skleníkových plynů na obyvatele a rok. Čína vypouští v přepočtu dvaapůlkrát méně, Indie sedmkrát a Keňa třiadvacetkrát méně. Rovněž v evropském srovnání si nevedeme nejlépe, i zde jsou naše emise stále o 35 % vyšší, než je průměr EU.

- zdroj: tisková zpráva Ministerstva životního prostředí ČR

V energetice lze podle autorů dokumentu ušetřit ročně 13 milionů tun emisí oxidu uhličitého díky vyššímu využití obnovitelných zdrojů pro výrobu elektřiny a tepla a výrobě elektřiny ze zemního plynu. Spotřebitelé v domácnostech a komerční sféře jsou pak snížením energetické náročnosti budov a úspornějšími spotřebiči včetně osvětlení schopni snížit emise o šest milionů tun.

Hospodárnějším nakládáním s teplem a elektrickou energií v průmyslu lze emise snížit o čtyři miliony tun. Další potenciál představuje rostoucí efektivita vozidel, opatření v zemědělství a zalesňování.

POLITIKA KLIMATU

Přečtěte si detailní zprávu ministerstva životního prostředí

O 40 % méně emisí než v roce 1990

Návrh podle Mika ukazuje, že Česko je schopno snižovat emise skleníkových plynů o 28 milionů tun ročně, tedy do roku 2020 o jednu pětinu ve srovnání s rokem 2005 a o dvě pětiny oproti roku 1990. Na konci komunistické vlády patřilo Československo k ekologicky nejzdevastovanějším zemím Evropy a k největším znečišťovatelům ovzduší.

Velké snížení emisí je podle Mika možné za přijatelných nákladů a bez výstavby nového jaderného zdroje. Koncepce tak směřuje proti nové energetické politice, kterou před týdnem zveřejnilo ministerstvo průmyslu a obchodu. Miko chce, aby se o obou koncepcích diskutovalo souběžně.

Finance na opatření mají podle ministerstva téct z prodeje emisních povolenek. Využita by tak podle návrhu měla být minimálně polovina výnosů z dražeb.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video