Elitní jednotka získala bojovou zástavu

Prostějov - Zaplněné náměstí v Prostějově příhlíželo ve čtvrtek předání bojové zástavy 6. skupině speciálních sil, kterou elitní jednotce České armády udělil prezident Václav Havel. Ještě před osmi měsíci přitom o jednotce věděli pouze ti zasvěcení. O existenci speciální elitní jednotky, jejíž úroveň výcviku, výzbroje a výstroje snese ta nejnáročnější mezinárodní měřítka, netušili ani mnozí politici a novináři zabývající se armádou a bezpečnostní problematikou.

Na zaplněném prostějovském náměstí bojovou zástavu předal veliteli jednotky Josefu Trojanovi šéf české vojenské zpravodajské služby generál Andor Šándor. „Je mi ctí,“ řekl stručně generál.

Samotní vojáci z elitní 6. skupiny speciálních sil jsou na slavnostní akt doslova pyšní. „Ne každý útvar se může pochlubit vlastní bojovou zástavou, je to čest a jsme na to patřičně hrdí,“ prohlásil kapitán Michal Mucha.

O existenci 6. skupiny speciálních sil začala armáda poprvé hovořit po loňských útocích na Spojené státy. Tehdy se počátkem října ministerstvo obrany rozhodlo o existenci jednotky oficiálně informovat jako důkaz, že  česká armáda disponuje špičkovými specialisty vycvičenými  pro boj ve složitých podmínkách, kde může navíc zasáhnout v době několika dnů od vydání rozkazu. „Je to nejelitnější jednotka Armády České republiky,“ prohlásil tehdy ministr obrany Jaroslav Tvrdík.

Historie 6. skupiny speciálních sil:

Historie české nejelitnější jednotky bude v říjnu tohoto roku stará padesát let. Před půlstoletím totiž ve východoslovenském Prešově vznikla výsadková brigáda, která byla v roce 1960 přesunuta do Prostějova pod názvem 22. výsadková brigáda.

Výrazný posun přichází o devět let později kdy v Prostějově  vzniká reorganizací a redislokací 7. výsadkového pluku z Holešova a 1. a 4. výsadkové průzkumné roty z Chrudimi 22. výsadkový pluk.

Tentýž rok s sebou přináší výraznou změnu ve výcviku. Do té doby byla totiž jednotka cvičena podle sovětského vzoru pro hromadné výsadky s úkolem obsadit a do příchodu hlavních sil bránit významné vojenské objekty.

Současně od roku 1969 výsadkový pluk již tvoří jeden výsadkový prapor společně se dvěmi výsadkovými průzkumnými rotami.

V roce 1976 zanikají jednotky hromadných výsadků a 22. výsadkový pluk se od té doby zaměřuje na výcvik malých průzkumných skupin, které jsou cvičeny k vysazení do týlu protivníka s úkolem průzkumné a diverzní činnosti.

V roce 1988 se pak jednotka mění na 22. výsadkovou brigádu.

6. speciální brigáda vzniká v roce 1995 a její struktura se rok před vstupem do NATO, v roce 1998, již podstatně přizpůsobuje strukturám zavedených v armádách Severoatlantické aliance.

V loňském roce byla 6. speciální brigáda přeměněna na 6. skupinu speciálních sil.

Později se o rotě speciálních sil hovořilo ještě jednou - to když ji vláda nabídla do protiteroristické operace „Trvalá svoboda“.

Rotě speciálních sil přísluší jeden historický primát. Šlo o první českou jednotku, která se účastnila operace NATO po vstupu do Severoatlantické aliance. V červnu 1999 se zapojila do operace KFOR v Kosovu, kde bylo jejím úkolem zabezpečit terén, na kterém nedlouho před jejím příchodem probíhaly boje.

Zvláštnímu režimu odpovídají  možnosti získat o  rotě speciálních sil informace, na většinu je totiž uvaleno přísné embargo. Tajný je počet příslušníků i jejich tváře a údaje o speciální výstroji a výzbroji.

Zvláštní zdejší  režim však signalizuje i povinnost odevzdat při vstupu do velitelské budovy soukromý mobilní telefon, což je bezpečnostní opatření vídané u nás velmi zřídka.

Čestná stráž pochoduje s bojovou zástavou. Váleční veteráni z druhé světové války přidávají k zástavě věnovanou stužku. Velitel 6. skupiny speciálních sil Josef Trojan přebírá zástavu. Velitel 6. skupiny specálních sil Josef Trojan přebírá od šéfa vojenských zpravodajců Andora Šándora bojovou zástavu. Vojáci 6. skupiny speciálních sil. Slavnostní předání zástavy na prostějovském náměstí. Elitní česká jednotka.


Video