Čeští elitní vojáci mají ve světě skvělou pověst.

Čeští elitní vojáci mají ve světě skvělou pověst. | foto: Lubomír Světnička, natoaktual.cz

Elitní čeští vojáci cvičili v džunglích Belize

  • 26
Výsadkáři z prostějovské 601. skupiny speciálních sil patří mezi elitní vojenské jednotky světa. V Afghánistánu prošli prvními ostrými akcemi české armády od konce druhé světové války. Teď mají další primát. Zakusili tvrdý výcvik v neprostupné džungli středoamerického státu Belize.

Několik vybraných příslušníků 601. skupiny speciálních sil získalo poprvé v historii české armády možnost se v červenci a v srpnu zúčastnit náročného mezinárodního kurzu vedení bojových operací v džungli (International Jungle Patrol Course).

INFOGRAFIKA: Výbava příslušníka 601. skupiny

Prestižní kurz každoročně pořádá britská armáda na území středoamerického státu Belize a ve vojenských kruzích je považován za jeden z fyzicky i psychicky nejnáročnějších.

Kromě vojáků ze speciálních jednotek jiných členských států NATO se do kurzu zapojili příslušníci zvláštních sil z Indonésie či Filipín.

Nebezpečím jsou hadi, štíři i lupiči
"Výsledky českých vojáků byly vysoce hodnoceny britskými instruktory i ostatními účastníky kurzu," pochvaloval si Ladislav Šticha, mluvčí Vojenského zpravodajství, pod které jednotka spadá. Dodal, že vzhledem k vynikajícím výsledkům pak závěrečné cvičení kurzu dokonce vedl český velitel.

Zhruba šestitýdenní kurz je obvykle rozdělen do třech základních fází. Nejprve účastníci kurzu projdou zdravotními prohlídkami v Británii, kde se detailně seznámí s britskou výzbrojí a spojovací technikou. Pak následuje přesun do střední Ameriky.

Druhá fáze už probíhá přímo v džungli a má za cíl aklimatizaci účastníků kurzu. Vojáci cvičí s ostrou municí, procvičují činnosti v malých skupinách, navigaci a získávají základní návyky pro přežití v pralesních podmínkách, včetně obstarání vody a stravy.

Vyvrcholením výcviku je pak nepřetržité třítýdenní cvičení boje proti terorismu. "Cílem cvičení bylo po náročném přesunu vyhledat a zlikvidovat tábor teroristů uprostřed nepřístupné džungle," píše se na internetových stránkách prostějovské elitní jednotky.

To vše s všudypřítomným nebezpečím v podobě jedovatých hadů a štírů i loupeživých band na hranicích s Guatemalou.

O skupině nevěděli ani politici
Podle Štichy čeští vojáci potvrdili vynikající reputaci, kterou 601. skupina speciálních sil z Prostějova ve světě má především díky účasti v bojové operaci v Afghánistánu v roce 2004.

Skupina speciálních sil z Prostějova, kterou donedávna armáda přísně tajila a o jejíž existenci neměli tušení ani politici, patří mezi elitní jednotky české armády. Snese ta nejpřísnější srovnání s obdobnými skupinami, jakými jsou například americká Delta Force či britský SAS. - více zde

Vojáci jsou vycvičeni pro boj v nejtvrdších podmínkách, na vysokou úroveň fyzické i psychické zátěže. Jejich profese se pohybují od pyrotechniků, potápěčů, výsadkářů až ke zpravodajským expertům. - více zde

Zúčastnili se i první bojové operace českých vojáků od druhé světové války. Podrobnosti o jejich misi v Afghánistánu, kde stovka bojovníků pátrala po teroristech, ale zřejmě zůstanou veřejnosti navždy utajeny. - více zde

V současnosti 120 bojovníků českých speciálních sil opět působí v Afghánistánu v protiteroristické operaci Enduring Freedom. - více zde

HISTORIE 601. SKUPINY SPECIÁLNÍCH SIL

Historie nejelitnější české jednotky se píše už padesát let.

Před půlstoletím ve východoslovenském Prešově vznikla výsadková brigáda, která byla v roce 1960 přesunuta do Prostějova pod názvem 22. výsadková brigáda.

Výrazný posun přichází o devět let později. V Prostějově vzniká reorganizací a redislokací 7. výsadkového pluku z Holešova a 1. a 4. výsadkové průzkumné roty z Chrudimi 22. výsadkový pluk. Tentýž rok s sebou přináší výraznou změnu ve výcviku.

Do té doby byla totiž jednotka cvičena podle sovětského vzoru pro hromadné výsadky s úkolem obsadit a do příchodu hlavních sil bránit významné vojenské objekty. Současně od roku 1969 tvoří výsadkový pluk už jeden výsadkový prapor společně se dvěma výsadkovými průzkumnými rotami.

V roce 1976 zanikají jednotky hromadných výsadků a 22. výsadkový pluk se od té doby zaměřuje na výcvik malých průzkumných skupin cvičených k vysazení do týlu protivníka s úkolem průzkumné a diverzní činnosti.

V roce 1988 se pak jednotka mění na 22. výsadkovou brigádu. 6. speciální brigáda vzniká v roce 1995 a její struktura se rok před vstupem do NATO, v roce 1998, již podstatně přizpůsobuje strukturám zavedených v armádách Severoatlantické aliance.

V roce 2002 byla 6. speciální brigáda přeměněna na 6. skupinu speciálních sil a posléze na 601. skupinu speciálních sil.

, natoaktual.cz

Video