Elita policie si sama platí část výstroje

Policisté elitních protiteroristických jednotek se začínají podobat vetešníkům - co si z výstroje či výzbroje pokoutně neseženou, to nemají. Většina z nich vydá ročně ze svého tři až čtyři tisíce korun za nákup bot, speciálních taktických brýlí, vest či spodního prádla pod protiúderové obleky. Na optické zaměřovače k odstřelovacím puškám se dokonce pořádají dobrovolné sbírky.

Na optické zaměřovače se pořádá sbírka
"Několik desítek let stará ruská optika k odstřelovací pušce Dragunov je dnes k ničemu. Nemůžeme se stoprocentně spolehnout na přesnost zásahu. Při akci proti únosci tak odstřelovač ohrožuje i jeho oběť," vysvětluje policista z protiteroristické jednotky důvody sbírky na koupi kvalitních optických zaměřovačů. S ohledem na bezpečnost své rodiny si nepřeje zveřejnit jméno.

Ministr vnitra Stanislav Gross reaguje na pokoutní nákupy policistů zdrženlivě: "Slyším poprvé, že by se policisté museli skládat na to, aby si dokupovali standardní součásti své výbavy. Ale pokud by to bylo pravda, tak to znamená, že něco nefunguje tak, jak by fungovat mělo. Potvrdilo by se tak, že lidé občas - jestliže o něčem rozhodují v kancelářích - ne vždy zohledňují potřeby praxe."

Při objíždění obchodů s armádními přebytky či s pomocí sponzorů sice policisté potřebnou výstroj většinou seženou, avšak vybavení protiteroristických jednotek se tím začíná od sebe stále více odlišovat.

Rozdílná výstroj ohrožuje součinnost
"Rozdílnost ve výstroji ohrožuje součinnost s jinými zásahovými jednotkami.
Jako bychom neměli už tak dost problémů s radiostanicemi Matra, které selhávají i při ostrých akcích. Neúnosné je to pak při zásazích proti zvláště nebezpečným zločincům," líčí poměry v policejních komandech policista z jiné protiteroristické jednotky.

Obdobné je to s plynovými maskami. Nejsou. Přesněji - pár jich v každé jednotce je, ale jen s přispěním sponzorů. "Střídáme se o ně. O hygieně tedy nemůže být ani řeči. Jak by vám bylo, kdybyste si obden půjčoval cizí zubní kartáček?" ptá se policejní důstojník.

Svou jednotku považuje za špičkově vycvičenou, avšak za cenu značných finančních i osobních obětí policistů. "Profesi dáváme vše, ale za těchto podmínek to bývá pro většinu z nás, zvláště pro mladé kluky s rodinami, velmi těžké," dodává jeden z velitelů komanda.

Ministr Gross: jestli je to pravda, musí se to změnit
Ministr Gross nyní informace o sbírkách na výstroj policistů prověřuje, a jestli se potvrdí jejich pravdivost, hodlá zasáhnout. Obecně však podle Grosse platí, že "pokud se kterýkoli ministr spolehne na to, co se dozví od nejbližších úředníků, kteří mají informace od jiných úředníků, tak se šéf resortu ne vždy dozvídá o tom, co je skutečná pravda."

Krátce po svém loňském příchodu do úřadu Gross už jednou zpochybnil věrohodnost informací, jimiž ho zásobují lidé z jeho úřadu. Ministr tehdy - několik týdnů před zasedáním Mezinárodního měnového fondu - v diskusích s policisty pořádkových a zásahových jednotek zjistil, že jejich vybavení ani zdaleka neodpovídá zprávám byrokratů z vnitra.

Za vše prý mohou obchodníci ministerstva
Výstroj i zabezpečení policistů se na poslední chvíli podstatně zlepšily až po ministrově osobním zásahu. Proč se problémy se zásobováním policistů opakují? Muži z protiteroristických komand, ale i někteří Grossovi úředníci soudí, že chyba je v obchodnících ministerstva. Ti podle nich nemají dostatečný přehled o tom, co policisté skutečně potřebují.

Třebaže mluvčí policejního prezidenta Ivana Zelenáková přiznává, že vybavení speciálních jednotek policie není vždy ideální (na zasedání MMF si například vnitro muselo půjčit 13 tisíc plynových masek), nemyslí si, že za to vždy mohou resortní obchodníci.

"Například termoprádlo není uvedeno ve výstrojních předpisech. Veřejné obchodní soutěže jsou kromě toho časově i odborně velmi složité," vysvětluje. Policisté by měli být podle Zelenákové letos postupně vybaveni kombinézami, přílbami, vyhovujícími botami, rukavicemi, počítá se i s revolvery, brokovnicemi a střelivem pro speciální jednotky. Obchodníci už také své plány s policisty, jimž dodávají výstroj, konzultují.

Vnitro kritizoval i NKÚ
Na hrubé nedostatky v hospodaření vnitra poukázal nedávno i Nejvyšší kontrolní úřad. Vnitro například proplácelo soudním znalcům neoprávněně až milionové částky, protože někteří znalci si účtovali až sedmadvacet hodin práce denně. Gross viníky kázeňsky či finančně potrestal.

Na nepořádky v nákupech upozorňují ministra i jeho vlastní podřízení. Několik na sobě nezávislých zdrojů například uvedlo, že se koncem roku vždy narychlo kupují záclony, nábytek, koberce či elektronika do kanceláří úředníků vnitra či policejního prezidia, jen aby se nemusely vracet peníze.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video