Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Elektrošoky či dušení. Rada Evropy kritizuje Rusko kvůli mučení na Kavkaze

  • 18
Rada Evropy kritizovala ruskou vládu za používání elektrošoků, dušení a jiných forem mučení, k nimž podle ní dochází v rámci boje proti islamistickým povstalcům na neklidném severním Kavkazu. Rusko vůbec poprvé schválilo zveřejnění faktů.

Výbor Rady Evropy pro prevenci mučení (CPT) fakta nashromáždil během cesty po Čečensku, Dagestánu a Severní Osetii v roce 2011. Zpráva tak podpořila tvrzení organizací na ochranu lidských práv, že regionální vlády záměrně přehlíží mučení ve jménu boje proti ozbrojencům, píše agentura Reuters.

"K zastavení fenoménu mučení a dalších forem špatného zacházení, musí relevantní úřady - na republikové i federální úrovni - nejdříve připustit jejich existenci," píší autoři zprávy. "Naopak, určitá část vysoce postavených účastníků hlavně na republikové úrovni vypadala, že to popírá," dodávají.

Severní Kavkaz

Představitelé ruských bezpečnostních složek v pátek předložili bilanci boje s terorismem na severním Kavkazu. Z jejich údajů vyplývá, že v roce 2012 zahynulo při akcích náboženských extremistů 200 policistů. Ztráty na straně islamistů překračují 400 mrtvých.

Mezi zabitými je podle ministerstva vnitra na padesát pohlavárů a polních velitelů z Dagestánu a Čečenska, které byly loni hlavními centry extremistických aktivit. Při akcích policie a vojsk ministerstva vnitra bylo zadrženo přes 460 ozbrojenců.

Na severu Kavkazu nyní operuje kolem 40 extremistických skupin o síle kolem 600 mužů, odhaduje ministerstvo vnitra. V Dagestánu je údajně šestnáct aktivních jednotek islamistů, v Čečensku deset. Navzdory trvalému tlaku ruských speciálních oddílů jejich aktivita neustává, do svých řad ozbrojenci verbují stále nové mladé muže.

Zdroj: ČTK

Zpráva zveřejnila poměrně detailní popisy jednotlivých případů, včetně například muže z Dagestánu, kterému byly elektrické výboje aplikovány na ruce, jazyk a genitálie. Další muž, tentokrát z Čečenska, přežil kromě elektrických šoků bití, lití vařící vody na nohy a amputaci jednoho z palců.

Rada Evropy ve své zprávě tvrdí, že mučení bylo použito proti podezřelým islamistickým povstalcům i proti obyčejným vězňům. Hovoří také o tajných věznicích, kde dochází během výslechů k mučení. Jako příklad uvádí mučení Čečence Isláma Umarpashajeva, který byl unesen, bit a připoután na pět měsíců k radiátoru.

Moskva vůbec poprvé se zveřejněním zprávy souhlasila, na webových stránkách Rady Evropy poté vydala prohlášení, ve kterém se brání. "V roce 2010 a během prvních měsíců roku 2011 bylo zahájeno šest případů vyšetřování s policisty, kteří se chovali násilně k dagestánským občanům," uvádí v prohlášení.

Výbor Rady Evropy pro prevenci mučení ovšem ve své zprávě píše. "Ve většině případů se zajistí nějaké důkazy o mučení nebo jiném zneužití moci policií a případ je hned v předběžném šetření odložen." Jen za násilné zneužívání moci, které se odehrálo v Čečensku, Evropský soud pro lidská práva vedl proti Rusku 186 případů a Moskva musela na pokutách vyplatit tisíce dolarů.

Předseda výboru Latif Husejnov ocenil nicméně souhlas Ruska se zveřejněním zprávy, což označil za známku otevřenosti. "Jsem přesvědčen, že je to počátek nové ruské politiky, která s sebou ku prospěchu všech nese větší vliv CPT na Rusko," řekl vedoucí výboru Rady Evropy Latif Huseynov.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video