Elektronický podpis Češi neohrozili

Nedávné zjištění společnosti ICZ, že elektronické podpisy nejsou u nás dostatečně chráněné, je nafouknutá mediální bublina. Tvrdí to vývojový ředitel Podniku výpočetní techniky Petr Budiš. Podle něj je to pouze softwarová chyba, a to jen programu PGP, který je ale navíc podle českého zákona o elektronickém podpisu naprosto nedostatečný a nesmí se tedy používat. "To, co zveřejnila společnost ICZ o prolomení softwaru PGP, nikterak nesouvisí s elektronickým podpisem," říká Budiš.

"Souvisí to s tím, že ty šifrovací klíče, které podpisy kódují, jsou v programu špatně uloženy, a lze je zvenku jednoduše získat. Je to ale chyba výrobce toho softwaru, nikoliv elektronického podpisu," tvrdí Budiš.

Podle něj je používání programu PGP stejné, jako koupit si Jaguára a nechávat klíče na kapotě, aby je pak řidič nemusel dlouho hledat v kapse. "Když mu pak ale někdo auto i s klíčem ukradne, není to kvůli špatnému zabezpečení vozu, ale kvůli tomu, že ten člověk prostě nechával klíč na kapotě," dodává.

Program PGP je na internetu k dostání zdarma a je pouze jedním z programů, jehož pomocí lze kódovat dopisy při posílání e-mailem. Díky tomu, že není dostatečně kvalitní, ho u nás nelze podle zákona používat při styku se státními institucemi, ani ho nepoužívá žádná banka. Podle Budišových odhadů ho u nás používá maximálně několik desítek až stovek uživatelů. 


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video