Elektronické obchodování

  • 1
Ostrava - E-bussines. Když většina lidí uslyší toto slovo, pomyslí na ,"vysoké" podnikatele a neuvědomuje si, že i oni sami jsou do jisté míry zainteresováni do této problematiky. Ale co to vlastně e-bussines je? V doslovném překladu by to znamenalo něco ve smyslu elektronické obchodování, ale smysl zasahuje daleko širší spektrum lidského života a dalo by se nazvat do určité míry pohodlné obchodování.

E-bussines je především záležitostí nejnovější doby – internetu, a proto si teď zkusíme přiblížit, jak takový e-bussines vypadá v praxi. Postup je podobný jako obchodování s kreditní kartou,a dokonce se často kreditní karty k těmto obchodům využívají. Na internetu si najdete nějaký obchod, kde si vyberete určitý druh zboží.

Pokud si již nic nevyberete a budete si chtít zboží objednat hned, tak se vám na váš monitor zobrazí objednací formulář. Zde vyplníte personální informace – informace o vašem jménu, bydlišti, atd. Poté si zvolíte jen způsob platby a způsob doručení (Česká pošta, zásilková služba, …). Mezi základní způsoby platby je dobírka, převod na účet a již zmiňované použití kreditní karty.

Zdá se vám to snadné? Jistě, pokud kupujete dražší zboží. Ale, co když si chcete koupit knížku a dobírka dosáhne skoro stejné výše, jako je cena zboží. Nejpravděpodobněji byste zašli do ,,kamenného„ obchodu a zboží si koupili tam.

Přestože jsou ceny v e-obchodech nižší, i s cenou za dobírku nebo zásilkovou službou jsou vyšší. Tím je e-bussines nejvíce konfrontován ze strany kritiků. Výhodou může být komfort doručení až domů a také úspora času, který byste museli věnovat pochůzkám po obchodech (mnohdy vzdálených), než byste zboží našli.

Jste-li docela častými návštěvníky internetu, jistě jste zjistili, že za registrace, menší služby apod. chtějí internetové firmy malé poplatky v řádu symbolických několika korun, či dokonce haléřů. Jak ale dostat tak malý obnos z vaší peněženky k firmě, aniž byste museli platit za doručení? I na to e-bussines myslí. Základní možnosti jsou dvě a každá má výhody i nevýhody. První z nich je, že si převedete určitý obnos k dané firmě a čerpáte z něho, přičemž neplatíte nic navíc. Výhoda je zřejmá, ale nevýhodou je riziko, že firma zbankrotuje a vy už peníze nikdy neuvidíte. Také když se rozhodnete už od dané firmy nic kupovat, většinou  peníze zpět nedostanete.

Druhý způsob je platba imaginární. Jedná se především o tzv. platbu ,,něčím za něco„. U firmy se například zaregistrujete a za tuto registraci dostanete nějaké imaginární body (či cokoliv podobného), za které pak platíte tyto symbolické částky. Imaginární body získáváte nejenom registrací, ale i jinými způsoby - například návštěva určitých stránek, účast v anketách apod.

E-bussines se už pro nakupující uživatele internetu stal neodmyslitelnou součástí. Jistě se bude nadále rozvíjet, především díky nižším cenám zboží. Pro některé však již e-bussines přestal existovat v době, kdy začal vznikat m-bussines. M-bussines je nakupování přes mobilní zařízení, jakojsou například mobilní telefony, PDA a další ,,hračičky„ pro fajnšmekry. M-bussines klade na úsporu času ještě větší důraz, ale o tom snad někdy příště.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video