Elektronická pošta má nepsaná pravidla

V současné době mají k internetu přístup milióny uživatelů a každý z nich posílá denně několik zpráv elektronické pošty. Aby byla tato forma komunikace účinná, dodržují uživatelé internetu soubor nepsaných pravidel, zvaný Netiketa (Netiquette).

Při psaní nové zprávy je vhodné uvádět předmět zprávy (Subject), což usnadní adresátovi třídění korespondence. Délka e-mailové zprávy by neměla přesáhnout 560 znaků dlouhý text se pro snazší orientaci v dopise přikládá jako příloha. Elektronická zpráva by měla mít podobu textu, nikoli např. jazyka HTML, který dělá zprávu větší. Při vpisování odpovědi do příchozí zprávy je vhodné pro přehlednost ponechat z původního dopisu pouze důležité pasáže. V odpovědi na elektronickou poštu je také lépe zdržet se kritiky adresátova pravopisu či gramatiky. Elektronická korespondence se často vyřizuje ve spěchu a na kontrolu pravopisu nezbývá čas. Odkazy jsou ve zprávě elektronické pošty pro přehlednost většinou uváděny na samostatných řádcích. Pokud jsou součástí elektronické korespondence přílohy, je třeba dbát na to, aby nebyly příliš velké. Přílohou dopisu může být kupříkladu obrázek či velký textový dokument. Uživatel modemu často dokáže stáhnout soubory pouze do určité velikosti. Většinou se dodržuje pravidlo, že velikost přílohy emailu by neměla přesáhnout hranici 250 KB. Takový objem dat stáhne modem o rychlosti 56 kb/s z poštovního serveru za jednu minutu. Pokud je třeba poslat elektronickou poštou velkou přílohu, je vhodné se nejprve adresáta zeptat, zda soubor dané velikosti dokáže z internetu vůbec stáhnout. Pokud ne, lze přílohu rozdělit na několik částí a odeslat každou samostatně. Tímto způsobem je také možné předejít ztrátě zprávy, což se při zasílání velké přílohy občas stává. Etika elektronické korespondence zahrnuje i tak zvaný spam, což je hromadně rozesílaná elektronická pošta většinou reklamního či pornografického charakteru. Pokud uživateli začne chodit spam, může proti němu nastavit v poštovním klientu kupříkladu filtr nebo se obrátit na správce serveru, který má většinou adresu postmaster@jmenoserveru.cz (případně .com apod.). Elektronickou poštou není vhodné zasílat citlivé informace, neboť ke zprávě má na cestě od adresáta k příjemci přístup příliš mnoho uživatelů (kupříkladu správce poštovního serveru). Obsah elektronické pošty je možno chránit šifrováním - rozšířený je například program PGP - ale ani šifrování není bezpečné a odborníci se shodují, že šifrovaný dopis na svůj obsah spíše upozorní.



Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue