Orel skalní

Orel skalní | foto: Profimedia.cz

Elektrických „pastí na ptáky“ ubývá, ČEZ to stojí dvacet milionů ročně

  • 14
Bezmála dvacet milionů investuje každý rok ČEZ do bezpečnostních prvků, které chrání ptáky před smrtí na elektrických stožárech a vedení. Po zásahu proudem ročně zahynou tisíce opeřenců. Smrt hrozí hlavně větším ptákům, třeba orlům nebo čápům. Ornitologové začínají spolupracovat také s firmou E.ON.

Česká společnost ornitologická vytipovala území, kde ptákům hrozí největší nebezpečí. A nejde jen o chráněné lokality zařazené do soustavy Natura 2000.

"Mezi rizikové oblasti patří například jižní Morava, Třeboňsko, přehradní nádrže Nechranice a Rozkoš či území na západ od Jizerských hor," upozornil tajemník České společnosti ornitologické Lukáš Viktora.

Ohroženi jsou všichni ptáci větší než holub. "Jsou to například poštolky, orlovci, orli, volavky, čápi, luňáci, ale i naše největší sova výr velký," doplnil Viktora.

Přichází podzim, vlaštovky jsou nachystané k odletu do teplých krajin

Větší ptáci se totiž mohou snáze dotknout zároveň vodiče i stožáru elektrického vedení, takže jimi "projede" proud.

"Následuje rychlá smrt, v horším případě někteří ptáci zemřou až za několik dní a trpí. Zasažená část těla jim odumře, následuje postupné odumírání a nefunkčnost dalších tkání," dodal ornitolog.

Ptáci rádi sedají na stožáry vysokého napětí v krajině, kde je méně stromů, tedy například mezi poli nebo rybníky. Odpočinek nebo vyhlížení kořisti se jim ale často vymstí. Ročně jde o tisícovky ptáků, přesné číslo ale ani odborníci neznají.

"Usmrcené ptáky nelze spočítat. Na místa, kde po zásahu elektrickým proudem padají k zemi, se kromě jiného stahují predátoři a požírají jejich těla," vysvětlil Viktora.

ČEZ zabezpečil deset procent, E.ON začíná

Ve větší míře se elektrické vedení začalo v Česku zabezpečovat až v roce 2008. Starají se o to energetické společnosti ČEZ a E.ON, které vlastní vedení na většině území České republiky. S ČEZ už ornitologové spolupracují déle, nyní začali jednat také se společností E.ON.

Společnosti musí dodržet novelu energetického zákona, která jim ukládá, aby se zařízení na ochranu ptáků objevila do patnácti let na všech elektrických vedeních v Česku.

ČEZ zatím zabezpečil necelých deset procent ze svých 600 tisíc stožárů, kam ptáci usedají.

"Loni ČEZ zabezpečil 3 284 stožárů, letos počítá s ochranami na dalších 4 154 stožárech. Náklady na zabezpečení stožárů dosáhly loni 17,5 milionu korun, letos půjde o dalších 18 milionů korun. Do roku 2013 vložíme do ochrany ptáků více než 100 milionů korun," uvedl Jiří Koutecký ze společnosti ČEZ Distribuce.

Více než 2 000 ochranných prvků umístí letos společnost na Liberecku.

Ochranné prvky

Na stožáry se montují plastové prvky, které překrývají izolátor a části vodičů. Tyto prvky jsou trvanlivé a ochraňují i ptáky s velkým rozpětím křídel. Jeden prvek stojí mezi 3 000 - 3 500 korun.
Nové konzole, které energetici montují, jsou už samy o sobě bezpečné, neobsahují žádný rovinný prvek, ale mají tvar "pařátu", tedy trojzubce s ostrými úhly mezi jednotlivými díly, takže pták si na něj nemůže sednout.

Zdroj: ČSO

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video