Elektrický banán

  • 2
Státní úředníci ve vedení Fondu národního majetku se před volbami vzepřeli vládě. Koho jiného začali poslouchat? Budoucí vládce. Poslanec Kocourek z ODS se nechal slyšet, že pokud poslechnou své dnešní nadřízené, bude je volat k odpovědnosti. Úředníci z FNM proto nelenili a zkomplikovali vládní pokus, jak firmě ČEZ předat takový podíl na trhu, se kterým by možná dokázala přežít i samostatně, aniž by se prodala některému ze silných evropských investorů.

Zalekli se snad úředníci občanských demokratů? Oni se vlastně pojistili proti všem alternativám. Pokud bude po volbách vládnout ODS, nebude je volat k zodpovědnosti.

Ani ze strany sociální demokracie nehrozí velké nebezpečí. Největším propagátorem reorganizace ČEZ byl Miroslav Grégr, který v příští vládě nebude. Zato současným i vycházejícím hvězdám sociální demokracie postup vládních úředníků tolik nevadí. Ministr Jiří Rusnok se dokonce nechal slyšet, že to všechno vlastně tušil.

Vzpoura úředníků vypadá jako omluvitelná: jejich úkolem přece bývá co nejlépe sloužit politikům třímajícím moc. Otázka spíš zní, komu a čemu slouží politici.

Bude-li po vůli ODS, vrátí se ČEZ opět mezi atraktivní lahůdky pro cizí investory. Úředníci z FNM neřekli jen dobře maskované ne změnám v jedné velké firmě. Oni především řekli jasné ano, aby se brzy po volbách mohla rozběhnout další privatizace.

Ať totiž sníme o budoucím kabinetu v čele s ODS, ČSSD nebo oběma, jedno je jisté: Peníze z prodeje ČEZ se budou hodit každé vládě, ať bude levá nebo pravá. Současný kabinet jenom rozhodl jinak, než se to bude hodit tomu příštímu.

Politici si měli tento spor řešit mezi sebou a netahat do své hry státní úředníky. A ti se zase neměli do mocenského boje zapojovat. Nejsme přece banánová republika...


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue