Ekvátorie nebo Nilská republika? Súdánci rozhodnou o rozdělení země - iDNES.cz
Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Ekvátorie nebo Nilská republika? Súdánci rozhodnou o rozdělení země

  17:11
Ekvátorie, Nilská republika, Nový Súdán nebo Džuwama... Tak nějak by se mohl jmenovat nejnovější stát na Zemi. Záležet ovšem bude na výsledku referenda v Súdánu, v němž se rozhodne o osudu největší africké země. Místní mají na výběr ze dvou možnosti: rozdělení nebo jednotu. Zvolí si samostatnost, shodují se analytici.
Obyvatelé jižního Súdánu tancují při shromáždění v Džubě na podporu rozdělení země na dvě části (7. ledna 2011)

Obyvatelé jižního Súdánu tancují při shromáždění v Džubě na podporu rozdělení země na dvě části (7. ledna 2011) | foto: AP

Referendum je prakticky vyvrcholením mírové dohody z roku 2005, která ukončila vleklou a krvavou válku. Během dvou desetiletí bojů tehdy zahynulo téměř dva miliony Súdánců, další čtyři miliony prchly ze svých domovů. Když pak znepřátelené strany skládaly zbraně, referendum bylo jednou z podmínek míru.

V neděli - přesně šest let po podpisu mírové dohody - ten okamžik nadejde, volební místnosti pak zůstanou otevřené po celý týden. Po tu dobu budou Súdánci, mezi nimiž je 85 procent lidí negramotných, volit, a to pomocí obrázků: rozdělení symbolizuje samotná dlaň, jednotu pak spojené ruce.

Ukázka hlasovacích lístků v referendu o rozdělení Súdánu (3. ledna 2011)

A jihosúdánští představitelé, jež prahnou po rozdělení obou zemí, nenechávají nic náhodě. Obyvatelům poctivě vysvětlili, co znamená který znak, aby nevypukly při samotných volbách zmatky, uvedla agentura AP. Dokonce si mezi sebou i načas přestali podávat ruce (což na obrázku značí jednotnou zemi) a zdraví se jiným způsobem.

Cesta k hlasování vede přes minová pole

K vůbec prvnímu africkému referendu svého druhu se mezitím zaregistrovaly skoro čtyři miliony jihosúdánských voličů (obyvatelé severu nevolí, hlasování se tam účastní jen Súdánci patřící k etnikům z jihu). A mnozí z nich půjdou k volebním místnostem z odlehlých oblastí i hodiny, často skrze minová pole, jež po válce ještě nikdo nevyčistil.

Fakta o referendu

Referendum se koná od 9. do 15. ledna. Pro uznání výsledků musí účast překročit 60 procent ze zaregistrovaných voličů. Rozpočet činí 372 milionů dolarů, bude jej zajišťovat na 11 tisíc úředníků v 3 tisících centrech a na bezpečnost má dohlížet 14 tisíc policistů a 10 tisíc členů mírových sil OSN.

Zdroj: ČTK

Přesto je jih z referenda nadšený. Většina jeho obyvatel jsou totiž křesťané nebo animisté a nechtějí se podřizovat tvrdým islámským zákonům veskrze muslimského severu. Na osm milionů obyvatel jižní části Súdánu navíc obviňuje Chartúm, že je diskriminuje a že doplácejí na sever i ekonomicky, poněvadž se hospodářský rozvoj kumuloval hlavně kolem Chartúmu.

Bašír otočil a jih prý podporuje

Dá se proto očekávat, jak asi hlasování dopadne. Pokud tedy nedojde k něčemu nečekanému. Chartúm v čele s prezidentem Umarem al-Bašírem, na něhož vydal Mezinárodní trestní soud v Haagu zatykač kvůli válečným zločinům a genocidě v provincii Dárfúr, totiž referendum dlouho oddaloval a zemi rozdělovat nechce.

Ještě v prosinci se nechal slyšet, že pokud se jih vysloví pro nezávislost na Chartúmu, jeho země přijme islámskou ústavu a islám se stane oficiálním náboženstvím, což by mohlo notně ztížit život statisícům uprchlíků z jižního území, kteří na severu našli během války útočiště.

Obyvatelé jižního Súdánu při pochodu Džubou na podporu rozdělení země na dvě části (7. ledna 2011)

Obyvatelé jižního Súdánu při pochodu Džubou na podporu rozdělení země

Umar al-Bašír při otevírání mostu přes řeku Nil (7. ledna 2011)

Umar al-Bašír při otevírání mostu přes řeku Nil

O to překvapivěji vyzněla prezidentova úterní návštěva jihosúdánské metropole Džuby, kde prohlásil, že nelze udržet zemi jednotnou za pomocí síly: "Budu oslavovat vaše rozhodnutí, i když to bude znamenat rozdělení." A slíbil jižní části Súdánu pomoc, pokud ji bude potřebovat.

Bašír včera v rozhovoru pro televizi Al-Džazíra svá slova trochu zmírnil, když řekl, že si nedokáže představit, jak bude nový stát fungovat. "Je tam mnoho problémů. Válčí se tam od roku 1959. Tamní úřady nebudou schopny chránit občany a vytvořit státní instituce," poznamenal. Mnozí přesto očekávali daleko ostřejší výpady.

Analytici si změnu jeho tónu vykládají několika způsoby. Může za tím být například uvědomění si, že referendum už nelze odkládat s ohledem na povstalecké boje v dalších částech země. A roli mohl sehrát i fakt, že pro Chartúm je důležité udržet s jihem silné ekonomické vazby.

Jih má ropu, ale sever ropovody

Právě na jihu, který se rozkládá na území velkém asi jako Francie nebo Německo, se totiž nachází největší bohatství země - ropná naleziště. Ropovody k přístavům i rafinerie na zpracování suroviny však vedou pouze přes severní území.

Carter a Clooney

Regulérnost hlasování bude sledovat 104 pozorovatelů a odborníků EU a dalších více než sto pozorovatelů z Carterova centra, které založil bývalý americký prezident Jimmy Carter. Bezpečnostní situaci, především jakékoli přesuny obyvatel nebo vypalování vesnic, mají nad oběma částmi země monitorovat komerční satelity v rámci společného projektu OSN, Harvardovy univerzity, firmy Google a organizace herce George Clooneyho. Ten patří mezi známé osobnosti, které na hlasování budou dohlížet osobně. Do Súdánu se chystá i Jimmy Carter nebo bývalý generální tajemník OSN Kofi Annan.

Zdroj: ČTK

A to bude jedním z klíčových problémů, které budou muset oba státy vyřešit, tedy pokud se země skutečně rozdělí. Severu totiž budou k ničemu ropovody, pokud do nich jih nepustí ropu a jihu bude na nic obrovské množství černého zlata, pokud ho nebude mít jak dostat k zákazníkům.

Dosud si obě části země rozdělovaly zisky z těžby ropy půl na půl, uvádí organizace Global Witness. Zároveň však upozornila, že stará smlouva brzy vyprší a ta nová bude muset být mnohem jasnější. Kromě rozdělení příjmů z ropy zbývá dořešit také další důležité body jako je například přístup k vodě z Bílého Nilu, vymezení hranic či občanství.

Vrátí se násilí?

V každém případě však Súdánci musí nejprve rozhodnout pro rozdělení země, a aby referendum bylo platné, bude se ho muset zúčastnit více než 60 registrovaných voličů. Z nich bude muset přes padesát procent hlasovat pro vyhlášení samostatnosti.

Pokud se tak stane, tak by jih mohl formálně vyhlásit nezávislost 9. července. Někteří analytici nazírají právě na toto přechodné období jako na potenciálně nebezpečné, kdy by se v zemi mohly znovu rozjitřit vášně a mohlo by se vrátit násilí.

"Toto referendum je riskantní záležitost. Pokud ho vůdci jihu a severu pojmou rozumně, pak půjde možná o přátelské rozdělení. Je tu však velké nebezpečí, že by mohlo zásadním způsobem ztroskotat - mohli bychom být svědky obnovené občanské války, což pro Súdán není nic nového," řekl serveru CNN Alex Vines z londýnského analytického střediska Chatham House.

Uprchlický tábor v Chadu pro běžence z Darfúru

A název příštího státu? Jihosúdánští politici v tom ještě nemají jasno, ale uvažuje se například o jménech jako Ekvátorie, Nilská republika, Nový Súdán či Džuwama, uvedla agentura Reuters. V případě rozdělení Súdánu by se rozšířil samozřejmě počet afrických zemí, nově vzniklá země by se stala 54. státem černého kontinentu.

Osamostatnění jihu by mohlo dodat odvahu povstalcům v západní provincii Dárfúr. Rozlehlý region by po rozdělení zůstal součástí severu, tamní rebelové však kvůli údajné diskriminaci vedou proti jednotkám Bašírovy vlády samostatný konflikt, v němž dosud zahynulo dle OSN na 300 tisíc lidí. Právě kvůli Darfúru čelí Bašír před Mezinárodním trestním soudem obvinění z válečných zločinů, zločinů proti lidskosti a genocidy.

Rozstřel: Lukáš Visingr - include | (1:55) | video: iDNES.tv

Česko by mělo zahájit debatu o vlastnictví atomové bomby, říká analytik Visingr

Nejčtenější

Připravte si zásoby jídla na 72 hodin, vyzývá Evropská unie v nové strategii

Občané Evropské unie by si měli připravit zásoby jídla, které jim v případě nouze vydrží nejméně 72 hodin. Říká to nová strategie, kterou ve středu zveřejnila Evropská komise. Strategie připravenosti...

Táhněte do pr****! řve gynekoložka ve videu na pacientku. Teď jí hrozí trest

Gynekoložka ze středočeských Líbeznic čelí kritice poté, co vulgárně napadla jednu ze svých pacientek. Ta konfrontaci natočila na video a na lékařku podala stížnost. Podle šéfa České lékařské komory...

Proč se to zvrtlo? Trump čekal boxerský pás, ale Zelenskyj ukázal fotky se zajatci

Američtí představitelé začali věřit ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi, ačkoliv jejich vlastní zpravodajské informace jsou v rozporu s jeho tvrzeními. Magazínu Time to řekl ukrajinský...

Daňové přiznání za rok 2024: využijte formuláře pro internetové podání

Jako každý rok i letos musí mnoho podnikatelů, drobných živnostníků i další osoby samostatně výdělečně činné podat daňové přiznání a přiznat své příjmy. Vyplnit růžový formulář musí i někteří...

Fešná ruská reportérka slavně osvobodila Sudžu, teď ji roztrhala mina

Premium

Perfektně nalíčená a načesaná se vrhala na nejžhavější místa bojů. Anna Prokofjevová nedávno ulovila sólokapra, když jako první ruský novinář přinesla záběry ze znovuzískané Sudže v Kurské oblasti....

Šéfe, dnes už končím. Kde je rozumná hranice mezi prací a „flákáním se“

Premium

Rozdíl mezi generacemi je propastný, tedy alespoň pokud jde o pracovní úsilí a třeba ochotu zůstat v práci v případě potřeby déle. To pro mladé lidi není jejich šálek kávy, ti slyší hlavně na...

30. března 2025

Získá Ukrajina jadernou pumu? Landovský nejen o tom, zda Francie ubrání Evropu

Premium

Bývalý velvyslanec při NATO Jakub Landovský varuje před dopady možných zisků Moskvy na Ukrajině na světový řád. Podle něj nejsou namístě debaty o jaderném odstrašení Evropy bez účasti USA a NATO.

30. března 2025

Levné zboží láká překupníky. Zájem o Lidl Outlet neochabl

Po více než deseti týdnech od otevření prvního outletu Lidl se redakce iDNES.cz znovu vydala zmapovat situaci v prodejně a jejím okolí. Zájem zákazníků neochabuje, ale dlouhé fronty už jsou spíše...

30. března 2025

Fascinující příběh ikonické stokoruny. Stala se čtvrtou nejhezčí bankovkou světa

Premium

Žena drží snop obilí, vedle stojí fešný dělník, oba hledí do dálky. Na druhé straně jsou precizně vyobrazeny Hradčany. Střední a starší ročníky pamatují, že? Ano, zelená stokoruna, nejdéle platící...

30. března 2025

Dva kuchaři vyfotili UFO nad Skotskem, pak zmizeli. Armáda záhadu tutlá dodnes

Je to zřejmě nejlepší fotografie UFO, jaká byla kdy pořízena. V roce 1990 dva kuchaři na výletě po Skotské vysočině zachytili podivný levitující objekt, kolem kterého kroužila stíhačka. Případ má...

30. března 2025

Novinka u skupin na hlídání dětí. Stát přispěje i sousedům, ale zpřísní podmínky

Premium

Sedm miliard korun si mohou rozdělit provozovatelé dětských skupin. Stát přispěje na skupiny, zřizované soukromníky i obcemi. Od května však počítá i s novou formou hlídání, takzvanými sousedskými...

30. března 2025

Už si uvědomuji, jak je věk neúprosný. Musím cvičit, říká Monika Absolonová

Po letech se dočkala nového alba, který nazvala Láska. Zpěvačka Monika Absolonová (48) si tím splnila jeden z svých snů. V rozhovoru pro iDNES.cz se rozpovídala nejen o práci a své rodině.

30. března 2025

Velké opakování z českého jazyka na 30 minut. Teď se ukáže dosavadní píle

Premium

Z českého jazyka už jste si v předchozích 11 testech procvičili všechny jevy, které se mohou u přijímaček objevit. Dnes je tu druhý velký shrnující test, který je zároveň z českého jazyka v sérii...

30. března 2025

Syrský prezident Ahmad Šara jmenoval členy přechodné vlády, mezi nimi je i žena

Syrský prozatímní prezident Ahmad Šara v sobotu večer jmenoval členy nové přechodné vlády. Mezi nimi je i jedna žena, která patřila k odpůrkyním předchozího režimu prezidenta Bašára Asada. Vytvoření...

29. března 2025  22:20,  aktualizováno  23:17

V norském Trondheimu pobodal muž tři lidi, sám skončil v nemocnici

V sobotu muž pobodal v norském Trondheimu tři lidi. Jednu z obětí museli zdravotníci na místě činu resuscitovat. Policie útočníka zadržela, uvedli zahraniční média s tím, že byl také zraněn.

29. března 2025  20:19

Vyhlazovací ranč hrůzy zažehl v Mexiku protesty, v zemi mizí desítky lidí denně

Nález „ranče hrůzy“ u mexického Teuchitlánu, kde aktivisté objevili lidské kosti a pece určené ke spalování těl, vyvolal v zemi zděšení a demonstrace. Lidé požadují důkladné prošetření případu, jenž...

29. března 2025  20:01

Školy nemohou najít ředitele. Zájemce odrazují papírování i možné spory s učiteli

Premium

Zájemců o místa ředitelů základních, mateřských i středních škol je málo, vyplývá z čerstvých dat České školní inspekce. Ta napočítala od září 2023 do konce loňského roku celkem 1 611 konkurzů....

29. března 2025