Ekvádorští vojáci osvobodili prezidenta, zabili přitom dva protestující policisty

  • 10
Ekvádorská armáda osvobodila v metropoli Quitu prezidenta Rafaela Correu z nemocnice. Tam ho na 12 hodin obklíčili policisté, kteří předtím v zemi způsobili chaos při protestu proti krácení výhod. Hlava státu označila nepokoje za pokus o převrat, vláda v zemi vyhlásila výjimečný stav.

Vzbouření policisté bránili prezidentovi téměř 12 hodin v odchodu z policejní nemocnice, kam se schoval, když v jeho blízkosti vybuchl slzný granát.

Přivolaní vojáci pak na policisty začali střílet - záchranná operace trvala 35 minut. Podle informací místního Červeného kříže při ní zahynuli dva policisté, dalších 37 lidí bylo zraněno.

Correa se po osvobození bezpečně vrátil do prezidentského paláce, kde ho zdravily tisíce jeho příznivců, v davu se objevily i státní vlajky. Prezident v emotivním projevu z balkonu paláce poděkoval svým příznivcům.

"Věřte mi, že když mě osvobodili a řekli mi, že nejméně jeden policista padl, tak jsem brečel. Ne ze strachu, ale z lítosti," prohlásil Correa.

Ulice ekvádorské metropole Quita se ponořily oblaků kouře (30. září 2010)

Ulice ekvádorské metropole Quita se ponořily do oblaků kouře

Ekvádorského prezidenta Rafaela Correu musely z obklíčené nemocnice osvobodit speciální jednotky policie (1. října 2010)

Prezidenta musely z obklíčené nemocnice osvobodit speciální armádní jednotky

Čtvrteční nepokoje opět označil za pokus o státní převrat a prohlásil, že se vzbouřenci nebude mít slitování. Tvrdil, že ho vzbouření policisté chtěli v nemocnici zabít. "Kdyby toho (osvobození) nebylo (...) teď bych tu před vámi nestál, protože bych byl na jiném světě," prohlásil z paláce.

V zemi stále platí výjimečný stav

Stovky vojáků a policistů při včerejších nepokojích obsadily základny v metropoli Quitu, v přístavním městě Guayaquilu a v dalších městech. Poté odpalovali granáty se slzným plynem a pálili pneumatiky. Do ulic je vyhnal zákon, který krátí jejich finanční výhody. (o nepokojích čtěte zde)

Ekvádorského prezidenta Rafaela Correu musely z obklíčené nemocnice osvobodit speciální jednotky policie (1. října 2010)

Ekvádorského prezidenta Rafaela Correu musely z obklíčené nemocnice osvobodit speciální armádní jednotky

Ekvádorský prezident Rafael Correa po osvobození promluvil z balkónu prezidentského paláce ke svým příznivcům (1. října 2010)

Ekvádorský prezident Rafael Correa po osvobození promluvil z balkonu prezidentského paláce k příznivcům

Demonstranti obsadili letiště, parlament a z ulic bylo hlášené i rabování. Sousední státy Kolumbie a Peru v reakci na nepokoje nařídily uzavřít své hranice s Ekvádorem. Correa rychle protestující obvinil z pokusu o státní převrat a vláda pak v zemi vyhlásila výjimečný stav.

PROČ JSOU POLICISTÉ V ULICÍCH

Protestující vojáky a policisty rozzuřil zákon, jenž přijal Kongres ve středu a který ukončuje udělování medailí příslušníkům armády a policie, respektive bonusů při každém povýšení. Zároveň byla prodloužena z pěti na sedm let lhůta pro další povyšování. Ovšem zákon musí být nejprve zveřejněn v úředním listě, než vstoupí v platnost, a to se nestalo.

Hlavu státu ale podpořil velitel ekvádorských ozbrojených sil Luis González a fakticky se od protestujících vojáků distancoval. Řekl, že vojáci zůstávají vůči prezidentovi loajální. Vyzval také policii, aby složila zbraně a vzdala se vládě.

Šéf ekvádorské policie generál Freddy Martínez dnes podal demisi poté, co se mu ve čtvrtek nepodařilo stovky svých podřízených od protestů odradit.

Correu podpořily EU a USA. Prezidenti zemí z Unie jihoamerických národů (UNASUR) se dokonce v noci na dnešek sešli v Buenos Aires, aby ekvádorského prezidenta podpořili. "Jsme šťastni, že byl prezident Rafael Correa, který byl zadržován proti své vůli, osvobozen. Chceme však více, chceme, aby byl obnoven právní stát a demokracie," řekl chilský prezident Sebastián Piňera.

Ekvádor, který má 14 milionů obyvatel, je dlouhodobě poznamenaný politickou nestabilitou. V desetiletí před Correovým nástupem do úřadu pouliční protesty kvůli ekonomickým potížím způsobily pád tří prezidentů.

Ekvádorská metropole Quito

Čech v Ekvádoru

Situaci v nepokoji zmítané zemi pro iDNES.cz popsal Ondřej Habada, který v Ekvádoru dlouhodobě žije.

"Situace zde je velmi nestabilní. Lidé mají obavy a jsou zavření doma, ačkoliv podle pro-correistického kanálu, který máme možnost sledovat, je mnoho lidí před prezidentským palácem a vyjadřuje prezidentovi podporu. Neexistuje veřejný pořádek. Delikventi využívají situace a rabují obchody. Několik bank, obchodů a autobusů veřejné dopravy bylo přepadeno," popisuje Habada.

"Nicméně, zdá se, že to byly jen ojedinělé případy. Naprostá většina obchodu a restaurací je totiž zavřená. Uzavřeny jsou také letiště, školy, veřejné i privátní instituce. Máme možnost sledovat pouze televizní pro-correistický kanál, který neinformuje objektivně. V okamžiku, kdy se někteří protestující dostali do studia tohoto kanálu vyjádřit své postoje, vysílání bylo okamžitě přerušeno," objasňuje Čech.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video