Na území parku Yasuni žije  i mnoho domorodých kmenů. Na snímku člen kmene...

Na území parku Yasuni žije i mnoho domorodých kmenů. Na snímku člen kmene Waorani. | foto: Profimedia.cz

Amazonie se otevřela těžařům. Ekvádor smetl referendum za záchranu lesů

  • 244
Ekvádor zamítl petici za konání referenda o povolení těžby ropy v národním parku Yasuni. Neprošla schvalovacími procesy údajně kvůli zfalšovaným podpisům. Zmizela tak poslední šance na záchranu parku a lesy Amazonie plné vzácných živočišných a rostlinných druhů i domorodých kmenů, musí dál ustupovat těžařům.

Organizátoři petice se domnívají, že další těžba zcela zdevastuje chráněné území s jednou z nejrozmanitějších přírodních diverzit na světě.

Národní volební rada petici odmítla s tím, že pro vyhlášení referenda se nevybralo dostatečné množství podpisů. Pro vypsání referenda je jich nutné nashromáždit minimálně 583 tisíc, píše BBC.

Organizace Yasunidos sdružující ochránce životního prostředí a členy domorodých kmenů, která nasbírala 850 tisíc podpisů, obviňuje volební radu z podvodu. Rada totiž uznala platnost pouze necelých 360 tisíc podpisů. Zbylé prý byly zfalšované - některé se údajně opakovaly i devětkrát, na petici byly podpisy dětí nebo fiktivní jména, jako Bruce Wayne z Batmana nebo Darth Vader z Hvězdných válek.

Ovšem ochránci parku tvrdí, že rozhodnutí volební rady bylo zaujaté. "Prostě vyhodili do koše skoro sedm podpisů z deseti," píše organizace Yasunidos na Twitteru. "Rada hovoří o nesrovnalostech. My říkáme, že to je podvod," dodává.

Ještě před měsícem organizace radostně oznamovala, že nasbírala dostatek podpisů, a že konání referenda o záchraně parku je téměř jisté (více čtěte zde).

Omezená těžba ropy v parku Yasuni o rozloze deset tisíc kilometrů čtverečních probíhá již od sedmdesátých let. Nyní se však rozšíří i na další území.

Prezident slibuje výnosy z těžby chudým

Ekvádorský prezident Rafael Correa, který chtěl původně těžaře zastavit, minulý rok od záchrany pralesa ustoupil. Jeho původním plánem bylo získat finance od světových velmocí.

Aby Ekvádor nemusel sáhnout do nalezišť ropy, které se nacházejí na území parku Yasuni, požádal svět o finanční pomoc na výstavbu alternativních zdrojů energie. Argumentoval přitom světovou důležitostí amazonských deštných pralesů a připomínal jejich vliv na klimatické poměry. Cílem bylo získat asi 3,6 miliardy dolarů (asi 70 miliard korun), což je asi 50 procent z celkové hodnoty ropných zásob nacházejících se na chráněném území.

Podařilo se však vybrat pouhých 13 milionů dolarů (asi 260 milionů korun). Těžaři tak dostali zelenou (více čtěte zde). A po zamítnutí referenda zmizela i poslední možnost, jak plíce světa zachránit.

Correa slíbil, že veškerý výdělek z těžby bude využit na zmírnění chudoby.

V oblasti žije obrovské množství druhů rostlin a divoké zvěře, včetně vzácných druhů ptáků, opic a obojživelníků. V lesích také žijí původní domorodé kmeny a například kmen Huaorani ještě před několika desetiletími neměl prakticky žádný kontakt s okolním světem.

Pod amazonskými lesy v Ekvádoru se však zároveň ukrývá 846 milionů barelů nafty, které těžaře přitahují jako magnet.

Ekvadorský Národní park Yasuni


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video