Poté, co na past upozornili ochránci policii, myslivec nejprve zapíral. Přiznal

Poté, co na past upozornili ochránci policii, myslivec nejprve zapíral. Přiznal se, až když viděl fotky. | foto: DESOP

Ekologové na Plzeňsku vyfotili myslivce, jak líčí zakázaná železa

  • 674
Plzeňským ochráncům přírody se podařilo přistihnout myslivce při nelegálním lovu pomocí zakázaných želez. Přímo u pasti ho zachytil automatický fotoaparát a lovec se pak pod tíhou důkazů přiznal. Snímky nyní nejspíš poslouží u soudu, kterému se lovec bude zpovídat.

Přísně zakázané čelisťové pasti, takzvaná železa, objevili ochránci přírody letos v září u odchovny divokých kachen na oploceném rybníčku u Starého Smolivce na Plzeňsku. Od začátku měli podezření na myslivce, kteří odchovnu provozují. Aby měli důkaz, umístili k železům fotoaparát, který automaticky monitoroval pohyb v okolí. Pořídili celkem 70 snímků, ze kterých je dobře rozeznatelné, kdo past nastražil a chodil ji kontrolovat.

Záběr z automatického fotoaparátu usvědčující myslivce z nastražení želez.
Záběr z automatického fotoaparátu usvědčující myslivce z nastražení želez.
Záběr z automatického fotoaparátu usvědčující myslivce z nastražení želez.

Záběry z automatického fotoaparátu usvědčující myslivce z nastražení pasti

Podle Karla Makoně ze Záchranné stanice zvířat je usvědčeným jeden z myslivců obhospodařujících kachní líheň.

"Vše je o to závažnější, že je to člověk, který z příslušných paragrafů složil odbornou mysliveckou zkoušku, má lovecký lístek a je členem mysliveckého sdružení. Do želez se lovilo v mysliveckém zařízení a to minimálně již několik měsíců," konstatoval Makoň.

Domnívá se, že myslivci past nastražili k úmyslně vytvořené díře v oplocení ve snaze chytat do ní predátory, které kachny přitahují.

Nastražená past u díry v oplocení

Do želez se chytila kachna.

"Zvíře, které hledalo otvor v oplocení, aby se dostalo do ohrady ke kachnám, nemohlo tuto díru minout. Důmyslně vyskládaný tunel z kamení pak navedl vetřelce přímo do díry pod pletivo a do natažených želez," popsal Makoň. Takový způsob usmrcení je podle něj pro zvíře zvlášť trýznivý a odporuje hned několika zákonům.

Souhlasí s ním i jednatel Okresního mysliveckého spolku Plzeň Josef Hlaváč. Ke konkrétnímu případu ze Smolivce, jehož detaily nezná, se odmítl vyjádřit, obecně je ale podle něj lov na železa nepřípustný. "V minulosti, ještě po druhé světové válce, to zakázané nebylo a hodně starších myslivců to v sobě asi dodnes má. Ale je to prostě zakázané, a kdo tak loví, nemá mezi myslivci co dělat," řekl. 

Ekologové netuší, kolik zvířat myslivci u Smolivce tímto způsobem chytili. Za tři měsíce sledování v železech objevili paradoxně jen jednu zmrzačenou kachnu z líhně.

Ochránci přírody před pár dny případ předali policii. Její mluvčí Libor Pilař iDNES.cz řekl, že trestní stíhání dosud nebylo zahájeno, policie ale myslivce podezřívá z přečinu týrání zvířat. Bude-li za to odsouzen, zřejmě dostane pokutu nebo podmíněný trest. Podle Hlaváče by pak na základě rozsudku přišel i o lovecký lístek a byl zřejmě z řad myslivců vyloučen.

Pokud se podaří vše dotáhnout až k potrestání myslivce, bylo by to podle ochránců přírody zcela mimořádné. Nelegální pasti nacházejí poměrně často, až dosud ale případy končily odložené. Buď byl pachatel neznámý, nebo se ho nepodařilo usvědčit.


Video