Aktivistka Greenpeace

Aktivistka Greenpeace vyjadřuje svůj protest proti spuštění Temelína před Úřadem vlády, 13. září | foto: TVD - Bohumil Kračmar

Ekologové leželi kvůli Temelínu před vládou

Asi čtyřicítka aktivistů Greenpeace si na protest proti spuštění Temelína lehla za zvuků sirény ohlašující jaderný poplach před Úřad vlády, kde jednají ministři. Šéf ekologů krátce diskutoval s ministrem průmyslu Miroslavem Grégrem, který byl jako jediný z vlády ochoten věnovat demonstrantům pár minut. Po necelé půlhodince aktivisté s transparenty STOP jaderné energetice neohlášený protest ukončili.

Ekologové tvrdí, že tento protest měl být posledním pokusem zastavit spuštění druhé jaderné elektrárny v zemi.

Demonstranti rozvinuli i transparent se jmény atomových elektráren, které postihla havárie. Kromě Černobylu zmínili britskou elektrárnu Windscale a japonskou Tokaimuru.

"Vláda si musí uvědomit, že to bude ona, kdo ponese zodpovědnost za životy a zdraví lidí v případě jakékoli nehody v Temelíně," řekl k neohlášené demonstraci ředitel české pobočky Greenpeace Jiří Tutter. Kabinet by podle něj měl zabránit aktivaci paliva v prvním bloku a nechat prošetřit zprávy o závadách ohrožujících bezpečnost Temelína.

Podle aktivistů musí vláda ve chvíli, kdy Státní úřad pro jadernou bezpečnost (SÚJB) a elektrárenská společnost ČEZ údajně bagatelizují problémy ohrožující bezpečnost elektrárny, převzít zodpovědnost za bezpečnost.

Od chvíle, kdy se rozhodl SÚJB povolit zavezení jaderného paliva do reaktoru, Greenpeace tvrdí, že Temelín ohrožují závady a nedodělky. Připomínky označuje úřad za nevýznamné, většinou jsou to podle něj dávno vyřešené problémy. V souvislosti s opravami potrubí reaktorové nádoby prvního bloku podali Greenpeace minulý týden trestní oznámení na neznámého pachatele.

Zatím poslední velkou akcí Greenpeace byla červencová demonstrace před Státním úřadem pro jadernou bezpečnost, které se zúčastnili většinou zahraniční příslušníci hnutí. Jeden z německých aktivistů byl obviněn z šíření poplašné zprávy a je vyšetřován na svobodě. Dalších osm cizinců z 33 demonstrujících bylo vyhoštěno z republiky.

S blížícím se datem spuštění temelínské elektrárny stoupá aktivita jejích, hlavně zahraničních, odpůrců. Rakouští aktivisté opakovaně blokují společné hranice.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video