Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Petr Topič, MAFRA

Víc obalů skončí na skládce, poslanci změkčili pravidla pro recyklaci

  • 58
Méně obalů než dosud se v příštích letech bude muset recyklovat, a nejspíš proto skončí na skládkách či ve spalovnách. Vyplývá to z novely zákona o obalech, kterou schválili poslanci. Jen minimum vládních poslanců se přitom postavilo za přísnější variantu, kterou prosazoval ministr životního prostředí Richard Brabec z hnutí ANO.

Poslanci podpořili pozměňovací návrh Milana Urbana z ČSSD, podle nějž budou výrobci do roku 2016 povinni recyklovat 75 procent papírových a skleněných obalů, 45 procent plastových, 55 procent kovových a 15 procent dřevěných.

Brabec podporoval přísnější verzi výboru pro životní prostředí, podle níž by cíle pro recyklaci všech druhů obalů byly o pět procent vyšší. Jenže to podpořili jen poslanci TOP 09 a KSČM a někteří jednotlivci z Brabcova hnutí ANO, ČSSD, Úsvitu a jeden poslanec ODS. Nikdo z lidovců. (hlasování najdete zde)

"Musíme si uvědomit, kam naše republika chce směřovat. Jestli chceme směřovat k vyspělým evropským zemím, kde míra recyklace dále narůstá, anebo úplně jiným směrem. Proto by uvedené cíle v zákonu o obalech měly být především motivační. Měly by podléhat zájmům naší společnosti, nikoliv zájmům lobbistů," apeloval na kolegy poslanec TOP 09 Michal Kučera. Marně.

Prošla místo toho Urbanova, pro podnikatele měkčí verze, která se hrubě nelíbí ekologickému Hnutí Duha. "Našim průmyslovým podnikatelům a průmyslovým podnikům nebudeme komplikovat situaci a nebudeme jim zhoršovat jejich konkurenceschopnost tím, že stanovíme podle mého názoru zbytečně vysoké limity pro recyklaci," hájil to v rozpravě poslanec ODS Jan Zahradník.

Velká část obalů bude končit na skládkách a ve spalovnách

"Poslanci ustoupili před obavami průmyslu, který se obával nákladů spojených s povinností recyklovat vyprodukované obaly. Schválená nízká míra recyklace znamená, že velká část obalů bude dál končit na skládkách a ve spalovnách," uvedlo ve své zprávě Hnutí Duha. Hlasování ve Sněmovně podle ekologického hnutí ukázalo, že ODS a lidovci stojí na straně skládek a spaloven, TOP 09 a komunisté na straně větší recyklace.

Argumentuje navíc s odkazem na oficiální data ministerstva životního prostředí, že cíle pro recyklaci obalů, které Sněmovna schválila, jsou výrazně měkčí, než jaká je současná úroveň recyklace. "Už dnes aktuálně plníme cíle, které jsou stanovovány na rok 2016, a míra recyklace je už podstatně vyšší," potvrdil to v parlamentu ministr Brabec.

"Návrh poslance Urbana, který Sněmovna schválila, míru recyklace vrací daleko před současný stav," komentoval výsledek hlasování ve Sněmovně odborný mluvčí TOP 09 pro životní prostředí Kučera. Podivil se nad tím, že koalice hlasovala proti vlastnímu ministrovi životního prostředí. Ve Sněmovně podle něj vzniká hlasovací koalice nešetrná k životnímu prostředí.

Zákon ještě musí potvrdit Senát a prezident Miloš Zeman.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video