Ekologové: Ftaláty v kosmetice škodí

  • 1
Tři americké ekologické organizace zveřejnily studii, podle níž je řada kosmetických výrobků renomovaných a oblíbených značek - parfémů, krémů nebo deodorantů - plná ftalátů. Tyto chemické látky přitom ohrožují zdraví a mohou mít vliv i na plodnost.

Studie nazvaná "Nepříliš krásné" testovala dvaasedmdesát výrobků. Jen dvacet jich uspělo - ve zbývajících 52 případech byly ftaláty nalezeny. To představuje 72procentní podíl.

Mezi výrobky, které obsahovaly těchto chemických látek užívaných v průmyslu k měkčení plastů nejvíce, patří například parfém Poison od firmy Christian Dior a deodoranty a vlasové gely značek jako Revlon, Calvin Klein a Procter & Gamble.

Ftaláty například škodí ledvinám a játrům
Toxické ftaláty mají řadu negativních účinků na lidské zdraví. Jsou spojovány především s poškozením jater a ledvin, s atrofií varlat a s četnými zdravotními problémy u reprodukčních orgánů.

"Tyto chemické látky, které mohou poškodit plodnost a vývoj plodu, se nesmějí nacházet ve výrobcích určených pro ženy," řekl Bryony Schwanm, koordinátor jednoho ze zadavatelů studie skupiny Coming Clean.

Americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí CDC zná ftaláty a jejich nebezpečnost už dvacet let. Nalezeny byly v řadě dalších běžných výrobků, například v potravinových obalech, koupelnových závěsech, interiérech automobilů, v maltě i v malířských barvách.

Ekologové říkají, že mezery v zákonech dovolují kosmetickému průmyslu, který má zisk dvacet miliard dolarů ročně, produkovat výrobky určené pro lidi, aniž by se musely povinně provádět předběžné testy.

Autoři dokumentu zároveň poukazují na to, že testy na ftaláty byly provedeny na pouhém necelém jednom procentu kosmetických výrobků dostupných na trhu.

Hygienik: Na základě jediné práce nelze strašit lidi
Na základě jediné práce o zdravotní škodlivosti ftalátů nelze podle hlavního pražského hygienika Vladimíra Polaneckého strašit lidi. "Jedna studie, žádná studie," řekl v reakci na výsledky mezinárodní studie, již zveřejnilo ekologické sdružení Arnika.

Podle ní ftaláty, přidávané do PVC k jeho změkčení, poškozují imunitní a hormonální systém člověka. Ekologové chtějí, aby ze zdravotnictví pomůcky z PVC zmizely.

"Nejvíce jsou ftaláty v nemocnicích ohroženi novorozenci, kteří vzhledem k tělesné váze přijímají největší koncentrace, a pacienti dlouhodobě hospitalizovaní a ti, kteří jsou v přímém kontaktu s PVC výrobky například při dialýze," řekla mluvčí kampaně Zdravotnictví bez PVC Lenka Mašková z Arniky.

Polanecký prohlásil, že hodnoty ftalátů nejsou oficiálně stanoveny, a pozastavil se nad požadavkem ekologů, aby výrobky s jejich obsazem ze zdravotnictví zmizely. "To všechno vyhodíme a budeme strkat do lidí dřevěné nebo železné trubičky," řekl.

Černobílé vidění není podle něj na místě, nestačí tvrzení jedné studie. Polanecký připomněl rozporuplné názory na mamografické vyšetření prsu. Zatímco Američané hovoří o jejich bezpečnosti, jedna švédská studie považuje mamografy za nebezpečné. Podle Polaneckého je to jako s dudlíky. Když ho dítě cucá, nesmí být překročena žádná hodnota. "Na druhé straně se testování dudlíků dělá octovou vodou a já se nedomnívám, že kojenec má v ústech octovou vodu. Takže i vztažení hodnoty vyluhovatelnosti k tomu, co skutečně může nastat, je diskutabilní," dodal.

Studii vydala mezinárodní síť Health Care Without Harm; mezi jejími 350 členy je i česká Arnika. Podle Maškové je studie průlomová, protože poprvé zkoumala souhrnný příjem ftalátů.

O omezení výrobků s ftaláty pro jejich rakovinotvorné vlastnosti podle Maškové uvažuje i Evropská unie. V Česku zatím hlavní hygienik zakázal hračky s jejich obsahem.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video