Ekologové brojí proti stavbě nové jaderné elektrárny

- V Blahutovicích na Novojičínsku se opět začíná hlasitě mluvit o jaderné elektrárně. Kromě místních obyvatel se do boje proti možné výstavbě pustili i ekologové. Aktivisté sdružení v akci Referendum 2000 varují nejen před samotnou stavbou, ale hodlají také vyhlásit referendum o spuštění jaderné elektrárny v Temelíně. V takzvaném územním plánu velkého územního celku Beskydy, který připravuje ke schválení ministerstvo pro místní rozvoj, se v oblasti Blahutovic počítá pro stavbu elektrárny se zhruba sto padesáti hektary.

Dvacátého května vyprší termín, dokdy mohou obce návrh připomínkovat.

"Už je to tady zase, už zase nás někdo straší s obrovskou stavbou, která odsud vyžene všechny mladé lidi," podotkl v Jeseníku nad Odrou Antonín Kubica, bývalý předseda národního výboru. Ekologické aktivisty sdružené v akci Referendum 2000 si přišlo v úterý poslechnout několik desítek obyvatel města.

"Už jen to, že se o elektrárně v Blahutovicích už od šedesátých let mluví, regionu nesmírně uškodilo. Odešla spousta mladých lidí, kvůli stavební uzávěře se obec nerozvíjí," řekl Antonín Kubica. "Bude nám to vůbec něco platné, když se vyjádříme proti stavbě? Nerozhodne nakonec stejně někdo nahoře za nás?" zeptal se další z obyvatel obce.

"Obce sice nemají právo veta, ale je na vás, abyste o sobě dali vědět, aby jste řekli, že tady elektrárnu nechcete," řekl bývalý ministr životního prostředí a člen Referenda 2000 Martin Bursík.

"Obcházeli jsme obyvatele, aby na schůzi přišli. Většina je proti elektrárně, ale zároveň říká, že tady chybí práce," řekl jeden ze členů jesenického zastupitelstva.

"Firmy, které se podílejí na stavbě elektrárny Temelín, by si většinu zaměstnanců přivezly. Pro obec by se našlo jen minimum práce, která by navíc trvala jen po dobu výstavby," řekl předseda Hnutí Duha Jan Beránek. "Argument o nových pracovních místech je slyšet poměrně často. Není se co divit, v Jeseníku nad Odrou je bez práce šestnáct a v Blahutovicích třiadvacet procent lidí. Myslím si ale, že stavba elektrárny by nezaměstnanost nesnížila," řekl starosta Jeseníku nad Odrou Karel Glogar.

Blahutovické rozčiluje, že v návrhu ministerstva je místo pro budoucí elektrárnu, ale obyvatel obce se nikdo na jejich názor neptal. "Jednání ministerstva je nemravné. Ať zkusí prosadit stavbu elektrárny někde u velkého města a uvidí, jak se lidé budou bránit. Nás je ale moc málo," řekl jeden z obyvatel obce.

"Ale ta elektrárna by stála u velkého města. Ostrava je odsud vzdálena pouhých dvacet osm kilometrů vzdušnou čarou. Ochranná pásma by zasahovala také na Zlínsko a Olomoucko," řekl mluvčí Referenda 2000 Petr Štěpánek. Upozornil na to, že zábor pozemků nepočítá jen se stavbou samotné elektrárny, ale i s dalšími stavbami, jako je například přehrada pro chladící vodu či příjezdové silnice. "Stavba by zlikvidovala, podobně jako Temelín či Dukovany, několik vesnic," řekl Štěpánek.

Senátor Jaroslav Šula (KDU-ČSL), kterého na setkání pozvali organizátoři, obyvatelům slíbil, že dohodne schůzku na ministerstvu obchodu a ministerstvu pro místní rozvoj a pokusí se spolu se starosty přesvědčit úředníky, ať schválení návrhu vyššího územního plánu odloží.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video